Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδότηση πρόσληψης voucher 18-29 & ΤΣΜΕΔΕ


Nolwe

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

υπάρχει κάποιος που να ήταν στο πρόγραμμα voucher 18-29 ετών και να τον προσέλαβε η επιχείρηση στην οποία έκανε την πρακτική του με το νέο πρόγραμμα επιχορήγησης;

 

Μπορεί ο εργοδότης να τον ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ (+ ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα); Ή θα είναι διπλοασφαλισμένος - το οποίο έχει ειπωθεί σε πολλές συζητήσεις ότι είναι παράνομο;

 

Επίσης ο μισθός του θα είναι ο κατώτατος για μηχανικούς; Γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός ώστε να δούμε και τις δικές μας εισφορές αν δεν φτάνει τα 693,35 Ε;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εγώ ήμουν στο πρόγραμμα voucher 18-29 ετών και με προσέλαβε η εταιρία που έκανα την πρακτική μου με το παραπάνω πρόγραμμα. Δυστυχώς εδώ και μερικά χρόνια είχα γραφτεί στο ΤΕΕ (λίγο πριν ξεκινήσει η κρίση) που σημαίνει ότι πληρώνω κανονικά τις εισφορές μου παρόλο που μόλις τώρα έπιασα κανονική δουλειά ως μισθωτός. Πιο πριν ήμουν στον στρατό και πριν τον στρατό έκανα το μεταπτυχιακό μου. Όλο το παραπάνω διάστημα πλήρωνα κανονικά στο ΤΣΜΕΔΕ :shock:  .

 

Στην δουλειά που βρίσκομαι δεν με έχουν προσλάβει ως μηχανικό. Αναγκαστικά η επιχείρηση πληρώνει το ΙΚΑ μου, όπως πληρώνει για όλους τους εργαζόμενους και εγώ θα πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ από τον μισθό που παίρνω όπως και συμφωνήσαμε. Τώρα αν είναι παράνομο ή όχι δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί για τα ασφαλιστικά ταμεία και ειδικά για το ΤΣΜΕΔΕ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παράνομο αφού από τα γεγονότα φαίνεται ότι κάνει ότι θέλει (τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας)...

 

Πλέον στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ ελεύθερα τα πράγματα, μην περιμένεις απαραίτητα να σε προσλάβει ο εργοδότης ως μηχανικό... Αν δεν έχει την ανάγκη της υπογραφής του μηχανικού δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει... Σε προσλαμβάνει σε όποιο καθεστώς θέλει που σημαίνει και με όποιο μισθό θέλει. Άρα μην σκέφτεσαι ποιος είναι ο κατώτατος μισθός του μηχανικού γιατί αν δεν σε προσλάβει ως μηχανικό (στα χαρτιά), απλά δεν υφίσταται.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.