Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ορισμένων μόνο παραβάσεων χωρίς έκδοση βεβαίωσης


Recommended Posts

Να το ξαναθέσω λοιπόν γιατί μάλλον έχω προκαλέσει μπέρδεμα με τη διατύπωση. Σε οικοδομή εκτός σχεδίου υφίστανται 10 ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ανάμεσα στις ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες που ανήκουν στον πελάτη μου είναι έστω η Α. Κατ'έκταση αυτής, στον κοινόχρηστο χώρο υφίσταται πέργκολα. Θέλει να τακτοποιήσει μόνο την πέργκολα και έχει τη συναίνεση του 50,1%. Δηλώνει υπεύθυνα στη ζητούμενη υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι τακτοποιεί μόνο την πέργκολα. Με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που ενδεχομένως να υφίστανται στην Α (π.χ. πατάρι) δεν θέλει να ασχοληθούμε στην παρούσα φάση. Θεωρώ λοιπόν ότι εφόσον δεν χορηγείται βεβαίωση και εφόσον δηλώνεται υπεύθυνα ότι ρυθμίζει μόνο αυτήν την αυθαιρεσία μπορεί να το κάνει. Δεν διαπίστωσα να αναγράφεται κάπου στο νόμο ότι επιβάλλεται να τα δηλώσει όλα. Εξάλλου η πέργκολα είναι κατηγορία 3. Για τη ρύθμιση δεν απαιτείται καν τοπογραφικό (το οποίο έχουμε συμφωνήσει να κάνω για διαπιστωθεί η ακριβής θέση της πέργκολας). Στην αποτύπωση του κτιρίου, θα αποτυπωθούν όλες οι υφιστάμενες κατασκευές. Το νόημα της επιλεκτικής δήλωσης, πέραν του ύψους του προστίμου, είναι ότι ενδεχομένως να υφίσταται καταγγελία μόνο για το δηλωθέν τμήμα. Στη δήλωση του μηχανικού δεν αναγράφεται κάπου ότι "δεν υφίστανται άλλες αυθαιρεσίες".

 

Όχι, θα σε συμβούλευα με όλο το θάρρος, να μην το κάνεις!

Και ταυτοχρόνως να πεις στον ιδιοκτήτη να βρει άλλον ..."δούλο" για ν' ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες που του δίνει!!!

Εσύ είσαι απλώς ένας άριστος επαγγελματίας μηχανικός ή έστω αυτό φιλοδοξείς να γίνεις!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αν ειχες ενα διαμερισμα με δικαιωμα αποκλειστικης χρησης στον ακαλυπτο

η βεβαίωσή σου  θα περιλαμβανε τοσο το διαμερισμα οσο και τον ακαλυπτο.

 

Σημερα, με την συναινεση του 51% τακτοποιεις αυθαιρεσια στον ακαλυπτο...

Κατα καποιον τροπο, παιρνεις "σημερα" ενα δικαιωμα αποκλειστικης χρησης

 

σαν να το ειχες απο την αρχη...

 

Επομενως το διαμερισμα σου αποτελειται απο το ιδιο το διαμερισμα και την "αποκλειστικη χρηση" που σου εδωσαν σημερα με την συναινεση τους οι υπολοιποι..

 

Αρα,

θα το δεις σαν μια ενιαια βεβαιωση.

 

οσο εγραφα

απαντησε και ο ιασονας

 

συμφωνω  απολυτως...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά το:

"Άρθρο 11 – Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης
αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

 

Εγω απο το παραπάνω καταλαβάινω το εξής:

Εφόσον ο μεμονωμένος-αυτοτελής χώρος μπορεί να μεταβιβασθεί ως τέτοιος (δηλαδή να μπορείς να μεταβιβάσεις ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ τον χώρο) τότε και μόνο τότε θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις αυτό που θές.

 

Και για να γίνω πιο σαφής με ένα παράδειγμα πως το καταλαβαίνω εγω:

Εχω στην κατοχή μου σε μια πολυκατοικία:

α) Ενα διαμέρισμα 3ου ορόφου (με αυθαιρεσία κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου), 

β) μία αποθήκη στο υπόγειο (με αυθαιρεσία μεγαλύτερες διαστάσεις, έχω πάρει π.χ. μέρος κοινόχρηστου) και

γ) μία κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτή (με αυθαιρεσία μεγαλύτερες διαστάσεις, έχω πάρει π.χ. μέρος κοινόχρηστου).

 

Το καθένα από τα (α),(β) και (γ) έχουν ξεχωριστά χιλιοστά στο(-α) συμβόλαιο(-α).

 

Τότε μπορώ να τακτοποιήσω όποιο θέλω από τα  (α),(β) και (γ) εφοσον μπορέσω να εξασφαλίσω τις προϋποθέσεις (πχ για τα β' και γ' συναίνεση)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω υπάρχεί μια πέργκολα σε γήπεδο που βρίσκονται οριζόντιες ιδιοκτησίες, την πλειοψηφία των οποίων έχει ο συγκεκριμένος.

Κάποιος από μέσα ή από έξω του έχει κάνει καταγγελία και του έχουν επιβληθεί προστιμα.

 

Ο κανακάρης έχει ένά σκασμο αυθαιρεσίες στις δίκες του ΟΙ και πιθανότατα να υπάρχουν άλλες τόσες και στις άλλες.

Αυτό που τον καίει άμεσα είναί να σβήσει το προστιμοο που του έχει επιβληθεί γιατί πιθανότατα δεν του δίνουν φορολογική ενημερότητα.

 

Λαμβάνοντάς υπόψη οτι Τα πάντα σε αυτόν τον νόμο είναί φλου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναί να συσκευτεις με τον εαυτό σου και να αποφασισεις , καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά το:

"Άρθρο 11 – Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης
αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

 

Εγω απο το παραπάνω καταλαβάινω το εξής:

Εφόσον ο μεμονωμένος-αυτοτελής χώρος μπορεί να μεταβιβασθεί ως τέτοιος (δηλαδή να μπορείς να μεταβιβάσεις ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ τον χώρο) τότε και μόνο τότε θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις αυτό που θές.

γεοργιε, καλημερα

 

φυσικα και  ειναι σωστα ολα αυτα

και, προφανως,δεν διαφωνω...

-αν εχει γινει συσταση ΟΙ  και  ο ιδιοκτητης εχει περισσοτερες διηρημενες ΟΙ, δικαιουται να τακτοποιησει είτε  καθε μια ξεχωριστα είτε με μια αιτηση.

 

-αν δεν εχει γινει συσταση ΟΙ στην οικοδομη,

 εχουμε  αναφερθει, επανειλημενα   στο  σχετικο εγγραφο του Κτηματολογιου, απο Μαρτιο του 2013,

οτι δλδ. δικαιουται ο  ιδιοκτητης να τακτοποιήσει και να συστησει ΟΙ  μονον ως προς το μεταβιβαζομενο...

και  να κανει   τακτοποιηση  και να συστηνει ΟΙ σε καθε  περαιτερω μεταβιβαση διαιρετου χωρου...

 

ως προς το #24

 

δες αυτη την απαντηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/35789-Α11-Συνιδιοκτησία-ακινήτου-και-ένταξη-στο-Ν-417813/?p=689607

 

νομιζω οτι "καλυπτει" την συνηθισμενη περιπτωση οπου αυτοι οι "βοηθητικοι χωροι" ειναι παρακολουθηματα χωρις χιλιοστα

 

αλλα και την -  σπανια- περιπτωση να εχει   καθε χωρος τα δικα του  χιλιοστα

και τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη!

 

Έχω μια υπόθεση αυθαιρέτου και θα ήθελα την γνώμη σας.. Ο πελάτης μου έχει ένα ισόγειο κατάστημα με υπόγειο…Έχει κάνει κάποιες αυθαιρεσίες στο ισόγειο (διαμερισμάτωση και λοιπές παραβάσεις) και στο υπόγειο έχει κάνει επέκταση κατά 300τμ… Δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου….

 

Θέλει να τακτοποιήσει μόνο το ισόγειο και το υπόγειο να το αφήσει όπως είναι…ίσως το μπαζώσω αργότερα μου λέει…

 

Ο 4014 κάπου ανέφερε ότι η δήλωση των αυθαιρεσιών γίνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη…δηλαδή, ο μηχανικός θα αποτυπώσει την πραγματική κατάσταση και ο ιδιοκτήτης, θα επιλέξει τι θα τακτοποιήσει…..

 

Ξέρετε αν ισχύει κάτι ανάλογο και για τον 4178;;;

 

To μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και δεν έχει απαντηθεί επαρκώς, 

Γνώμη μου είναι ότι αν από την μεριά σου σαν μηχανικός δεν κρύψεις κάτι με δόλό, τότε μπορείς να προχωρήσεις.

Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η αποτύπωση θα είναι της πραγματικής κατάστασης....δεν αξιζει το ρίσκο.....πισυτευω ότι με μια υπεύθυνη δήλωση του ιδικτήτη, ότι τακτοποιώ αυτές τις υπερβασεις μονο ισως ειμαι καλυμμένος...και αναφορά στην τεχνική μου έκθεση....

Link to comment
Share on other sites

Εξίσου κρίσιμο είναι να ξεκαθαριστεί πως βεβαίωση δεν θα πάρει εάν προχωρήσετε σε επιλεκτική τακτοποίηση.

Εάν έχει σκοπό να δώσει αρκετά χρήματα δίχως να μπορεί να αξιοποιήσει εν τέλει τη περιουσία του, ας προχωρήσει. Αλλά οι καλές εξηγήσεις κάνουν και τους καλούς λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.