Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από ΚΥΕ σε κατάστημα


Recommended Posts

Γιατί ρε παιδιά το κουράζετε. Εγώ εφαρμόζω άρθρο 5. Για εμένα είναι πολύ απλά τα πράγματα, ο νόμος είναι σαφής και όταν βεβαιώνω κάτι έχω πλήρη επίγνωση του τι κάνω. Όποιος θέλει να τρέχει πολεοδομία και να ταλαιπωρείται, δικαίωμα του είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς σε αρκετές περιπτώσεις οι πολεοδομίες έχουν δημιουργήσει ένα κοκτέϊλ ΓΟΚ 85, ΝΟΚ, εγκυκλίων, αποφάσεων, και γνωμών από ερμηνείες παλιών ΠΔ και διαλέγουν ότι τους βολεύει. Αρκετές φορές μου έχει τύχει να διαβάζουμε μαζί τον ΝΟΚ ή τον 4178 και ή να καταλαβαίνουμε άλλα ή να μου πετάνε μαργαριτάρια του τύπου: "Δεν κοιτάμε τι λένε οι νόμοι, αλλά τι λένε οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι...." :shock: :shock: :shock: :shock:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το άρθρο 5 λοιπόν λέει ότι δεν απαιτείται άδεια αν οι προϋποθέσεις της νέας χρήσης καλύπτονται από τις προϋποθέσεις των επιμέρους μελετών της υφιστάμενης χρήσης.

Θα πρέπει δηλαδή ΚΑΙ να μην επέρχεται τροποποίηση των μελετών, (γιατί αλλιώς παύουν να ισχύουν και κατά συνέπεια δεν καλύπτουν καμία προϋπόθεση)

ΚΑΙ όλες οι παράμετροι της νέας χρήσης να είναι "ελαφρύτερες" από της υφιστάμενης (και άρα να καλύπτονται από τις υπαρκτές μελέτες που εξακολουθούν να ισχύουν)

και λέει επιπλέον ότι δεν πρέπει να απαιτείται έγκριση από άλλους φορείς, 

δηλαδή χρήσεις που απαιτούν "προέγκριση" μεταφορών & ΣΙΑ (βενζίνες, συνεργεία κλπ) δεν εμπίπτουν στην "διευκόλυνση"

για τα εργαστήρια χαμηλής όχλησης έχει μία εξυπηρέτηση, 

πάλι όμως με την προϋπόθεση ότι οι κατόψεις (όχι μόνο οι αρχιτεκτονικές) ισχύουν,

και κατά συνέπεια η αλλαγή χρήσης δεν απαιτεί εργασίες που απαιτούν άδεια.

Να συνεννοηθούμε ότι, θεωρητικά, είναι άλλο πράγμα η άδεια της αλλαγής χρήσης και άλλο η άδεια των απαιτούμενων εργασιών.

Άλλο αν στις περισσότερες περιπτώσεις γίνονται μαζί, γιατί δεν μπορεί πρακτικά να γίνει αλλαγή της χρήσης χωρίς τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.