Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

δλδ

αν ο εξωστης εχει κλειστει και εχει πορτα  "απεξω" δεν το  "βλεπουμε" ???

αλλά,  αν το "κλεισμενο" εχει πορτα απο μεσα  τοτε μόνον  το βλεπουμε???

Το μπαλκονι ανηκει στην ιδιοκτησια

φανεται σε μια κατοψη με πλατος 1,5 μ.

Αν εχει γινει 2,5 μ.

αυτο δεν ειναι παραβιαση της αδειας???

Και βεβαια ειναι....η αυθαιρεσια δεν εγινε σε κοινοχρηστο...εγινε σε τμημα του διηρημενου διαμερισματος...

στο οποιο το διαμερισμα εχει την κυριοτητα νομη κατοχη και χρηση...

 

Ακομα και αν το μπαλκονι ειναι σε οικοδομη-παγοδα, στο διαμερισμα ανηκει το τμημα μπαλκονιου

στην προεκταση και μεταξυ των εξωτερικων τοιχων....

Και επειδη εχει την κυριοτητα νομη και χρηση,  αυτου του τμηματος, μπορει να τακτοποιησει την τυχον  αυθαιρεσια  χωρις συναινεση...

 

Μονον αν η αυθαιρεσια εχει γινει σε κοινοχρηστα...τοτε δεν επηρεαζεται η διηρημενη...και δινεις βεβαιωση

 

Αν θεωρειτε το μπαλκονι ...κοινοχρηστο...να ανεβω απο το ισογειο στον 5ο να πινω τον καφε μου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ;

 

Σε ποιά φάση της διαδικασίας το νωρίτερο μπορεί να γίνει η έκδοση της βεβαίωσης μεταβίβασης, όταν ρυθμίζεται αυθαιρεσία, πληρώνεται παράβολο και κανονίζονται δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται ή δεν απαιτείται τοπογραφικό "Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία δεν υπερβαινει 15.000ευρώ (ιv);

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έκδοση βεβαίωσης αδόμητου εξ αδιαιρέτου:

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΕΕ: 

καλούμε να εκδώσω  βεβαίωση αδομήτου για αγροτεμάχιο  εξ αδιαιρέτου. Ο πελάτης μου

είναι ένας εκ των ιδιοκτητών και θέλει να μεταβιβάσει το μερίδιό του. Η ερώτηση είναι: σε περίπτωση αδυναμίας
εύρεσης των στοιχείων των λοιπών συνιδιοκτητών τι συμπληρώνω στα αντίστοιχα πεδία της φόρμας στο σύστημα?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ:

άν πρόκειται για απλή βεβαίωση (όχι δήλωση αυθαιρέτου) δεν είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών. 

 

Μπορείτε να εκδώσετε τη βεβαίωση στο όνομα του πελάτη σας, δηλώνοντας στο σύστημα το 100% και συμπληρώνοντας δίπλα στο όνομά του τη σημείωση (κατά 25%), ώστε η σημείωση αυτή να εμφανίζεται στο κείμενο της βεβαίωσης:

.....κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στα ακίνητο "........" επί της οδού ........, περιοχή ..... του Δήμου ....., ιδιοκτησίας του/των ........ (κατά 25%)

 

Έτσι κι αλλιώς η βεβαίωση αφορά πάντα στο σύνολο του ακινήτου ανεξάρτητα εάν υπάρχουν περισσότεροι του ενός συνιδιοκτήτες και επιπλέον δεν αποτελεί τίτλο ιδιοκτησίας.  

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάποιες ερωτήσεις:

 

1.Μπορούμε να εκδόσουμε βεβαίωση μεταβίβασης σε ακίνητο με ρύθμιση 4014 όπου έχουν αποπληρωθεί πλήρως τα πρόστιμα και βρίσκεται σε προσωρινή υπαγωγή?

 

2.Αν οχι και πρέπει να δηλωθεί στον 4178 για να γίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή, πρέπει να περιμένω 1+ μήνα μέχρι το ΤΕΕ να μεταφέρει αυτές τις δηλώσεις στο νέο σύστημα ή να ανοίξει η διαδικασία αίτησης για μεταφορά?

 

3. Μπορώ ή θα μπορέσω να πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με τον 4014 αν δεν επιθυμεί ο πελάτης να μεταβεί στον 4178 απο τη στιγμή που αποπληρώθηκαν τα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

αξιότιμε!! (ειλικρινά και χωρίς ειρωνεία αυτό)

 

για να σου θυμίσει να βάλεις το τ.δ 

ΟΤΑΝ και ΟΠΟΤΕ ενεργοποιηθεί το σύστημα

Της βεβαίωσης που έχει ήδη εκδοθεί; Ή για τις μεταγενέστερες;

Θεωρώ πως μόνο για τις μεταγενέστερες.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται ή δεν απαιτείται τοπογραφικό "Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία δεν υπερβαινει 15.000ευρώ (ιv);

 

και οικόπεδο που προήλθε από κατάτμηση μεγαλύτερου οικοπέδου που προέρχεται από διανομή και υπάρχει τοπογραφικό σε hatt απ' όταν έγινε η κατάτμηση, υπάρχει περίπτωση να απαιτείται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ'87?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα ξανακάνω την ερώτηση αλλά εχω καταμπερδευτεί...

Εχω μια δήλωση του 4014 που εχει πληρωθει εφάπαξ το προστιμο, εχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή (μεχρι και αρχεια εχω ανεβάσει). Μου ζητησαν να εκδώσω βεβαιωση γιατι προκειται να πουληθει. Τωρα θα εκδωσω βεβαιωση του Ν4178.

Σωστά μεχρι εδώ;

Η δηλωση τακτοποιησης του 4014 πρεπει να μεταφερθει και αυτη στη νεα πλατφορμα;

 

 

όχι δεν θα την μεταφέρεις. 

μπαίνεις και τυπώνεις βεβαίωση για την περίπτωση του αρ. 1.ζ (4178)

 

θέλω πάρα πολύ να συμφωνήσω μαζί σου συνάδελφε και παρακαλώ για τη βοήθειά σου...

 

στην υπουργική απόφαση λέει:

 

8.α Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι

δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του

Ν.4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και

συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του

Ν.4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την

ανωτέρω βεβαίωση του Ν.4178/2013 τα στοιχεία της πράξης υπαγωγής του Ν.4014/2011 καταχωρούνται

υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης της παρούσας, στις διατάξεις του Ν.4178/2013

και εκδίδονται νέες πράξεις κατά τις διατάξεις του Ν.4178/2013.

 

αν διαβάζω καλά όποιος εκδόσει βεβαίωση για μεταβίβαση με τον 4014 θα πρέπει να ενταχθεί στον 4178!!!!

αλλιώς πως θα εκδόσω νέα πράξη με τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.