Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τσάμπα αγχώνεσαι γι' αυτά. Στην τελική σκέπασε τον πίνακα με καμιά γιγαντοαφίσα του mc hammer, τράβα φωτό και τέλος. Δεν θα σου πει ποτέ κανείς γιατί δεν ξήλωσες την αφίσα να δεις τι είχε από πίσω. Άλλωστε ...you can't touch this!

Link to comment
Share on other sites

μια επιβεβαίωση γιατί "συνάδελφος" με τρέλανε...σε διαμέρισμα όπου έχουμε μόνο εσωτερικές διαρρυθμίσεις , αρνείται να δώσει 5φύλλο γιατί λέει ότι μόνο η βεβαίωση αρκεί για τη μεταβίβαση, μετά  από παζάρια τελικά δέχεται να δώσει και 5φύλλο αλλά στην τεχνική έκθεση δεν θα γράψει τίποτα για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις γιατί φοβάται ότι χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας  μετά μεταβίβαση . οι εσωτερικές αφορούν αλλαγή θέσης κουζίνας και ενός wc. Σε όσες βεβαιώσεις έχω δώσει εγώ γράφω αναλυτικά για τις αλλαγές(όταν υπάρχουν) και δεν ασχολούμαι με άδειες μικρής κλίμακας για ενημέρωση των σχεδίων.. κάνω κάπου λάθος; ή με αυτό τον τρόπο καρφώνω για τις αλλαγές και θα πρέπει να βγεί και άδεια μικρής κλίμακας μετά τη μεταβίβαση;  

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ελέγχω μόνο τις εξωτερικές διαστάσεις, ύψος και διαστάσεις τυχόν φωταγωγού. Δηλαδή ότι αφορά δόμησης/κάλυψη/όγκο.

Δεν ελέγχω για εσωτερικές διαρρυθμίσεις οπότε δεν γράφω και κάτι για αυτές αν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου με βεράντα όπου φαίνεται εξώστης μη βατός στην αδεια και στην κατασκευή δεν κτίστικε το στηθαίο, οπότε εγινε βατός, χωρία καμία άλλη παράβαση δίνουμε βεβαίωση ή πάμε για τακτοποίηση εξώστη?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο άβατος εξώστης (για να μην υπάρξει υπέρβαση του επιτρεπόμενου ποσοστού εξωστών) του τελευταίου ορόφου είναι κοινόκτητος χώρος και συνεπώς δεν επηρεάζει στην έκδοση της βεβαίωσης για τη μεταβίβαση της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Απλά ο εξώστης βρίσκεται σε συνέχεια της βεράντας του τελευταίου ορόφου η οποία ανήκει αποκλειστικά στο Διαμέρισμα. Δεν γνωρίω αν αυτό με επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η αποκλειστική χρήση της βεράντας δεν αφορά τον εξώστη τότε δεν επηρεάζει.Δες προσεκτικά τη σύσταση και τον κανονισμό τι αναφέρεται ως κοινόχρηστο-κοινόκτητο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μήπως τυχόν, έχει εκδόσει κανείς από εσάς βεβαίωση Ν.4178 για ΑΔΟΜΗΤΟ οικόπεδο εκτός σχεδίου; Παρότι ο νόμος ζητάει τοπογραφικό εξαρτημένο, υπευθυνες δηλώσεις ιδιοκτητη, το σύστημα, δε μου ζητάει κανένα αρχείο, δίνοντάς μου τη δυνατότητα, να εκδόσω στη συνέχεια τη βεβαίωση.

Εχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Γιατί από το ΤΕΕ δεν έχω πάρει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.