Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να ρωτήσω τώρα κάτι....

Λέγοντας Εγκεκριμένα Σχέδια, τι εννοεί;

Όλα τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά; κατόψεις, όψεις, τομές και ΔΚ;

 

Ναι (όλα όσα αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο).

 

 

μου επιδοθηκαν ... τα μελετησα ...βεβαιωσα αναλογα ..... δεν τα κρατησα .....τα επεστρεψα ..κοκ

Μηπως τελικα δεν ειναι απαραιτητα αλλα απλως χρησιμα ??

Παντα υπερ του πελατη λειτουργουντες  να τον παμε (χρονιαρες μερες )για ανασυσταση φακελλου για περιπτωση που ειναι φως φαναρι οτι ειναι οκ(λεμε)??

 

Να μην το κάνεις!!!!

Δεν αξίζει τον κόπο για 250 ευρώ!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, αν και στην αρχή σκεφτόμουνα να απαντήσω πως θα το έκανα σε μια τέτοια περίπτωση, προτείνω να μην το κάνεις γιατί δεν ξέρεις τι θα φέρει το αύριο....

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου, σας λεω το εξης:

Σε οσες Ο.Α λειπουν σχεδια ή στελεχος ή και τα δυο, ΟΛΕΣ καπου βρωμανε!!!!! Οσο αθωες περιστερες και να δειχνουν οι ιδιοκτητες .... καπου εχει γινει λαδια......ειτε απο τους ιδιους, ειτε απο τον μηχανικο τους εν αγνοια τους, ειτε και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο που στην οικοδομική άδεια ορίζεται ο κατώτατος όροφος ως ημιυπόγειο, δίνετε βεβαίωση ή όχι;

Αν ναι, το "βαφτίζετε" ισόγειο ή υπόγειο καθώς δεν υπάρχει πλέον η έννοια "ημιυπόγειο";

 

Ξέρω πως έχει συζητηθεί ξανά το θέμα αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για κατάστημα το οποίο έχει νόμιμη άδεια. Στην οικοδομική άδεια (<1980) καθώς και στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναφέρεται ως ημιυπόγειο και ο αμέσως πάνω όροφος αναφέρεται ως ισόγειο. (τετραόροφη οικοδομή με ημιυπόγειο, ισόγειο + Α + Β όροφος).

Το κτήριο είναι σύμφωνο με την οικοδομική άδεια σε περίγραμμα, ύψος,χρήση,θέση στο οικόπεδο, κτλ. Το μοναδικό θέμα είναι η κατάργηση του όρου "ημιυπόγειο".

Το ταβάνι του καταστήματος είναι σε ύψος <1.70 από το έδαφος.

Αν δωθεί δήλωση ως ισόγειο τότε η πολυκατοικία θα έχει δυο διαφορετικά ισόγεια, ένα της δήλωσης και ένα της σύστασης, γεγονός ασυμβίβαστο κατά την γνώμη μου.

Αν οριστεί ως υπόγειο ίσως υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα ανάγεται στο τι θα αναγράψεις στη περιγραφή της βεβαίωσης?

 

Εσύ καλείσαι να δώσεις βεβαίωση για το χώρο του καταστήματος το οποίο στεγάζεται στο χώρο ο οποίος περιγράφεται στα συμβόλαια ως ημιυπόγειος.

Παίρνεις τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας (κάτοψη, τομή κλπ )  για το χώρο αυτό, και αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες χορηγείς βεβαίωση για το χώρο αυτό.

 

 

Υ.Γ κάνεις αυτοψία για συνάδελφο άλλης ειδικότητας;

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια σε τι σταθμη τοποθετηθηκε το ημιυπογειο?

Σε παλιες αδειες ηταν συνηθες να ανυψωνανε το ημιυπογειο ωστε να μην ηταν ημιυπογειο αλλα ισογειο και να βγαζαν τυπικο οροφο το ισογειο ωστε να κερδισουν εναν ακομα

Το ημιυπογειο μετρησε στο ΣΔ?

Δε θα πας για αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.