Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Αν καταλαβαίνω καλά, πληρώθηκε το παράβολο και έχεις τη δήλωση ακόμα σε αρχική υποβολή. Έτσι δεν είναι;;;;

Αν ναι, δυστυχώς τότε δεν μπορείς να "γυρίσεις πίσω". Στέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (θα χρειαστεί να επιλέξεις εφάπαξ ή δόσεις), στη συνέχεια κάνεις τις διορθώσεις - συμπληρώσεις που θέλεις, ξαναστέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (επιλέγεται αυτόματα το σύστημα που έχεις προεπιλέξει) και συνεχίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος αναφέρει ημερομηνία αυθαίρετης κατασκευής βεράντας το 2012. Δηλαδή μετά την ημερομηνία που επιτρέπει ο ν. 4014. Άρα δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου για τακτοποίηση.

Αχχ καλά έκανα και πήγα για ύπνο....

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, πληρώθηκε το παράβολο και έχεις τη δήλωση ακόμα σε αρχική υποβολή. Έτσι δεν είναι;;;;

Αν ναι, δυστυχώς τότε δεν μπορείς να "γυρίσεις πίσω". Στέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (θα χρειαστεί να επιλέξεις εφάπαξ ή δόσεις), στη συνέχεια κάνεις τις διορθώσεις - συμπληρώσεις που θέλεις, ξαναστέλνεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή (επιλέγεται αυτόματα το σύστημα που έχεις προεπιλέξει) και συνεχίζεις....

ναι ήταν σε αρχική υποβολή. Αλλά έκανα το εξής, έκανα αλλαγές πάτησα αποθήκευση και δεν μπορούσα να πατήσω υπολογισμό του προστίμου οπότε πάτησα ξανά υποβολή και μου έβγαλε εκεί τον σωστό υπολογισμό και προσδιόρισα και τις δόσεις. Οπότε όλα οκ. Είμαι δηλαδή σε προσωρινή με σωστά πρόστιμα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η βεράντα είναι μέσα στο οικόπεδό του; Αν ναι είναι διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Μπορείς να την πας με αναλυτικό και λοιπές παραβάσεις 13. Αν έχει βγει σε δημόσιο χώρο θα πρέπει να την κατεδαφίσει για να ξεκινήσεις ή τουλάχιστον για να ολοκληρώσεις την ένταξη.

Ο συνάδελφος αναφέρει ημερομηνία αυθαίρετης κατασκευής βεράντας το 2012. Δηλαδή μετά την ημερομηνία που επιτρέπει ο ν. 4014. Άρα δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου για τακτοποίηση.

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πράγματι το σωστό είναι να γίνει κατεδάφιση λόγω του χρόνου κατασκευής (2012). Ωστόσο ο ιδιοκτήτης δε θέλει με τίποτα να το γκρεμίσει και μετά από έρευνα στον ΟΚΧΕ η τελευταία αεροφωτογραφία είναι του 2010. Η καταγγελία που του έκαναν και πέρασε αυτόφωρο κάνει λόγο για εργασίες περί στρωσίματος μπετόν το Νοέμβρη του 2012 (άλλα δεν έχω το χαρτί στο χέρι μου). Είναι πολύ λάθος να θεωρήσω ότι ολοκληρώθηκε η βεράντα το 2011 και ότι η αστυνομία τους έπιασε να αλλάζουν πλακάκια για παράδειγμα... Δεν αντέχω άλλο με αυτήν τη βεράντα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα ιδιαίτερο λόγο για να το κάνεις, αν το σκεφτείς καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έχεις απόλυτο δίκιο πραγματικά αλλά ο ιδιοκτήτης με πιέζει αφάνταστα και ρωτάει και άλλους μηχανικούς που του δίνουν τέτοιες λύσεις και δε θέλω να χάσω τη δουλειά. Αλλωστε αν ακόμη κι εγώ δε μπορώ να αποδείξω αν έγινε ή όχι πριν τον Ιούλιο του 2011, πώς θα το αποδείξει η Πολεοδομία??? η οποία μάλιστα δεν έχει κάνει αυτοψία μετά την καταγγελία του πελάτη μου... Επίσης ο πελάτης μπορεί να μου είχε πει ψέμματα για την ημερομηνία ολοκλήρωσης οπότε να μην το έπαιρνα καν χαμπάρι εγω...δεν ξέρω τι να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να σου πει κανένας τι να κάνεις! Θα το αποφασίσεις μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έχεις απόλυτο δίκιο πραγματικά αλλά ο ιδιοκτήτης με πιέζει αφάνταστα και ρωτάει και άλλους μηχανικούς που του δίνουν τέτοιες λύσεις και δε θέλω να χάσω τη δουλειά. Αλλωστε αν ακόμη κι εγώ δε μπορώ να αποδείξω αν έγινε ή όχι πριν τον Ιούλιο του 2011, πώς θα το αποδείξει η Πολεοδομία??? η οποία μάλιστα δεν έχει κάνει αυτοψία μετά την καταγγελία του πελάτη μου... Επίσης ο πελάτης μπορεί να μου είχε πει ψέμματα για την ημερομηνία ολοκλήρωσης οπότε να μην το έπαιρνα καν χαμπάρι εγω...δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Roukat,

αν δεν μπορείς να αποδείξεις εσύ στο εαυτό σου την ημερομηνία ολοκλήρωσης κατασκευής, δεν θα μπορέσεις να πείσεις κανέναν.

Ανεξάρτητα με τι λέει ο πελάτης....

Link to comment
Share on other sites

yannisk72 εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω μία διαμορφωμένη κατάσταση δηλαδή ένα αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς άδεια με τη βεράντα του. Ο ιδιοκτήτης λέει ότι τα έκανε μέχρι τον Ιούλιο του 2011. Εγώ δε βρίσκω αεροφωτογραφίες που να τον διαψεύδουν. Άρα τακτοποιώ τους κλειστούς χώρους και μη σου πω τη βεράντα δεν τη λαμβάνω καν υπόψη στο πρόστιμο, ότι κάνω δηλαδή με άλλα τέτοια αυθαίρετα. Άντε επειδή έχει φάει και καταγγελία για τη βεράντα κι επειδή είναι και πλακοστρωμένη να την θεωρήσω ως λοιπή παράβαση. Έτσι θα το αντιμετώπιζα αν δε μου έλεγε την αλήθεια...Ε άμα είναι να πάθει εγκεφαλικό για μα βεράντα (όπως λέει) τι να του πω βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, δεν πρέπει να βασιζόμαστε μόνο σε αυτά που μας λένε οι πελάτες μας. Έχω φάει ¨ψεματάκια¨ στην μάπα που δεν μπορείς να φανταστείς (υποθέτω ότι δεν είμαι μόνος).....

 

Θα κάνεις αυτό που εσύ θεωρείς σωστό (αν και πιστεύω πως η βεράντα πρέπει να δηλωθεί - λόγω της καταγγελίας).

 

Όσο για τα εγκεφαλικά...... το δικό σου εγκεφαλικό να σκέφτεσαι .... if you know what I mean.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.