Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ , απευθυνθηκα στην ΥΔΟΜ και μου απαντησαν (προφορικα και με αποκλειστικα δικη μου ευθυνη) να τη δώσω με το σχεδιο της συστασης και να μην μπλεξω με ανασυσταση γιατί μπορει μπλεξω με τους αλλους συνιδιοκτητες. Μπαχαλο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για 250 ευρώ όφελος από μια βεβαίωση 4178 δεν θα το έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως, ουτε και εγω θα το κάνω! Αλλά δυστυχώς ουτε τι ακριβώς πρεπει να δειξουμε στην ανασύσταση δεν ξέρουν , καθε πολεοδομία (μην πω κάθε υπάλληλος) ζηταει ότι θέλει! Ανασύσταση σημαίνει ότι μαζευουμε και συγκρίνουμε στοιχεία για να φτιάξουμε τον παλιο φάκελο, δεν κάνουμε νε αποτυπωση! και κανονικά ειναι ευθύνη της πολεοδομίας να το κάνει αυτό , που έχασε το φάκελο , όχι των ιδιωτών. Επικρατεί το απόλυτο ΜΠΑΧΑΛΟ για το πιο απλό πράγμα!

ΕΛΕΟΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχέδιο άλλου μηχανικού.

Στο φάκελλο της ανασύστασης πρέπει τα σχέδια να φέρουν τη δική σου σφραγίδα - υπογραφή - ευθύνη.

Η ανασύσταση είναι μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία για έναν μηχανικό να βγάλει τα ...."σπασμένα" (η χρέωση ξεκινάει από 1.200 ευρώ και ....πάει αναλόγως το ακίνητο).

Μην πετάς τέτοιες ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται......

Link to comment
Share on other sites

Ανασύσταση σημαίνει ότι μαζευουμε και συγκρίνουμε στοιχεία για να φτιάξουμε τον παλιο φάκελο, δεν κάνουμε νε αποτυπωση! και κανονικά ειναι ευθύνη της πολεοδομίας να το κάνει αυτό , που έχασε το φάκελο , όχι των ιδιωτών. Επικρατεί το απόλυτο ΜΠΑΧΑΛΟ για το πιο απλό πράγμα!

ΕΛΕΟΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!

Συμφωνώ Κατερίνα, αλλά δίνεται η δυνατότητα στον πολίτη να συνδράμει στη διαδικασία της ανασύστασης και η συνδρομή φυσικά είναι η πληρωμή του μηχανικού να κάνει τα σχέδια όπως αναφέρει ορθότατα ο Ιάσονας. 

Έχω αρνηθεί και εγώ αντίστοιχη δουλεία και είμαι κάθετος. Αν δεν προβούν σε ανασύσταση δεν βεβαιώνω τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει και είναι διότι πληρώνεσαι. Και για τέτοιο ακίνητο που λες πληρώνεσαι πολύ καλά. Διαφορετικά δεν ασχολείσαι χάνοντας το χρόνο σου. Άσε που όλοι θα τη χρειαστούν αύριο για την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας!!!!

Link to comment
Share on other sites

....., αλλά δίνεται η δυνατότητα στον πολίτη να συνδράμει στη διαδικασία της ανασύστασης και η συνδρομή φυσικά είναι η πληρωμή του μηχανικού να κάνει τα σχέδια όπως αναφέρει ορθότατα ο Ιάσονας. 

 

Τα σχέδια που κάνει ο μηχανικός θεωρώ ότι είναι ένα Διαγραμμα κάλυψης που ελέγχει με τα τότε ισχύοντα πολεοδομικά μεγέθη το κατασκευασθεν κτίριο , χρησιμοποιώντας αντίγραφα των κατόψεων της συστασης εφόσον αυτά υπάρχουν ή κάνει νεα αποτύπωση μόνο όταν δεν μπορεί να βρει κανένα νομιμοποιητικό εγγραφο, και τα συγκρίνει σε τεχνικη εκθεση με τα μεγέθη της εγκεκριμένης οικοδομικής αδείας.

Ο νεος μηχανικός συνυπογράφει και σφραγίζει τις παλιές κατόψεις τις σύστασης όσον αφορά τον έλεγχο σε σχεση με τα πολ.μεγεθη της εποχής και την αντιπαραβολή αυτών με τα μεγέθη του στελέχους της αδειας , σημειώνοντας ότι χρησιμοποιησε τα παλιά σχέδια χωρίς αποτύπωση της σημερινής κατάστασης. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θελω να εκδοσω ηλεκτρονικη βεβαιωση για συμβολαιογραφικη πραξη μιας μονοκατοικιας με αδεια του 1968.

μετα απο αυτοψια κατεγραψα τα εξης:

1)Το εμβαδον βαση  αδειας ειναι 71,50 τμ στην πραγματικότητα κατασκευαστηκε κατοικια με εμβαδον  77,50τ.μ.

2)υπάρχει υπόγειο ενω στην αδεια δεν υπήρχε.

3)κατασκευαστηκε η/χ στεγασμενος(στεγαστρο επι της βεραντας).

για να εκδοθει η βεβαιωση θα πρεπει να ρυθμιστουν οι αυθαιρεσιες σε ποια κατηγορια βρισκομαι?  για να εκδοθει η βεβαιωση θα πρεπει να εξοφληθει ολο το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι απαγορεύεται δια ροπάλου να εκδώσεις βεβαίωση αν δεν ρυθμιστούν οι αυθαιρεσίες.

Αποδεικτικά παλαιότητας για να δεις αν είσαι στην κατ. 1 ή 2 ή άλλη έχεις βρει? 

βεβαίωση για μεταβίβαση εκδίδεται με το 30% εξοφλημένο πρόστιμο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.