Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως υπολογίζεται η προκαταβολή φόρου στις αμοιβές μηχανικών - Οδηγίες


Engineer

Recommended Posts

 

Προφανως δεν εχεις αντιληφθει τι συζηταμε.

 

Πίστεψέ με, το έχω αντιληφθεί πολύ καλά.

 

Εχεις καταλαβει οτι η ημερομηνια καταβολης ειναι ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που υποβαλλεις το ΦΕΜ?

 

Δεν είπα το αντίθετο. Ίσα-ίσα που επισήμανα ότι πλήρωσα την ίδια μέρα (αλλά το απόγευμα).

 

Αν λοιπον δεν εχεις προσβαση σε e-banking, και πας το απογευμα να καταχωρησεις ενα ΦΕΜ, θα εχεις προβλημα.

 

Συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν στο συναδελφο Τοπογαβρο.

 

Προσεξτε αυτο που δημοσιευσε το georgegaleos.

 

Εμενα μου φαινεται εξωφρενικα ακυρο, αφου αναιρει τη λογικη του e-banking.

Αλλα αν ισχυει, ειναι κριμα να εχουμε θεμα για κατι που ουσιαστικα πληρωσαμε στην ωρα μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς terry, δεν το κατάλαβα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην ανησυχείτε, έχω κάνει αυτό ακριβώς που συζητάτε (και μάλιστα με το e-banking της Εθνικής που ανέφερε ο georgegaleos). Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί να πληρώσεις την ίδια μέρα.

 

edit: Ίσως υπάρχει πρόβλημα αν υποβάλεις τη δήλωση το πρωί και κάνεις την πληρωμή το απόγευμα. Το θέμα είναι να έχεις πληρώσει και να έχει γίνει η αποστολή της πληρωμής απ' την τράπεζα στη ΓΓΠΣ, την ίδια μέρα που γίνεται αποδεκτή η δήλωση απ' το Taxis. Δηλαδή, στην περίπτωση που υποβάλεις δήλωση το απόγευμα, το Taxis την αποδέχεται το επόμενο πρωί και η τράπεζα του στέλνει τα στοιχεία της πληρωμής την ίδια μέρα, οπότε είσαι ΟΚ.

Edited by vagiotis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που δεν πρόσεξα τις προάλλες και το έκανα στις 19:00 το απόγευμα (ταυτότητα πληρωμής και μετά μέσω e-banking πληρωμή),επειδή η τράπεζα έκανε συναλλαγή μέχρι τις 18:00,έφυγαν τα χρήματα από το λογαριασμό μου κατευθείαν,αλλά η συναλλαγή στην ουσία έγινε την επομένη το πρωί,με αποτέλεσμα να έχω τόκους 0,38 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται  με ΦΕΜ  12/2013 , οπου εχω κόψει ΔΠΥ αλλά δεν εχω ακόμη εισπράξει  την αμοιβη μου ,διοτι η εταιρία εχει εδρα στην Κυπρο και τους δίνουν χρήματα με το σταγονόμετρο? πλήρωσα είδη τον ΦΠΑ από την τσέπη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.