Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σε Ubuntu???


dsts

Recommended Posts

Ή αν το σηκώνει το σύστημά σου σε virtual machine. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα δουλεύει.

Αυτό δουλεύει 100% αλλά ουσιαστικά την εγκατάσταση την κάνεις στο virtual host πχ xp. Έτσι το τρέχω και εγώ.

 

ναι, δουλεύει μια χαρά σε Ubuntu με wine και playonlinux.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Βλέπεις το γραφικό περιβάλλον του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σε ubuntu με WINE;

Την απαίτηση του net framework πως την έλυσες;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εγκαταστήσει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, ξέρω ότι τα net framework τα κατεβάζεις κανονικά από την microsoft και τα εγκαθιστάς μέσω του wine. Από την σελίδα του wine για το .ΝΕΤ 4.0 π.χ.

 

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=17886

 

στα αριστερά έχει links για download από την microsoft.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε εμένα δουλεύει εδώ και καιρό.
Για να τρέξει χρειαζόμαστε απλά το dotnet20 εγκατεστημένο στο wine prefix μας (νομίζω το mono δεν κάνει) 
Το σωστό είναι να φτιάξουμε ένα ξεχωριστό wine prefix μόνο για το TEE KENAK, ωστε να είναι ανεξάρτητο από ό,τι συμβαίνει στο default prefix.
 
Ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ είναι με χρήση του winetricks.
Διαδικασία (με ήδη εγκατεστημένα τα wine, winetricks):
για να φτιάξουμε το νέο prefix και να του εγκαταστήσουμε το dotnet και τα βασικά fonts, σε γραμμή εντολών γράφουμε:

WINEPREFIX="/home/$USER/.wine-kenak" WINEARCH="win32" winetricks corefonts dotnet20

 
Όπου, WINEPREFIX είναι η διεύθυνση του νέου prefix (εδώ ~/.wine-kenak)
και       WINEARCH η αρχιτεκτονική του νέου prefix (δε μπορούμε να εγκαταστήσουμε το dotnet20 παρά μόνο σε 32bit αρχιτεκτονική - δλδ μπορούμε αλλά είναι untested και πολύ δυσκολότερο)
 
στη συνέχεια πρέπει να εγκαταστήσουμε το TEE KENAK, αλλά στο σωστό prefix, οπότε δεν αρκεί να διπλοκλικάρουμε στον installer
αποσυμπιέζουμε αρχικά το zip του κενάκ με όποιο τρόπο θέλουμε
για τις ανάγκες της εξήγησης ας πούμε οτι αποσυμπιέζουμε στο φάκελο home, άρα η διεύθυνση του exe θα είναι ~/setup_1_29_1_19_20_05_12.exe
 
σε γραμμή εντολών και πάλι, τρέχουμε τον installer με:

env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine-kenak" wine ~/setup_1_29_1_19_20_05_12.exe

 
Αυτό θα εγκαταστήσει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στο wineprefix που φτιάξαμε, και θα φτιάξει τα κατάλληλα shortcuts για το κενακ στο μενού. (αν δεν τρέχει από τα shortcuts, σε κάθε περίπτωση δοκιμάζουμε και τον τρόπο που ακολουθεί, κοιτάζουμε και τα EDITS κάτω κάτω)
 
Για να το τρέξουμε χωρίς αυτά shortcuts, και πάλι δεν αρχεί το διπλό κλίκ στο σωστό exe, αφού θα εκτελεστεί τότε με το default wine prefix (~/.wine)
 
Αντίθετα, εκτελείται με την εντολή:

env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine-kenak" wine "/home/$USER/.wine-kenak/drive_c/Program Files/TEE/TEE_KENAK_1.29/TEE KENAK.exe"

Γενικά το ΚΕΝΑΚ δουλεύει με αυτό τον τρόπο, με κάποια μικρά bugs
 
 
 
 
ΥΓ. στο wine 1.7.18-1 x64 υπάρχει κάποιο bug το οποίο δεν μου επέτρεπε να εγκαταστήσω το dotnet (και λογικα, ουτε και το ΚΕΝΑΚ), αλλά με downgrade σε προηγούμενο wine λειτούργησαν όλα
Βλέπουμε την έκδοση του wine με

wine --version

ΥΓ2. χρησιμοποιώ arch linux, αλλά όσα γράφω θα πρέπει να ισχύουν παντού.
 
 

 

 

EDIT
Μετά από τη δοκιμή που έκανα σήμερα, είδα οτι δε δουλεύει το shortcut που δημιουργεί ο installer, αλλά αντίθετα, η εντολή για να το εκτέλεσουμε λειτουργεί.

Για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι τώρα, η εντολή όπως είναι δε λειτουργεί από launcher.

θυμάμαι όμως πως στο laptop είχα βρεί τη σωστή εντολή και για custom launchers αφού το έτρεχα αρκετό καιρό από shortcut που είχα φτιάξει.

 

EDIT2

Τελικά βρήκα ποιά εντολή χρειάζεται ο launcher για να δουλέψει:

env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine-kenak" wine "/home/$USER/.wine-kenak/drive_c/Program Files/TEE/TEE_KENAK_1.29/TEE KENAK.exe"

εφόσον αυτή η εντολή λειτουργεί και από γραμμή εντολών, αντικάθιστώ την αρχική που δούλευε μόνο από τη γραμμή εντολών.

το πρόβλημα ήταν οτι ο launcher πρέπει να έχει το full path (/home/path/to/kenak/κτλ), όχι το relative  (~/.wine/path/κτλ.)

 

οπότε για να μη γράφουμε όλο αυτό κάθε φορά, αρκεί να φτιάξουμε ένα custom launcher ή menu item που θα εκτελεί την εντολή που ανέφερα.

Edited by Jcd
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.