Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω διαμέρισμα (Β' Ρετιρέ) σε πολυκατοικία, το οποίο σαν περίγραμμα είναι σύμφωνο με τα εγκεκριμένα σχέδια, αλλά έχει λίγο μεγαλύτερους εξώστες 0,40-0,60μ. (κατά μήκος και κατά πλάτος) καθώς και μικρή μετατόπιση των εξωτερικών ανοιγμάτων του...

 

Θεωρούμε λοιπόν ότι "...δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια", οπότε δίνουμε Βεβαίωση ΑΛΛΑ με μία περιγραφή στην Τεχνική έκθεση των παραπάνω   ή   πρέπει να προβούμε σε τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

δες αυτο απο την εγκυκλιο 3

Οι περιπτώσεις αυθαιρέτων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως μεγέθους, που υφίστανται προ ν. 1577/85
υπάγονται στο εδάφιο δ της παρούσας Κατηγορίας, δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφανείας
τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, με αποτέλεσμα να μην προκύπτει η υπέρβαση

επιφάνειας των εξωστών, που ορίζεται στο εδάφιο αυτό

 

Αν οχι, ειναι οπως σου τα λεει ο παυλος

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και οι υπολοιπες αποθηκες εχουν αλλαξει θεση σε σχεση με το σχεδιο.

Η δικη μου αποθηκη ειναι στη θεση αλλης αποθηκης. Η μετατοπιση δεν εγινε σε βαρος κοινοχρηστων χωρων.

 

στην περιπτωση που αποθηκη σου ειναι παρακολουθημα δες αν σε καλυπτει η εγκυκλιος 3 σελ, 6.

 Διαφορετικα οπως σου ειπε ο Δημητρης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν τον ΓΟΚ του 85, σωστά δεν υπήρχε περιορισμός στο δικαίωμα επιφάνειας σε εξώστη. Υπήρχαν μόνο περιορισμοί πλάτους και απόστασης από την κατακόρυφη ακμή της όψης (δεν μπορούσαν να κολλήσουν).

Προσοχή όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αν τον κάνεις διαφορετικό από τα σχέδια. Η υποχρέωση το κτίριο να γίνεται όπως στα σχέδια υπήρχε από πάντα, ανεξαρτήτως τι μπαίνει στον ΣΔ, στην κάλυψη κλπ.....

Ότι δεν είναι στα σχέδια το υπολογίζουμε με τον τρόπο που περιγράφει την δόμηση ο ΓΟΚ του 85, για να έχουμε κοινό σημείο αναφοράς, δεν νομίζω για κάποιο άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που αποθηκη σου ειναι παρακολουθημα δες αν σε καλυπτει η εγκυκλιος 3 σελ, 6.

 Διαφορετικα οπως σου ειπε ο Δημητρης

Δυστυχως δεν ειναι παρακολουθημα, ειναι ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αναλογα το τι θα μετεχει στην συμβολαιογραφική πραξη (μονο το διαμέρισμα ή μονο η αποθήκη ή και τα δυο) πράττεις.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 γεοργιε,

σωστο κατα βαση

αλλά,

α] δεν επιλυει το προβλημα, αρα θα πρεπει να το τακτοποιησει καποια στιγμη τωρα ή αργοτερα

β] δεν θα το μεταβιβασει σημερα, αρα θα το κοψει απο την τιμη που ζητουσε

3] θα του μεινει, πιθανον,  η αποθηκη αμανατι...ακομα και μετα την τακτοποιηση

 

Ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι δεν  γραφει το συμβολαιο για "παρακολουθημα"...

Εν τελει,

η διαμερισματωση στο υπογειο θα του στοιχισει 500 μαζι με τους αλλους τρεις..αν θυμαμαι καλα  ποσες ειναι οι αποθηκες.

 

Περισσοτερα θα του κοψει ο αγοραστης...που μπορει και να μην συνεχισει, εάν θελει και την αποθηκη...και να χαλασει η δουλεια.

 

Αρα η τακτοποιηση ειναι απαραιτητη.

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Τις καλησπερες μου, ορθοτατες παρατηρήσεις και κυρίως πρακτικές (προφητικές θα ελεγα)

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση αποθήκης υπογείου σε πολυκατοικία.

 

Έχω το εξής θέμα :

 

1. Αρχική οικοδομική άδεια την δείχνει εμβαδόν Ε.

 

2. Συμβόλαιο και σύσταση γίνεται με βάση την αρχική άδεια και εμβαδόν Ε.

 

3. Στην πράξη έγινε εμβαδόν 1,5 * Ε. 

 

4. Έγινε αναθεώρηση για το νέο εμβαδόν 1,5Ε αλλά δεν ενημερώθηκαν τα συμβόλαια, η σύσταση κτλ. 

 

Εγώ τώρα καλούμαι να δώσω βεβαίωση. Βάσει οικοδομικής άδειας είμαι καλυμμένος. Συμβολαιογραφικά δεν είμαι. Είμαι νομικά καλυμμένος δώσω βεβαίωση αγνωόντας το εμβαδόν του τίτλου και να αναφέρω ότι δεν έχει αυθαιρεσίες χωρίς να κάνω καμία αναφορά σε εμβαδόν κτλ και να πουληθεί ως εμβαδού Ε στον νέο ιδιοκτήτη ? Ξαναλέω σαν μηχανικός από πλευράς αυθαιρεσιών είμαι εντάξει.

 

Το ρωτάω γιατί όταν πουλάμε διαμερίσματα π.χ. με τακτοποιημένους Η/Χ με 3843/10 πουλάμε σπίτι μεγαλύτερο από το συμβόλαιο αλλά δεν ασχολούμαστε με τα συμβόλαια. Στην περίπτωση μου δεν είναι το ίδιο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.