Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για μία μονοκατοικία εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια, στην οποία διαπίστωσα ότι έχει κατασκευαστεί ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια κολλητά στο κτίσμα (αντί για τέντα έξω από την μπαλκονόπορτα), δημιουργώντας έναν η/χ. Δεν είναι κατηγορία 3...κανονικά θεωρείται παράβαση και υπολογίζεται με αναλυτικό , αλλά επειδή δεν επαυξάνει δόμηση, κάλυψη, ύψος μήπως μπορώ να δώσω βεβαίωση? (ούτε να το σκέφτεσαι κάτι τέτοιο)

Το γεγονός ότι ο ν. 4178 δίνει τη δυνατότητα σε Η.Χ και άλλες κατασκευές επιφάνειας να υπολογίζονται είτε με αναλυτικό, είτε να εντάσσονται σε κατηγορία 3, αυτό δε σημαίνει ότι δεν επαυξάνουν το Σ.Δ και το Π.Κ.

Αρκεί να θυμηθείς ότι κατά ΓΟΚ 85/00 Οι Η.Χ σε ποσοστό πάνω από το 20% επιτρεπόμενης δόμησης προσμετρούσαν στο Σ.Δ κατά το υπερβάλλον του ποσοστού αυτού τμήμα τους και επίσης προσμετρούσαν στην κάλυψη.

Σαφώς και θα ρυθμίσεις την αυθαιρεσία προ χορήγησης βεβαίωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33  έχεις δίκιο...μετράει στην κάλυψη...άρα ο πελάτης μου δεν το γλιτώνει το 500άρικο... πάντως είναι άδικο η πέργκολα, οι μικρές αποθήκες κλπ της κατηγορίας 3 να μην μας ενοχλούν ενώ ένα στέγαστρο να είναι πρόβλημα. Τέλοσπάντων , ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι πωλείται οικόπεδο προερχόμενο από κατάτμηση, στο οποίο έχει ανεγερθεί αυθαίρετο κτίσμα επιφάνειας 7 τ.μ?

Πως θα δώσεις βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση χωρίς να γίνει υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4178?

 

Ε αυτό λέω. Ο συνάδελφος "εσβησε" απ'το τοπογρ το κτίσμα, έδωσε βεβαίωση αδόμητου, γιατί ο αγοραστής ήταν ο ιδιοκτήτης του διπλανού τμήματος. Με το σκεπτικό, πως το τμήμα που πωλείται προσαρτείται στον οικοπεδούχο, που έχει δομήσει το κτίσμα και δε θα με κυνηγήσει κανείς...

 

Εγώ πάλι δε θα το κανα. Είμαι περίεργο ομως αν θα το κάνατε "σεις".

 

Δημήτρη, δεν εξετάζω τη κατάτμηση. Εννοείται πως καθε τμήμα είναι πλεον ξεχωριστή ιδιοκτησία και μιλάμε για ξεχωριστή βεβαίωση για το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέω. Ο συνάδελφος "εσβησε" απ'το τοπογρ το κτίσμα, έδωσε βεβαίωση αδόμητου, γιατί ο αγοραστής ήταν ο ιδιοκτήτης του διπλανού τμήματος. Με το σκεπτικό, πως το τμήμα που πωλείται προσαρτείται στον οικοπεδούχο, που έχει δομήσει το κτίσμα και δε θα με κυνηγήσει κανείς...

 

Εγώ πάλι δε θα το κανα. Είμαι περίεργο ομως αν θα το κάνατε "σεις".

 

Δημήτρη, δεν εξετάζω τη κατάτμηση. Εννοείται πως καθε τμήμα είναι πλεον ξεχωριστή ιδιοκτησία και μιλάμε για ξεχωριστή βεβαίωση για το καθένα.

 

οπως ξαναειπαμε

 

"και εκει που λεγαμε οτι τα εχουμε δει ολα σε αυτο  το  φορουμ..."

 

να και μια καινουρια κεραμιδα......

 

[φυσικα και δεν θα το εκανε κανενας   αυτο το  ...κολπο γκροσσο...]

 

καλημερα

[κι αλλο  κακο να μην  μας βρει] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η κουτοπονηριά κάποιων ανθρώπων που δυστυχώς θέλουν να λέγονται και "συνάδελφοι" δεν έχει πλέον προηγούμενο. Άκουσον, άκουσον. Πήγε και έσβησε το κτίριο από το τοπογραφικό.

Τι να πει κανείς. Όπως λέει και ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου), εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα σε αυτό το νόμο, διαπιστώνεις ότι δεν έχεις δει τίποτα.

Υ.Γ Μεγάλη προσοχή στις αυτοψίες...διακρίνω από τα ερωτήματα τον τελευταίο καιρό μια "χαλαρότητα" στην αντιμετώπιση των αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μάλλον ζείτε στη σφαίρα της...φαντασίας... Αυτά στην επαρχία γίνονται κατα κόρον.

 

Και μείς που δε τα κάνουμε, είμαστε ολη μερα στο γραφείο και παίζουμε πασιέντζες-που λέει ο λόγος.

 

Τουλάχιστο 3 περιπτώσεις "εδιωξα" εγώ, για βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών σε κληροτεμάχια με οικίσκους γεώτρησης οι οποίοι έπρεπε να τακτοποιηθούν.

 

Ε σας πληροφορώ πως ολοι πήραν βεβαίωση αδόμητου και κάναν κανονικά τα συμβόλαια τους. Σε ενα χωριό ζούμε, όλα μαθαίνονται.

 

Υ.Γ. για να'μαι ειλικρινής, παρασυρόμενος απο ενα τοπικ εδώ (που το κουβεντιάζαμε) με το που βγήκε ο 4014 και οι βεβαιώσεις, κι εγώ εδωσα-την πάτησα. Ειχα γράψει θυμαμαι, πως επειδή ήταν κατω απο 10-12τμ (απ'το ΠΔ εκτός σχεδίου) μπλα μπλα μπλα. ΜΕτά το σκέφτηκα καλύτερα αλλά ήταν αργά, χαχαχα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας σε ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί

 

πελάτης ζήτησε βεβαίωση για μεταβίβαση και αφού τον ενημέρωσα για αυθαιρεσία της ισόγειας ΘΣ (διαφορετική χωροθέτηση) προχωρήσαμε στην τακτοποίηση μέσω 4178. με εξόφλησε κανονικά όπως και το πρόστιμο και περιμέναμε το οκ από συμ/φο-δικηγόρο για να εκδώσω τη βεβαίωση...πέρασε κάποιος καιρός και δεν είχα νεώτερα από κανέναν , τελικά έμαθα ότι η αρχική μεταβίβαση δεν έγινε και πρόσφατα ο πελάτης το πούλησε με καθαρές βεβαιώσεις από άλλο μηχανικό που δεν ανέφεραν κάτι για τακτοποίηση!!! Εγώ από την πλευρά μου είμαι πληρωμένος και έχω και όλα τα σχετικά για την τακτοποίηση προς τελική υπαγωγή... τι προτείνετε να κάνω; να ακυρώσω τη δήλωση ; να καταγγείλω τον άλλο μηχανικό ; να πάνε όλα στο διάολο γιατί έχω κουραστεί να πέφτω στα παράδοξα;  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μάλλον ζείτε στη σφαίρα της...φαντασίας... Αυτά στην επαρχία γίνονται κατα κόρον.

(...)

 

Τουλάχιστο 3 περιπτώσεις "εδιωξα" εγώ, για βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών σε κληροτεμάχια με οικίσκους γεώτρησης οι οποίοι έπρεπε να τακτοποιηθούν.

 

Ε σας πληροφορώ πως ολοι πήραν βεβαίωση αδόμητου και κάναν κανονικά τα συμβόλαια τους. ...

 

 

Είναι μέχρι να αρχίσουν να παίζουν τα όργανα. Τότε θα δεις τους "ταλιμπάν" (άσχετους και επικίνδυνους) για πότε θα ποστάρουν και εδώ μέσα, για το πως θα την γλυτώσουν. Οι νομικοί κ ο φίλος ο Δημήτρης εδώ μπορεί να μας επιβεβαιώσει τις νομικές κυρώσεις για μεταβίβαση αυθαιρέτων κατασκευών (χώρια των πειθαρχικών) .Να μη συζητήσουμε περίπτωση αξίωσης αποζημίωσης του τελευταίου ιδιοκτήτη όταν θα γίνει η στραβή για ακύρωση του συμβολαίου....Τότε εκείνα τα Χ ΕΥΡΩ που πήρε κάποιος δεν θα φτάνουν ούτε για σπίρτα.

Κανείς δεν έχασε κάνοντας σωστά τη δουλειά του. 

Πολύ καλά έκανες που αρνήθηκες να χορηγήσεις βεβαιώσεις σε αυθαίρετα τμήματα. Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μάλλον ζείτε στη σφαίρα της...φαντασίας... Αυτά στην επαρχία γίνονται κατα κόρον.

 

Και μείς που δε τα κάνουμε, είμαστε ολη μερα στο γραφείο και παίζουμε πασιέντζες-που λέει ο λόγος.

 

Τουλάχιστο 3 περιπτώσεις "εδιωξα" εγώ, για βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών σε κληροτεμάχια με οικίσκους γεώτρησης οι οποίοι έπρεπε να τακτοποιηθούν.

 

Ε σας πληροφορώ πως ολοι πήραν βεβαίωση αδόμητου και κάναν κανονικά τα συμβόλαια τους. Σε ενα χωριό ζούμε, όλα μαθαίνονται.

 

Υ.Γ. για να'μαι ειλικρινής, παρασυρόμενος απο ενα τοπικ εδώ (που το κουβεντιάζαμε) με το που βγήκε ο 4014 και οι βεβαιώσεις, κι εγώ εδωσα-την πάτησα. Ειχα γράψει θυμαμαι, πως επειδή ήταν κατω απο 10-12τμ (απ'το ΠΔ εκτός σχεδίου) μπλα μπλα μπλα. ΜΕτά το σκέφτηκα καλύτερα αλλά ήταν αργά, χαχαχα.

 

σωστα εκανες και δεν δεχθηκες

 

και,

με ολα αυτα που γινονται με  τα "υδατικα δικαιωματα" και τις αδειες κλπκλπ,

 αυτος ο αγοραστης στου οποιου το συμβολαιο  δεν φαινεται η γεωτρηση,...

 

 

πώς θα κατοχυρωσει  "αυριο" τα δικαιωματά  του???

 

[δεν βαρυεσαι... ενα   "χωριο"   ειμαστε...ολο και κατι θα βρεθει...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας σε ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί

 

πελάτης ζήτησε βεβαίωση για μεταβίβαση και αφού τον ενημέρωσα για αυθαιρεσία της ισόγειας ΘΣ (διαφορετική χωροθέτηση) προχωρήσαμε στην τακτοποίηση μέσω 4178. με εξόφλησε κανονικά όπως και το πρόστιμο και περιμέναμε το οκ από συμ/φο-δικηγόρο για να εκδώσω τη βεβαίωση...πέρασε κάποιος καιρός και δεν είχα νεώτερα από κανέναν , τελικά έμαθα ότι η αρχική μεταβίβαση δεν έγινε και πρόσφατα ο πελάτης το πούλησε με καθαρές βεβαιώσεις από άλλο μηχανικό που δεν ανέφεραν κάτι για τακτοποίηση!!! Εγώ από την πλευρά μου είμαι πληρωμένος και έχω και όλα τα σχετικά για την τακτοποίηση προς τελική υπαγωγή... τι προτείνετε να κάνω; να ακυρώσω τη δήλωση ; να καταγγείλω τον άλλο μηχανικό ; να πάνε όλα στο διάολο γιατί έχω κουραστεί να πέφτω στα παράδοξα;  

Ειχε αλλη αυθαιρεσια το ακινητο?

Η ηταν καθαρο και το μοναδικο θεμα ηταν η διαφορετικη χωροθετηση της ΘΣΑ?

Αν ηταν μονο αυτο, κακως δεν εδωσες βεβαιωση.

Αν υπηρχαν κι αλλα και απλα βρεθηκε ταλιμπαν μηχανικος, τοτε τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.