Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

για το πρωτο δεν το ξερω ...

αλλά... τι σημαινει "εγκυκλιος συμβολαιογραφων"....???

 

οταν ο νομος ρητα αναγραφει τι θα  λεει η βεβαιωση του μηχανικου.

 

[και δεν εχει καμμιαλογικη να το ζητανε,   διοτι στο ιδιο το  συμβολαιο, στη συνεχεια αναφερεται η τακτοποιηση που εχει γινει με τον 3843...

επισυναπτεται αντιγραφο της αιτησης με την σφραγιδα της εξοφλησης και ολα τα συνοδευτικα εγγραφα που εχει κανει ο  μηχανικος...]

 

Δεν εχει λογο να τα γραψουν  δυο φορες τα ιδια πραγματα...

 

Μια στις βεβαιωσεις του 3843 και αλλη μια στου 4178...

 

αυτο λεει η κοινη λογικη

 

Η ερωτηση μου δεν ειναι τυχαια.

Μου ειπε οτι τους εχει ερθει οδηγια οτι δεν ειναι υποχρεωτικο γι'αυτους να αναφερουν την τακτοποιηση 3843 στο συμβολαιο, ουτε να επισυναψουν αντιγραφο της αιτησης περαιωσης. (και συμπληρωσε μετα "αρκει να το αναφερει ο μηχανικος στην τεχνικη εκθεση του 5σελιδου που συνοδευει τη βεβαιωση...)

Φυσικα, ΑΜΕΣΩΣ ζητησα να μου πει με ποιο εγγραφο τους εχει ερθει τετοιου ειδους οδηγια και οτι μου φαινοταν πολυ "περιεργο"...

Απαντηση δεν πηρα, απλα με "ψαρωσε" λιγο.

Μαλλον εριξε αδεια για να πιασει γεματα...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω να δώσω βεβαίωση για δικαίωμα μελλοντικής δόμησης. Πιο συγκεκριμένα, μιλάμε για ιδιόκτητη οικοδομή 4 επιπέδων (ιδιωτη συγγενη), με εξάντληση ύψους αλλά όχι κάλυψης. έχω τακτοποιήσει ότι υπάρχει στην οικοδομή και 2 αποθηκάκια στον ακάλυπτο, και γίνεται σύσταση για να μεταβιβαστεί η μία από τις οριζόντιες (διαμερισμα) + (αλλη διακεκριμένη ιδιοκτησια) το δικαιωμα μελλοντικης δομησης. αυτο το δικαιωμα στη συσταση δεν οριζεται πολυ συγκεκριμενα (σημερα δεν υπαρχει καθ υψος δυνατοτητα, αλλα σε καλυψη υπαρχει αρκετη μαλιστα).

Το ερωτμα μου ειναι : προφανως αφου εχω ακομη υπολοιπα μπορω να δωσω βεβαιωση (εννοειται οτι μετρησαν ολες οι παραβασεις των ιδιοκτησιων). τι βεβαιωση δινω ομως????

αδομητο? για τμημα οικοπεδου? δε νομίζω.

είμαι μεταξύ των άλλων δύο, με προτίμηση στο ότι στη διακεκριμενη ιδιοκτησια (δικαιωμα μελλοντικης δομησης) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ (ΟΧΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ). ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει οικοδομη "τεσσαρων επιπεδων"???

εχεις εξαντλησει τον σδ???

εχεις χωρο στον ακαλυπτο να "χωρεσεις" και αλλη οικοδομη? οπότε, ίσως, να μπορεις να  συστησεις καθετη..

 

αλλοιως οριζεις χιλιοστα και θα πας στην καθυψος...οταν επιτραπει...

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε διαμέρισμα σε κτήριο με άδεια '73 κατόπιν αυτοψίας υπάρχει φωταγωγός 1.00*1.00 εντός της ιδιοκτησίας που δεν φαίνεται στα σχέδια της πολεοδομίας αλλά εμφανίζεται στα σχέδια της σύστασης. εννοείται ότι έχει μετρήσει στη δόμηση/κάλυψη.. δλδ έχουμε το αντίθετο από το "κλείσιμο" φωταγωγού , σε αυτή την περίπτωση χορηγούμε βεβαίωση ή κάνουμε δήλωση αυθαιρέτου ως διαφορετική διαμερισμάτωση; ευχαριστώ για τις απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ), στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή

οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, δεν

έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν

έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

 

το διαμέρισμα έχει μικρύνει σε σχέση με την επιφάνεια που αποτυπώνεται στα εγκεκριμένα σχέδια. Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης,κάλυψης, αλλά ακριβώς το αντίθετο. Με βάση το λεκτικό της βεβαίωσης εκτιμώ ότι μπορείς να δώσεις βεβαίωση αφού το άνοιγμα του φωταγωγού δεν αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή καθ υπέρβαση της δόμησης και κάλυψης του διαμερίσματος.

Διαμερισματωση δεν θα έβαζα διότι δεν αλλάζει το εγκεκριμένο περίγραμμα του διαμερίσματος σε σχέση με κάποιο όμορο ή όμορα διαμερίσματα, έτσι ώστε τα διαφορετικά περιγράμματά τους να συντελούν σε διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου.
Link to comment
Share on other sites

παυλε,

 

συμφωνω σε όλα...

 

...πλην ομως,

αφου η κατοψη της ΟΑ  δειχνει  ενα ενιαιο διαμερισμα,

αλλά  η κατοψη της συστασης "κοβει" ενα τμημα για διανοιξη φωταγωγου...

τωρα που θα  εκδοθει βεβαιωση  και θα συνταγει συμβολαιο  πρεπει -καπως- να δικαιολογηθει και η αλλαγη της κατοψης..και η αλλαγη του εμβαδου...

 

Μήπως θα πρεπει να  το γραψει στις παρατηρησεις???

 

λεω τωρα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογραφοι γενικα ειναι μια λιγο περιεργη φαρα

Εχουν δικους τους νομους, δικους τους κανονες, δικες τους οδηγιες...

 

Εμενα μου ζητησανε να κανω κατοψη αποθηκης που τακτοποιησα ως κατηγορια 3, χωρις να εχω υποχρεωση να ανεβασω στο συστημα μιας και ειναι κατηγορια 3

 

Και σα να μην εφτανε αυτο, μετα μου ζητησαν και ΥΔ πως θα την ανεβασω στο πληροφοριακο συστημα οταν αυτο ανοιξει...

 

Και μη χειροτερα δηλαδη...

 

Δεν πα να τους εξηγουσα.... Το βιολι τους, εκει...

Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση (μόνο αυθαιρεσίες με αναλυτικό) έφτιαξα κάτοψη με σημειωμένες τις αυθαιρεσίες και απλώς την επισυνάψαμε στο συμβόλαιο χωρίς τη δήλωση μηχανικού περί ανεβάσματος στο πληροφοριακό σύστημα. το θεώρησα αναγκαίο για να ξέρει και αυτός που αγοράζει τι παίρνει κα ιγια τη γενικότερη πληρότητα της τακτοποίησης ...  

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΗ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ. ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΣΥΣΤΑΘΕΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΙΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ Η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΑΝΑΣΤΑΡΟΦΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΕΛΑΒΩ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΟΣΨ ΤΗ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ? ΜΕ ΕΠΗΡΡΕΑΖΕΙ?Η΄ΚΟΙΤΑΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ?
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ


Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.