Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

letom, έτσι όπως περιγράφεις το περιστατικό με τον ξεδοντιάρη τύπο, αν του έλεγες ευχαριστώ δεν θα πάρω δεν θα σε χρέωνε επίσκεψη έτσι δεν είναι?

Αυτό που κυκλοφορεί με το 50ρικο και επίσκεψη γιατί το λέτε και δεν το εφαρμόζετε? Να δούμε τι θα πει ο πελάτης.... Εγώ μία φορά, πρόσφατα είπα σε έναν για ΠΕΑ 55 τμ στη Γλυφάδα, 150+ΦΠΑ (βασικά βαριόμουν να κατέβω) και ακούω μπιπ........στην άλλη γραμμή... 

Πείτε αύριο, 50 ευρώ με το που μου πεις καλημέρα, βεβαιώσεις 500, ΠΕΑ 200, μεταφορικά τόσα...Να δούμε....

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά....αλλά μόνο όταν έχει χαθεί η δουλειά, που δεν δέχθηκα ΕΓΩ γιατί δεν με σύμφερε, και απλά ξεσπάω στον κάθε βλάκα.  Για πείτε και θα καταλάβετε...

 

Τέρυ κάθε χρόνο που κατεβαίνω Κρήτη όλο έργα βλέπω.... :smile:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Τέρυ κάθε χρόνο που κατεβαίνω Κρήτη όλο έργα βλέπω.... :smile:

 

 

Ελπιζω και συ να μη με δουλευεις.. :smile:

 

Εγω μπορω να μιλησω για εδω, δεν μπορω να ξερω τι γινεται στην υπολοιποη Ελλαδα, τουλαχιστον οχι απο πρωτο χερι.

Οταν ειπα σε συναδελφο απο Ευβοια, οτι χρεωνω τα τοπογραφικα στην χειροτερη 250Ε (κανενα απλο 300-500τμ) με κοιταζε σα χαζος, αφου εκει χρεωνουν στην καλυτερη 150Ε ανεξαρτητα μεγεθους δυσκολιας κτλ.

 

Εδω λοιπον βλεπω οτι παιρνουν τις δουλειες κατι εργολαβοι του δημοτικου, ή κατι διακοσμητες που σκανε μυτη με φουλαρια στην οικοδομη στα 100μ αποσταση γαιτι δεν μπορουν τη σκονη (αν περασουν απο την οικοδομη). Αυτοι οι μαγκες παιρνουν την αμοιβη τους και τη μιζα τους απο τα συνεργεια.

Και χωρις κοπο βγαζουν οσα εμεις με 100 ΠΕΑ. (αφου δωσουμε πρωτα 1000Ε για σεμιναρια, παραβολα, λογισμικο κτλ)

 

Δεν μιλαω για κατασκευη μονο, γενικα για οτι ειναι στη σφαιρα του αντικειμενου του μηχανικου.

Απο διαμορφωση χωρων, επιβλεψη εγκαταστασεων (κλιματισμος, φωτισμος, πυρασφαλεια, ηλεκτρολογικα), σχεδιαση επιπλων και εξοπλισμου μεχρι μελετες νεων κασκευων και επεκτασεων, ακομα και για αδειοδοτησεις απο διαφορους φορεις.

Εχουν φτιασει καποιοι να γλυφουν διακοσμητες για να τους δωσουν μια μελετη πυρασφαλειας που στο τελος ο πελατης νομιζει οτι ειναι δωρο!!!

 

 

Εδω ακομα υπαρχει αντικειμενο, κυριως υφισταμενα και επαγγελματικοι χωροι και αρκετα βιομηχανικα.

Για τουριστικα δεν εξρω, δεν ασχοληθηκα ποτε με μοναδες μεγαλες, μονο με κατι "επαυλεις"...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

δεν θα την παλέψουμε. Πρέπει να οργανωθούμε γιατί κανείς δεν μας οργανώνει. Κατά τόπους έστω γιατί σίγουρα και οι ανάγκες των Αθηναίων δεν θα είναι ίδιες με αυτές αυτών της Επαρχίας. Οπότε φτιάξτε το κατάλληλο νήμα και ψηφίστε τις μίνιμουμ.

Κανείς δεν μας προστατεύει και η απελευθέρωση των μίνιμουμ ελευθέρωσε την αγορά που κάποιοι ανεξήγητα έχουν καταστρέψει τα πράγματα. Και δεν μιλώ για συνδικάτο και εκμετάλευση της αγοράς. Για καθαρή επιβίωσει του μηχανικού μιλώ, να πληρώνει τα 310 τσμεδε, τα 26% φόρο, τα πάγια. και να μπορεί να επιβιώσει, ή ψηφίζουμε ταρίφα ή καπουτ.

Μπορεί κανείς, μα κανείς να μην κάνει έκπτωση στις "νόμιμες"?

Και δεν μιλώ για 4178 αλλά και απο εκεί μπορείς να βγάλεις μια χασούρα που υπάρχει από παντού αλλού, μπορεί?

μπορεί?

 

Τερρυ, Τέρρυ, Νοοπ!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε δουλεύω, Αγάς σου λέει κάτι? Μιλάω για σχετικά μεγάλα έργα υποδομής.... Από οδοποιία πρέπει να πηγαίνετε καλά πάντως..  

Μη μιλάς καθόλου καλά είστε, αν χωθείς και στα τουριστικά είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Aς μην ξανακάνει κανείς βεβαίωση Μηχανικού κάτω από 120+φπα. Και οταν δεν θα θέλει μέτρηση, μέτρηση, ξεκινάμε τώρα Συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω και συ να μη με δουλευεις.. :smile:

 

Εγω μπορω να μιλησω για εδω, δεν μπορω να ξερω τι γινεται στην υπολοιποη Ελλαδα, τουλαχιστον οχι απο πρωτο χερι.

Οταν ειπα σε συναδελφο απο Ευβοια, οτι χρεωνω τα τοπογραφικα στην χειροτερη 250Ε (κανενα απλο 300-500τμ) με κοιταζε σα χαζος, αφου εκει χρεωνουν στην καλυτερη 150Ε ανεξαρτητα μεγεθους δυσκολιας κτλ.

 

terry Οι αμοιβές έχουν να κάνουν και με το επίπεδο ανάπτυξης της κάθε περιοχής σίγουρα η Κρήτη είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο ανάπτυξης από ότι η Εύβοια και τουλάχιστον από το 1992 που την επισκέφτηκα , διαπίστωσα υψηλότερη οικονομική κατάσταση στους πολίτες εκεί Σήμερα βέβαια αυτό έχει και το τίμημά του γιατί διαβάζω για πάρα πολλές αυτοκτονίες εκεί στα μέρη σου Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι παρά την δυσκολία με την φορολογική λέλαπα που μας περιμένει , εγώ τουλάχιστον προσπαθώ όπου μπορώ να πάρω ικανοποιητικές αμοιβές δηλαδή εκεί που βλέπω οικονομική άνεση για να καλύψω περιπτώσεις που βλέπω δυσκολίες από συντοπίτες μου , μου όμως πρέπει να βοηθήσω να παράγουν , να υπάρχουν , να διατηρήσουν τα όποια ακίνητά τους , να τα αξιοποιήσουν κλπ ώστε να εγώ να συνεχίσω έστω και με δυσκολίες να υπάρχω δηλαδή αν με πάρει το ποτάμι να με πάρει μαζί με τους συντοπίτες μου και να μην τους σπρώξω πρώτος εγώ στο γκρεμό

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

@ikaros

Ο ξεδοντιάρης δεν χρέωσε τίποτα για την επίσκεψη αλλά είμαι βέβαιος ότι έτσι και είχε (σχεδόν) πλήρη οδοντοστοιχία, σίγουρα θα ζητούσε. Άσε που με αυτά που ζήτησε για τις ανύπαρκτες βενζίνες, την έβγαλε έμμεσα τη δωρεάν επίσκεψη. Τι εννοείς όμως? Ότι είναι φυσιολογικό να μην χρεώνουμε επισκέψεις όπως ας πούμε δεν με χρέωσε και ο ξεδοντιάρης?

 

Αυτό που είπα από αύριο βεβαιώσεις 500, ΠΕΑ 200, χρεώσεις ανά επίσκεψη κλπ το λέω με την προϋπόθεση να το κάνουν ΟΛΟΙ. Πιστεύεις δηλαδή ότι θα παγώσουν οι μεταβιβάσεις και οι μισθώσεις και δεν θα περνάει κανείς πελάτης το κατώφλι των τεχνικών γραφείων? Θα προτιμήσει δηλαδή κάποιος να αφήσει ξενοίκιαστο το σπίτι του για να αποφύγει τα 200 του ΠΕΑ, θα προτιμήσει να μη μεταβιβάσει το ακίνητο στα παιδιά του για να γλιτώσει τα 500 της βεβαίωσης? Δεν γίνονται αυτά. Δεν μιλάμε για εκατομμύρια. Για 200 και για 500 ευρώ μιλάμε και για χαρτιά που δεν θα ξαναχρειαστούν για πολλά χρόνια. Τι είναι τα 200 για το ΠΕΑ? Εκεί που θα ζητούσε ο άλλος ένα νοίκι μπροστά για εγγύηση, τώρα θα ζητήσει 2 και το έβγαλε το ΠΕΑ. Τι είναι τα 500 για μεταβίβαση? Θα έχει ο άλλος 2-3 χιλιάρικα για τα συμβόλαια κλπ και δεν θα βρει και άλλα 500 για εσένα? Πλάκα κάνουμε? Εντάξει, πολλοί μηχανικοί πεινάνε αλλά υπάρχουν και γιατροί που πεινάνε. Βρες μου όμως ΕΝΑΝ που να μη χρεώνει τις επισκέψεις ή να παίρνει 10-20 ευρώ την επίσκεψη. Δεν υπάρχει.

Το πράγμα θέλει τρόπο. Δεν χρειάζεται να χρεώνει κανείς κάθε επίσκεψη πχ 50 ευρώ. Τόσο θα πρέπει να χρεώνουμε την πρώτη του κάθε πελάτη. Οι επόμενες 2-3 ή και όλες (του ίδιου πελάτη για το ίδιο έργο) μπορούν να είναι δωρεάν. Έτσι ουσιαστικά εκμηδενίζεται το κόστος της επίσκεψης για τον πελάτη. Εσύ όμως, έχοντας πάρει 50 ευρώ στην πρώτη επίσκεψη, κερδίζεις κάτι πολύ σημαντικό: εξασφαλίζεσαι σε περίπτωση που ο πελάτης μετά την πρώτη επίσκεψη δεν εμφανιζόταν ξανά.

 

Όλα γίνονται και όλα είναι στα χέρια μας. Τρόποι βρίσκονται.

Πρόπερσι έρχεται ένας για αυθαίρετο, συμφωνούμε στην αμοιβή, παίρνω προκαταβολή και τα υπόλοιπα λέμε να τα πάρω μετά από πχ 2 βδομάδες. Τελικά εμφανίζεται μετά από μία εβδομάδα και μου λέει "θα σε ξοφλήσω σήμερα, νωρίτερα από ότι συμφωνήσαμε αλλά κι εσύ ως ανταπόδοση θα μου κάνεις έκπτωση 100 ευρώ". Και μου σκάει τα λεφτά επιτόπου (μείον τα 100). Στραβώνω και του λέω "δεν συμφωνήσαμε κάτι τέτοιο, προτιμώ να περιμένω μια εβδομάδα και να μου φέρετε τα υπολοιπα της αμοιβής με τα 100 ευρώ". Αρχίζει εκεί ένα σκηνικό γκρίνιας και εγώ σε ξοφλάω νωρίτερα γιατί δεν μου κάνεις μια έκπτωση κλπ. Τέσπα, αυτός ήθελε να τακτοποιήσει για να μεταβιβάσει. Του λέω οκ, φέρτα και πάρε την έκπτωση των 100. Έφυγε ευτυχισμένος από το γραφείο. Ξόφλησε και το πρόστιμο μετά από μια εβδομάδα και έρχεται και μου λέει θέλω βεβαίωση για μεταβίβαση. Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι κοστίζει γύρω στα 250-300 ευρώ. Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς, δεν με ενδιαφέρει η απόδειξη. Δώσε 200 μπλακ και είμαστε εντάξει του λέω. Μου τα δίνει. Του εκτυπώνω τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα μέσα από τη δήλωση της τακτοποίησης. Ορίστε η βεβαίωση. Έφυγε ευτυχισμένος από το γραφείο. Που να 'ξερε ότι πλήρωσε περισσότερα τελικά. Σημασία έχει ότι έζησε αυτός καλά και εγώ καλύτερα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά η ίδια συζήτηση για τις αμοιβές και στο τέλος οδηγούμαστε στη σύγκριση με γιατρούς και δικηγόρους για να καταλήξουμε ότι αυτοί κρατάνε τις αμοιβές επειδή ασκούν λειτούργημα κλπ και κανείς πελάτης δεν ρισκάρει να μπει φυλακή ή να πάθει κάτι η υγεία του, ενώ οι δικές μας υπηρεσίες δεν είναι το ίδιο γιατί ο κόσμος μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτές. Και κάπως έτσι καθυσηχάζουμε τη συνείδησή μας (αφού μια χαρά λογικά ακούγονται τα παραπάνω) και συνηθίζουμε στην αποδοχή της μιζέριας. Προσωπικά διαφωνώ με αυτές τις λογικές εκτός κι αν με πείσει κάποιος ότι και οι υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, κηπουροί, καθαρίστριες που δεν έχουν τελειώσει τίποτα, ασκούν επίσης λειτούργημα. Διότι και αυτοί χρεώνουν την εργατοώρα πολύ παραπάνω από ένα μηχανικό.

 

+1000 φίλε! Πες τα γιατί μάλλιασε η γλώσσα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.