Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Συμφέρει όπως το λες από άποψη κόστους και χρόνου.

 

Δεν συμφέρει από άποψη ευθύνης.

 

Ζύγισε και πράξε.

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια του '90 προβλέπει διώροφη κατασκευή εντός σχεδίου (ισόγειος όροφος και πρώτος άνω του ισογείου), ενώ δεν προβλέπει υπόγειο. Επί της πράξης το υπόγειο φυσικά8-) και κατασκευάζεται (για να μην ξεχνάμε και τις πάππου προς πάππου συνήθειές μας), στο νόμιμο περίγραμμα του ισογείου και "βγαίνει" από το έδαφος 1,70, μετατρέπεται το μισό σε κατοικήσιμο χώρο και το άλλο μισό σε γκαράζ (με ράμπα καθόδου) και αποθήκες.

Με βάση το Σ.Δ. μένουν ακόμα 70 m2, ενώ το υπόγειο όλο είναι 95 m2.

Τι κάνουμε ρε παιδιά?

Μήπως δεν το αγγίζω καθόλου (και την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια).

Αν καταθέσω φάκελο για εξαίρεση κατεδάφισης, το πρόστιμο ανέγερσης θα πληρωθεί για 19 χρόνια? (1990 --> 2009)?

Έχουμε μία πρόχειρη τάξη μεγέθους προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

από ύψος Ηλία είσαι εντάξει ?

 

Συνολικό εννοώ γιατί ως καταλαβαίνεις αν 1,70μ τότε δεν είναι υπόγειο.

 

Θεμελίωση τι κάνανε ?

 

Ότι είχε για το νόμιμο άνευ υπογείου ?

 

Τελικά πόσους υπέργειους έχει ? "Υπόγειο" + ισόγειο +1ο ?

 

Πολλές αμφιβολίες θα έχεις στον έλεγχο στατικών και ίσως δεν βγαίνει. Άσε που θα κοστίσει τα τρελά.

 

Σκέψου λίγο σαν σαρακατσάνος και θα βρεις ωραία λύση.................έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Για την τάξη μεγέθους του προστίμου για το εκτός νομίμου περιγράμματος δεν ξέρω να σου πω. Για το εντός νομίμου περιγράμματος, πάντως, δεν είναι μεγάλο.

Ανεξάρτητα από το ύψος των προστίμων, να ξέρεις ότι η διαδικασία νομιμοποίησης - εξαίρεσης από κατεδάφιση είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα (για τον μηχανικό, βεβαίως βεβαίως). Σε παρόμοια περίπτωση (αλλά με αρκετά παλιότερο κτίσμα - γι' αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα πρόστιμα) είχα ζητήσει μικρή αμοιβή. Η δίκαιη αμοιβή δεν κάνει την διαδικασία λιγότερο ψυχοφθόρα, αλλά -τουλάχιστον- κερδίζεις και κάτι.

Όσο για τις δυσκολίες του ελέγχου στατικής επάρκειας (που ανέφερε ο συνάδελφος Theo), ας μην μιλήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Chilon άψογος.

 

Και επειδή έχω αναλάβει πολλά αυθαίρετα και έχω γνώση στο θέμα (λάντζα μεγαλομηχανικών-μεγαλοεργολάβων-εξυπνάκηδων) ξανατονίζω τα κάτωθι:

 

Ασχέτως μεγέθους παρανομίας

Ασχέτως περιοχής

Ασχέτως "γνωριμιών" για δήθεν επίσπευση

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ είτε αφορά σε 1,00μ2 είτε σε 1000,00μ2

 

Και δεν είναι καθόλου απλή.

Πολλές φορές εμπλέκονται κια άλλοι φορείς.

 

Πχ Δήμος.

 

Πχ Αρχαιολογία. Δεν μου λες Ηλία. Αν έχει αρχαιολογία στην περιοχή δεν θα έπρεπε να γνωρίζει για την εξτρά εκσκαφή ?

 

 

Το βασικότερο. Οι αυθαίρετοι γλύτωσαν στις περισσότερες περιπτώσεις αμοιβές μελετών-επιβλέψεων-φολογικά-ΙΚΑ-ΔΟΥ κ.α.

 

Και επειδή σαν επαγγελματίες δεν υπάρχει λύπηση και οίκτος και χαζομάρες τέτοιες.......αμοιβή κάτω από 15.000€ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ ΜΕΣΑ.

 

Και όποιος το κάνει κάνει κακό στον εαυτό του αλλά και στη συντεχνία μας.

Link to comment
Share on other sites

από ύψος Ηλία είσαι εντάξει ?

Συνολικό εννοώ γιατί ως καταλαβαίνεις αν 1,70μ τότε δεν είναι υπόγειο.

Theo από ύψος ok!

 

Θεμελίωση τι κάνανε ?

Απ΄ότι θυμούνται και μου είπαν, ότι είχε η μελέτη χωρίς το υπόγειο

 

Τελικά πόσους υπέργειους έχει ? "Υπόγειο" + ισόγειο +1ο ?

Υπόγειο 1,70 εκτός εδάφους + Ισόγειο + όροφο πάνω από Ισόγειο

 

Πολλές αμφιβολίες θα έχεις στον έλεγχο στατικών και ίσως δεν βγαίνει. Άσε που θα κοστίσει τα τρελά.

Και γω το φοβάμαι πολύ αυτό!

 

Σκέψου λίγο σαν σαρακατσάνος και θα βρεις ωραία λύση.................έχεις πμ

Και δεν είμαι και σαρακατσάνος:)

 

@Chilon

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία να πώ πως και τα 15.000 για μένα είναι λίγα κι επειδή μετά βγαίνεις εκτός αγοράς εγώ τις μαγκιές αυτές τις έκοψα. Το "μαγκιές" το εννοώ πραγματικά, όχι υποτιμητικα, το τονίζω.

 

απίστευτο τρέξιμο, απίστευτη νοοτροπία (λες και δεν είχαν ξαναδει αυθαίρετο μου μιλάγαν όλοι - ημουν και πιο μικρός) και κυρίως κάθε βδομάδα έβγαινε και κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

κυρίως κάθε βδομάδα έβγαινε και κάτι καινούργιο.

 

:P:p std συνάδελφε.

 

Εγώ πάντως μετά από αρκετά αυθαίρετα ......που προχώρησαν ή μη δεν ξαναπαίρνω κάτω από 15κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Έστω αυθαίρετο τμήμα οικοδομής (καθ' υπέρβαση της νόμιμης άδειας) που θα μπορούσε να είχε ανεγερθεί νόμιμα με την έννοια οτι έχει όλες τις προυποθέσεις από πλευράς υπολοίπου δόμησης, αποστάσεων κλπ. Απλά οι ιδιοκτήτες αμέλησαν (ή τσιγγουνεύτηκαν) να προχωρήσουν σε αναθεώρηση ή νέα άδεια προσθήκης.

 

Γίνεται καταγγελία (μετά από 30 περίπου χρόνια) και το τμήμα κρίνεται κατεδαφιστέο.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Πρέπει να βγει άδεια κατεδάφισης και μετά νέα άδεια προσθήκης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!Είμαι νέα μηχανικός και θα παρακαλούσα να με βοηθήσει κάποιος λέγοντας μου τι ακριβώς χρειάζεται για να νομιμοποιηθεί μια αυθαίρετη κατασκευη σε οικία η οποία διαθέτει οικοδομική άδεια και κτίσθηκε το 1989 εμβαδού 120 τ.μ. το αυθαιρετο τμήμα (προσθήκη) ειναι 100τ.μ. και κατασκευάστηκε το 2007.

 

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.