Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Προφανώς πρέπει να ζητείται "ισχυρό" αποδεικτικό στοιχείο γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ίδια περίπτωση. Η τράπεζα ζήτησε Ο.Α, τοπογραφικό, κάτοψη, και δεν ξέρω και τι άλλο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είχε η κατασκευή Ο.Α. και έκανα τακτοποίηση, βγήκε βεβαίωση, και πήρε το δάνειό του με αυτή και τα σχέδιά μου. 

αρχισαν οι τραπεζες να δινουν δανεια? αυτο ειναι ειδηση!

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

αρχισαν οι τραπεζες να δινουν δανεια? αυτο ειναι ειδηση!

 

Παλιά τους τέχνη κόσκινο Largy, ειδικά όταν σου δίνουν ένα κομματάκι ψωμί για μία υποθήκη (πραγματικά όμως!!). 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας σε δικό μου ακίνητο. 

Σε ποιανού όνομα θα κοπεί η απόδειξη;

Μπορώ να την κόψω σε όνομα γονέα;

Link to comment
Share on other sites

αρχισαν οι τραπεζες να δινουν δανεια? αυτο ειναι ειδηση!

Εξαρτάται το ποσό, αν έχεις ... κάποια μετρητά και ζητάς λίγα, που συνοδεύεις με μια καλή φορολογική δήλωση θα δώσουν.

Θέλω να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας σε δικό μου ακίνητο. 

Σε ποιανού όνομα θα κοπεί η απόδειξη;

Μπορώ να την κόψω σε όνομα γονέα;

Αν την κόψεις στο δικό σου θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δάνεια ναι,  με χαμηλό LTV (ποσοστό χρηματοδότησης) με πολύ αυστηρά οικονομικά κριτήρια, χαμηλών σχετικά ποσών όπως πολύ σωστά αναφέρεις συνάδελφε. Για νέες χορηγήσεις  οι τράπεζες ζητούν ολοκληρωμένη υπαγωγή αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας σε δικό μου ακίνητο. 

Σε ποιανού όνομα θα κοπεί η απόδειξη;

Μπορώ να την κόψω σε όνομα γονέα;

Είσαι προφανώς ο ιδιοκτήτης, Στο δικό σου όνομα θα είναι και η απόδειξη....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου απαντήσετε το εξής, ακίνητο που έχει τακτοποιηθεί παλιότερα με Ν.4014 Και οχι με Ν.4178, μπορεί να εκδόσει για αυτό Μηχανικός Βεβαίωση σύμφωνα με παρ.1α του άρθρ.3 του Ν.4178/13?
Επισημαίνω ότι η τακτοποίηση με τον Ν.4014 είναι η μόνη που έχει γίνει.
Καθώς και την δυσνόητη αυτή παράγραφο: (παρ2ζ, άρθρ.1, Ν4178/13) "Από την δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθ. κατασκευή ...........................από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα ..............(παρ2ζ,αρθρ.1) που έχει περαιωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του συνολικού προστίμου ή του σχετικού παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του παρόντος και κατά τις διατάξεις του Ν.4014/2011 και υπό τις προυποθέσεις του παρόντος νόμου (Α' 209).
 
.................και που ξέρω εγώ τι ενοεί ????????
Μπορώ να δώσω την βεβαίωση ή οχι????????

Παρακαλώ αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.