Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι η συμβολαιογράφος θέλει να κάνει σε ένα τριόροφο σύσταση οριζόντιας και μεταβιβάσεις των ορόφων συγχρόνως σε ένα συμβόλαιο και μου ζητάει 4 βεβαιώσεις του 4178. Εγω σίγουρα μπορώ να βγάλω την πρώτη που αφορά το σύνολο του κτιρίου. Μπορώ να βγάλω και για τον κάθε όροφο ξεχωριστά ενώ δεν έχει γίνει το συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

H λογική λέει ότι δίνεις τώρα 1 βεβαίωση για όλο το κτίσμα και μετά την σύσταση για τις οριζόντιες που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Εφτα θα χρειαστεις

 

μία χρειαζεται για την συσταση καθε ΟΙ, και μία για την μεταβιβαση...

 

και μία για τα κοινοχρηστα.[δεν νομιζω να σου ζητησει και αλλη μία για τα κοινοχρηστα  σε καθε μεταβιβαση ..

 

δξ πώς το αντιμετωπιζουν οι συμβ/φοι]

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/38142-Α03-Βεβαιώσεις-του-Ν417813/?p=746740

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε οροφοδιαμερισμα  (αδεια οικοδομης το 78) εγινε τροποποιηση των χωρων ετσι ωστε να γινουν 2 διαμερισματα τα οποια εξυπηρετουνται απο 1 κοινη εισοδοκαι χωλλ και ενα κοινο ρολοι της ΔΕΗ.Ο ιδιοκτητης εμεινε  ιδιος .Το 2003 γινεται συμβ πραξη οπου μνημονευονται αυτα τα δυο διαμερισματα και εχουν προσημειωθει απο την τραπεζα ως 2


Ο ιδιοκτητης θελει να ενταχθει στον νομο Κατσελη και θελει να το γυρισει σε ενα διαμερισμα για τους ευνοητους λογους .Του ειπα να παμε με  τακτοποιηση την μετατροπη απο ενα σε δυο     και ακολουθως εγκριση μικρης κλιμακας για την <<επαναφορα >> στην κατασταση του ενος οροφοδιαμερισματος ?


Ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι μιλησε με αλλο μηχανικο και οτι δεν απαιτειται καμια αλλη διεργασια και οτι απευθειας μπορει να δοθει βεβαιωση. 


Παρακαλω για την γνωμη σας επ αυτου 


Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

"Το 2003 γινεται συμβ πραξη οπου μνημονευονται αυτα τα δυο διαμερισματα και εχουν προσημειωθει απο την τραπεζα ως 2"

 

την ειδες αυτη την πραξη?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν στο συμβόλαιο τα δύο διαμερίσματα είναι μία ιδιοκτησία, μπορεί να τα ξαναενώσει με μία ΕΕΜΚ. Ακόμα και αν είναι δύο ιδιοκτησίες πάλι μπορεί να τα ενώσει λειτουργικά σε ένα με βάση το ΝΟΚ (αρκεί να μην θίγεται ο Φ/Ο). Οπότε δημιουργεί ένα διαμέρισμα, όπως το χρειάζεται.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

 

Έχω διαμέρισμα σε πολυκατοικία, όπου στην άδεια φαίνεται ότι έχει οροφή την κεκλιμένη στέγη του όλου κτίσματος (με καθαρό ύψος 3,00μ. στο χαμηλό σημείο και 4,20 στο ψηλότερο).

Στην πραγματικότητα όμως, στο διαμέρισμα κατασκευάστηκε οροφή από πλάκα σκυροδέματος και με καθαρό ελεύθερο ύψος τα 2,50μ. (δηλαδή πλέον δεν βλέπει το κάτω μέρος της στέγης)

 

Ερώτηση: Θεωρώ ότι βεβαίωση δίνεται καθώς δεν έχω Υπέρβαση ύψους. Ίσως θα πρέπει να βάλω και κάποια σημείωση στην Τεχνική έκθεση όπου να αναφέρω τα παραπάνω.

Το θέμα μου είναι ο χώρος που δημιουργήθηκε (σαν σοφίτα) πάνω ακριβώς από το διαμέρισμά μου (ενδιάμεσα από την οροφή του δικού μου και της κεκλιμένης στέγης του κτιρίου), ο οποίος έχει πρόσβαση ΜΟΝΟ από τον κοινόχρηστο της πολυκατοικίας. Θεωρείτε ότι μπορέι να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι εκδίδεις κανονικά τη βεβαίωση, δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα μιας και ο υπόστεγος χώρος είναι αποκομμένος από την Ο.Ι. σου η οποία δεν παραβιάζει το εγκεκριμένο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε της ίδιας άποψης.

 

Καμιά φορά χρειάζεται επιβεβαίωση!...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

εχεις εναν οροφο που οριοθετειται απο το πατωμα του διαμερισματος, τους περιμετρικους τοιχους και την στεγη του, που, με βαση τα σχεδια,  αποτελει μερος του.

Αντι να βλεπεις το "V"  στο ταβανι, βλεπεις μια  ισια πλακα...που  το πανω μερος της [που ηταν τμημα του διαμερισματος]  εγινε αυτοτελης χωρος με ανεξαρτητη εισοδο απο το δωμα

[πολυ σωστα το ειπες  "σαν  σοφιτα"]

 

τηρουμενων των αναλογιων, ειναι σαν να ειχες καταστημα 6 μ. υψους, εκανες ενα παταρι, το εκλεισες και του εβαλες εισοδο απο το πλατυσκαλο

 

Θα συμφωνησω με τον φιλο γιαν...

υγ

δεν λες ποιος εχει την χρηση της "σοφιτας"....υποθετω ο κυριος του διαμερισματος.

δξ τι ειδους τακτοποιηση θα κανεις σε αυτη την "σοφιτα" η οποια ειναι ανεξαρτητη ΟΙ με χρηση...μαλλον κατοικια...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.