Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε πολυκατοικία 2όροφη χωρίς σύσταση είχε γίνει από συνάδελφο μηχανικό τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών της πολυκατοικίας με το Ν4014. Η πολυκατοικία βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό >5000 κατοίκων


 


μετά την τακτοποίηση έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις οριζοντίων ιδιοκτησιών και μεταβιβάστηκαν πολλά από τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας με βεβαιώσεις του ιδίου συναδέλφου.


 


Μου ζητήθηκε βεβαίωση για ένα διαμέρισμα 2ου ορόφου το οποίο ΔΕΝ έχει καμία αυθαιρεσία. Ο αρχικός μηχανικός είχε δώσει βεβαίωση με το Ν4178, έληξε χωρίς να χρησιμοποιηθεί και τώρα πρέπει να δώσω εγώ.


 


Το πρόβλημά μου είναι το εξής.


 


Σύμφωνα με τον 4014 για την τακτοποίηση θα έπρεπε να είχε περάσει η αρχιτεκτονική επιτροπή πρώτα για να δώσει το οκ. Σύμφωνα με τον 4178 πλέον δε χρειάζεται να περάσει η Αρχ. επ. γτ είναι παραδοσιακός οικισμός άνω των 5000 κατ.


 


Το θέμα μου είναι ότι όταν τακτοποιήθηκε το ακίνητο με τον 4014 (αλλά έχει δωθεί και βεβαίωση με τον 4178) ΔΕΝ πέρασε Αρχ. Επ. (τώρα το έμαθα)


 


Τι μου προτείνετε να κάνω; Δίνω κανονικά βεβαίωση;


 


Επισημαίνω ότι ο οικισμός κηρύχθηκε παραδοσιακός το 1978 ενώ η πολυκατοικία έγινε το 1972...(μήπως δε χρειαζόταν Αρ.Επιτρ.; )


Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

σε πολυκατοικία 2όροφη χωρίς σύσταση είχε γίνει από συνάδελφο μηχανικό τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών της πολυκατοικίας με το Ν4014. Η πολυκατοικία βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό >5000 κατοίκων

 

μετά την τακτοποίηση έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις οριζοντίων ιδιοκτησιών και μεταβιβάστηκαν πολλά από τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας με βεβαιώσεις του ιδίου συναδέλφου.

 

Μου ζητήθηκε βεβαίωση για ένα διαμέρισμα 2ου ορόφου το οποίο ΔΕΝ έχει καμία αυθαιρεσία. Ο αρχικός μηχανικός είχε δώσει βεβαίωση με το Ν4178, έληξε χωρίς να χρησιμοποιηθεί και τώρα πρέπει να δώσω εγώ.

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

 

Σύμφωνα με τον 4014 για την τακτοποίηση θα έπρεπε να είχε περάσει η αρχιτεκτονική επιτροπή πρώτα για να δώσει το οκ. Σύμφωνα με τον 4178 πλέον δε χρειάζεται να περάσει η Αρχ. επ. γτ είναι παραδοσιακός οικισμός άνω των 5000 κατ.

 

Το θέμα μου είναι ότι όταν τακτοποιήθηκε το ακίνητο με τον 4014 (αλλά έχει δωθεί και βεβαίωση με τον 4178) ΔΕΝ πέρασε Αρχ. Επ. (τώρα το έμαθα)

 

Τι μου προτείνετε να κάνω; Δίνω κανονικά βεβαίωση;

 

Επισημαίνω ότι ο οικισμός κηρύχθηκε παραδοσιακός το 1978 ενώ η πολυκατοικία έγινε το 1972...(μήπως δε χρειαζόταν Αρ.Επιτρ.; )

Το θέμα που βαζεις συνάδελφε είναί το εξής: Αν κληθούμε να δώσουμε βεβαίωση σε ρυθμισμένο ακίνητο (από συνάδελφο) θα πρέπει να ελενξουμε όλο το συνομο ; ή θα στηριχτούμε μονό στα στοιχεία της δήλωσης υπαγωγής που θα μας δώσει ο πελάτης ;

 

Παντος νομίζω οτι η νομοθεσία (Ν4178) για πάνω από 5000 κατ επιτρέπει και τεχνική έκθέση μηχανικού περί εναρμόνισης του με τον οικισμό, για κάτω των 5000 επιβάλει έγκρισή αρχαιολογίας (όχί αρχιτέκτ επιτροπή όπως γραφεις)

Δυστυχως δεν έχω τον νόμο πρόχειρο για να σου πω το άρθρο

Επίσης παίζει Όουεν αυθαιρεσίες να έχουν γίνει πριν την κήρυξη του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Θα δίνατε βεβαίωση σε κτίριο το οποίο λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης βρίσκεται πλέον σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο; Προφανώς σήμερα αν γκρεμιζόταν δεν θα έχτιζε , αλλά το κτίριο όταν κατασκευάσθηκε το ΑΤ ήταν άρτιο , εφαρμόστηκε η άδεια κτλ , και δεν έχει ανακληθεί αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έδινα. Αλλά ας ακουσουμε και κάποια αντίθετη άποψη..μπορεί να έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι επιτρεποταν εκεινο το διαστημα κανονικα (1975) ,εγινε δωρεα.Προφανως δεν ηξεραν οτι δημιουργουν μελλοντικο θεμα.Εφοσον δεν εχει ανακληθει η αδεια για οποιαδηποτε λογο αρα ισχυει και αρα μπορω να δωσω βεβαιωση.αυτο θελω να διερευνησω..

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Οχι επιτρεποταν εκεινο το διαστημα κανονικα (1975) ,εγινε δωρεα.Προφανως δεν ηξεραν οτι δημιουργουν μελλοντικο θεμα.Εφοσον δεν εχει ανακληθει η αδεια για οποιαδηποτε λογο αρα ισχυει και αρα μπορω να δωσω βεβαιωση.αυτο θελω να διερευνησω..

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Άμα έγιναν όλα σύννομα τότε δεν υπάρχεί κανένα πρόβλημα

Είναί αντίστοιχη με τις περιπτώσεις μείωσης της αρτιότητας κατά καιρούς των γηπεδων.

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τότε που έγινε η κατάτμηση, το γήπεδο που σε ενδιαφέρει ήταν άρτιο μετά την κατάτμηση;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τότε που έγινε η κατάτμηση, το γήπεδο που σε ενδιαφέρει ήταν άρτιο μετά την κατάτμηση;

Το αρχικό ήταν 5 στρ, , και έγινε 2 και 3 .Όχι δεν ήταν άρτιο μετά την κατάτμιση όυτε σήμερα είναι. Όταν εκδόθηκε όμως η άδεια για το συγκεκριμενο χώρο ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.