Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

να ρωτήσω αν αυθαίρετο σε πολυκατοικία, στο δώμα όπου είναι αποκλειστική χρήση δεν έχει δηλωθεί σε κανένα Ε-9, μπορεί να τακτοποιηθεί και πώς ξεπερνιέται αυτό?

στο ΦΑΠ αφού υποβάλλεις αίτηση για τακτοποίηση, μετα υποχρεούσε να το δηλώσεις , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί στο Ε9 να φαίνεται το "οικόπεδο" ή άλλη οριζόντια ιδιοκτησία στο "ακίνητο", παρακολούθημα της οποίας θα είναι πλέον το "αυθαίρετο στο δώμα".

Link to comment
Share on other sites

αποδεικνύεται εύκολα, γιατί κάποτε το είχε ο πατέρας του νοικιάσει. Αλλά και από α/φ. Αρα δεν είναι προαπαιτούμενο να προυπάρχει σε ένα Ε9 για να τακτοποιηθεί έτσι?

Η πολ 1126/2011 λέει ότι πρέπει να το δηλώσης και θεωρείται ημερομηνία υποχρέωσης από την πληρότητα του φακέλου. Αρα για το περσυνό Ε9 που γίνεται τώρα δεν χρειάζεται να δηλωθεί έτσι, αφού τώρα θα γίνουν οι ενέργειες τακτοποίησης, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

η ΠΟΛ 1126/11 αφορά τον 3843

 

Με την ΠΟΛ 1085/12 διευκρινισθηκαν καποια θεματα μεταβιβασης για τον 4014

 

και ορισθηκε οτι "κατα τα λοιπα ισχυει η 1126/11"

 

Θα τις κατεβασω στην πρωτη ευκαιρια...

 

παντως δεν μπαινουν στο ΦΑΠ...μεχρι να μεταβιβασθουν...διατηρουν την ιδιοτητα που ειχαν

με εξαιρεση οτι, αν δεν ειχαν δηλωθεί καθόλου, τότε δηλωνονται υποχρεωτικά... [!!!!]

 

Ειναι λιγο περιπλοκη η ΠΟΛ 1126, αλλά εχει και παραδειγματα.

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι .

Έχω ένα κατάστημα που απαιτείται να προσθέσω Η/Μ συνάδελφο να κάνει την τεχνική έκθεση. Στην Α φάση δεν τον είχα δηλώσει.. Το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχω με τον πελάτη - συμφωνήσει το ποσό αμοιβής , είναι του 2012 χωρίς αναφορά στον Η/Μ. Τι διαδικασία χρειάζεται ώστε να δηλωθεί και ο Η/Μ συνάδελφος. (δεν αναφέρομαι στο πρόγραμμα δηλώσεων του ΤΕΕ)

Θα πρέπει να κάνω τροποποίηση του ιδιωτικού συμφωνητικού? (επιτρέπεται?? και με τι αμοιβή ?? Μπορώ να μειώσω την δική μου αμοιβή?) .Ή απλά πρέπει να κάνει ξεχωριστό ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη μου?

Θα πρέπει και αυτός να δηλώσει την αμοιβή του στο ΤΕΕ?

Edited by nikoskarag
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα από τα δύο. Είτε τροποποίηση του αρχικού είτε νέο μόνο ο μηχανολόγος.

Επειδή το ίδιο "πρόβλημα" έχω και εγώ, διάλεξα και τα δύο.

Τροποποίηση του δικού μου συμφωνητικού όσον αφορά την αμοιβή και νέο συμφωνητικό μόνο για τον μηχανολόγο.

Και επειδή ήταν δικό μου το λάθος, ο μηχανολόγος θα πληρωθεί από την δικιά μου αμοιβή.

Όσον αφορά το έργο, θα τον δηλώσω εγώ (όταν βρω την φόρμουλα) χωρίς να πειράξω την συμφωνηθείσα και θα καταθέσω δύο συμφωνητικά στο ΤΕΕ.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@faethon 11 , συνάδελφε έπιασες το νόημα της ερώτησης μου 100%! Απλά δεν κατάλαβα πως θα κάνεις την τροποποίηση της δικής σου αμοιβής χωρίς να πειράξεις την συμφωνηθείσα όπως αναφέρεις?? .

α) Να φανταστώ για πχ οτι στο αρχικο ιδιωτικό συμφωνητικο η αμοιβή σου ήταν Χ.

Ο ηλεκτρολόγος κανει ιδιωτικό συμφωνητικό για Ψ.

Αρα συνολική αμοιβή Χ+Ψ και απλα τα χρήματα για τον ηλεκτρολόγο θα του τα δώσεις εσυ?

 

β) Στην τροποποιηση του συμφωνητικου έβαλες προφανώς νέα ημερομηνία? 2013? ή έκανες επέκταση (σαν προσθετη πράξη) του συμφωνητικου? Γιατι σε διαφορετική περίπτωση μήπως προκύψουν φορολογικά ζητήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί για το συγκεκριμένο δεν έχω κόψει ακόμα ΑΠΥ.

Αλλά αν είχα κόψει ΑΠΥ, θα φόρτωνα στον εαυτό μου το κόστος του μηχανολόγου.

Δηλαδή θα έκανα νέο μόνο για τον ΜΗΧ/ΜΗΧ και θα άλλαζα την συμφωνηθείσα αυξημένη με το ποσό του ΜΗΧ/ΜΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.