Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Προβλέπεται η διαδικασία για έγκριση από επιτροπή για απλή Βεβαίωση Μηχανικού χωρίς αυθαιρεσίες;!

Δεν έχω βρει πουθενά να αναφέρεται κάτι τέτοιο... Έστειλα mail και στο TEE, να δω τι θα μου απαντήσουν και θα ενημερώσω προς γνώση και των υπολοίπων!

 

 

Edit: μόλις είδα αυτό που έγραψες, το είχα διαβάσει και νωρίτερα και ομολογώ πως μπερδεύτηκα λίγο.

Η δική μου περίπτωση, είναι:

α) εκτός παραδοσιακού οικισμού, και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή της Πλατείας Αριστοτέλους, στην Θεσσαλονίκη.

β) το κτίριο έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο με το ΦΕΚ Δ - 734 - 28.11.1983, όπως όλα τα κτίρια της Πλατείας Αριστοτέλους.

"Χαρακτηρισμός ως Διατηρητέων Κτιρίων που βρίσκονται στην Κάτω Πόλη Θεσσαλονίκης και καθορισμός ειδικών όρων δόμησης αυτών"

 

Άρα από όσο καταλαβαίνω, δεν το δηλώνω ως "σε διατηρητέο κτίριο" και το προσπερνάω έτσι απλά;

ΦΕΚ Δ-734-28.11.1983.pdf

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια: Είχαν αναφέρει την Εγκ. 55/2000 λέγοντας ότι δεν ισχύει

 

Ομως Σύμφωνα με το έγγραφο 951/β/4-3-2013 Γραφείο Κοινοβ. Ελέγχου, με υπογραφή αναπλ. Υπουργού κ. Σταύρου Καλαφάτη ''Απάντηση σε Ερώτημα'': Ο τρόπος πιστοποίησης νομιμ. περιγράμματος δεν έχει καταργηθεί ή τροποποιηθεί..........Σύμφωνα με ΓΟΚ 85 άρθρο 23 παρ. 1α & Ν.Ο.Κ. άρθο 23 παρ 1δ, κτίριο ή τμήμα κτιρίου θεωρείται νομίμως υφιστάμενο εφόσον προΰφίσταται του Β.Δ. 9.8.1955...... Οπότε δεν υφίσταται λόγος κατάθεσης άδειας νομιμοποίησης ούτε προβλέπεται διαδικασία τακτοποίησης''

 

Το παραπάνω έγγραφο, το είχε αναρτήσει -παλαιότερα- συνάδελφος στο forum. Συγγνώμη που δεν είχα κρατήσει από ποιόν είναι:

Άρα η διαδικασία πιστιποιησης στνεχθζει κανονικά. Άρα η βεβαίωση δημαρχιυ, προαπαιτούμενο για την πιστοποίηση, συνεχιζει κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε μία δυόροφη διπλοκατοικία έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. σύμφωνα με την οποία ο ένας συνιδιοκτήτης κατέχει τρεις Ο.Ι.

Μία στο υπόγειο κατά 100%, μία στο ισόγειο κατά 100% και μία στο υπόγειο κατά 50% εξ αδιαιρέτου (λεβητοστάσιο).

Τα σχέδια της Ο.Α. δεν δείχνουν καθόλου το λεβητοστάσιο στο υπόγειο.

Επίσης οι διαστάσεις της οριζόντιας στο υπόγειο και στο ισόγειο είναι μικρότερες από αυτές της Ο.Α.

Έχει γίνει δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς όμως να μεταβάλονται οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις.

Κατά την γνώμη σας μπορεί να δοθεί βεβαίωση τουλάχιστον για τις δύο οριζόντιες (υπογείου και ισογείου) για γονική παροχή?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όταν δίνουμε μια βεβαίωση αδομητου δίνουμε μόνο τη μία σελίδα που λέει πάνω βεβαίωση μηχανικού ή και το 5σέλιδο pdf  με τα στοιχεία της δήλωσης που είναι διαθέσιμο στο mytee εκεί που κάνουμε την υποβολή ? Εγώ είχα δώσει μόνο τη μία σελίδα και ο πελάτης το πήγε στον συμβολαιογράφο μετά από 3 μήνες και έχει λήξει. Τώρα πρέπει να την ξανακάνω αλλά αυτή τη φορά να στείλω και το 5 σέλιδο ή αυτό είναι για δική μας χρήση?? Kαι επίσης αφού τώρα θα πρέπει να κάνω πάλι την αυτοψία και τη διαδικασία από την αρχή πιστεύετε ότι πρέπει να χρεώσω τον πελάτη μου?

Link to comment
Share on other sites

Νέα βεβαίωση μηχανικού, νέα χρέωση, κατά τη γνώμη μου με κάποια έκπτωση.

Στις περισσότερες περιπτώσεις εγώ δίνω την μία σελίδα μόνο, εκτός από μία περίπτωση που ο συμβολαιογράφος ζήτησε και το 5-σέλιδο και έδωσα και αυτό.

 

Για την περίπτωση παραπάνω με τον τρόπο δήλωσης του διατηρητέου ή όχι, μου ήρθε η απάντηση από το ΤΕΕ, οπότε την επισυνάπτω κι εδώ για όποιον άλλο συνάδελφο ενδιαφέρεται:

 

 

Η επιλογή του τύπου κτιρίου χρησιμοποιείται για περιορισμούς ή άλλες προβλέψεις του νόμου που αφορούν υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών.

Ειδικότερα, η επιλογή για τα διατηρητέα κτίρια αναφέρεται στην διαδικασία ελέγχου που περιγράφεται στο άρθρο 14 του Ν. 4178/2013 και δεν αφορά τις απλές βεβαιώσεις μεταβίβασης σε νόμιμα κτίρια.

Γενικότερα, στις απλές βεβαιώσεις δεν πρέπει να συμπληρώνετε καθόλου το Φύλλο καταγραφής (αφήνετε τις default επιλογές) ούτε τα στοιχεία υπολογισμού. Κανένα από αυτά τα στοιχεία όπως θα έχετε παρατηρήσει, δεν εμφανίζεται στα κείμενα των βεβαιώσεων μεταβίβασης.  

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα βεβαίωση μηχανικού, νέα χρέωση, κατά τη γνώμη μου με κάποια έκπτωση.

Στις περισσότερες περιπτώσεις εγώ δίνω την μία σελίδα μόνο, εκτός από μία περίπτωση που ο συμβολαιογράφος ζήτησε και το 5-σέλιδο και έδωσα και αυτό.

Συμφωνώ και εγώ. Οι συμβολαιογράφοι μου ζητάνε πάντα το 5σέλιδο, οπότε το βγάζω και αυτό.

 

Να ρωτήσω και κάτι για μία περίπτωση (φαίνεται στο σχέδιο), με το χέρι στην καρδιά, αν θα δίνατε βεβαίωση ή θα κάνατε τακτοποίηση.

 

Οι αυθαιρεσίες όπως φαίνονται είναι:

1) προέκταση ΥΔ 1,42 τ.μ. σε ένα δωμάτιο

2) προέκταση ΥΔ 1,12 τ.μ. στο wc (το οποίο όμως είναι μέσα στο φωταγωγό)

3) επέκταση εξωστών και τροποποίηση παραθύρων

 

Α) Θα δίνατε λοιπόν βεβαίωση (το πρόστιμο για τα παραπάνω βγαίνει περίπου 770 ευρώ!!!)???

Β) Σε περίπτωση που πάει με τακτοποίηση γνωρίζει κάποιος (σίγουρα) αν το 770 δέχεται -20%??

Γ) Στην περίπτωση 2 με το φωταγωγό. Στο σχέδιο κάλυψης φαίνεται ο φωταγωγός πλάτους 1,00μ. Στην κάτοψη του ορόφου του διαμερίσματος φαίνεται 1,50μ (από τα οποία τώρα μένουν 1,25). Στο από επάνω ορόφους ο φωταγωγός έχει και πάλι πλάτος 1,00μ. Μόνο στον δικό μου όροφο δηλαδή υπήρχε εσοχή στον φωταγωγό (!!!). Μπορώ να το καλύψω κάπως αυτό να μην πηγαίνει και με συναίνεση αργότερα, αν χρειαστεί τακτοποίηση??

 

Ευχαριστώ

post-3742-0-29263700-1395352302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α. Όχι δεν θα έδινα βεβαίωση 4178.

Β. Ναι, δικαιούται έκπτωση για πληρωμή εφάπαξ.

Γ. Θεωρώ ότι, ακολουθώντας αυτό ακριβώς που δείχνουν τα εγκεκριμένα σχέδια, βρίσκεις την "αυθαιρεσία" την οποία και πρέπει να τη ρυθμίσεις, βεβαίως με τη συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου (501 χιλιοστά με απόφαση γενικής συνέλευσης). Τη γλυτώνεις τη συναίνεση μόνο αν η πραγματική κατάσταση φαίνεται στα σχέδια της σύστασης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιάσωνα! Ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ μαζί σου, απλά ήθελα και την γνώμη ενός πιο έμπειρου!

 

Αν δεν υπάρχει άλλη άποψη καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Και τη δική μου καλημέρα!

Εγώ απλώς σου κατέθεσα αυτό ακριβώς που θα έκανα στην περίπτωση αυτή εγώ......

Δεν διεκδικώ σε καμία απολύτως περίπτωση ...."δάφνες αυθεντίας".

Μπορεί άλλοι εμπειρότεροι εμού συνάδελφοι ν' αντιμετώπιζαν το θέμα διαφορετικά......

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Ιάσωνα. Ο καθένας εδώ καταθέτει την γνώμη του βάσει των πιστεύω του και της εμπειρίας του.

 

Από εκεί και πέρα το τι θα αποφασίσει ο καθένας είναι προσωπικό του θέμα... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.