Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

Καλά Γιώργο το έχουμε πει, είσαι ειδική περίπτωση...Μην το πάρεις στραβά ξέρεις τι σου λέω, τα έχουμε πει..

Χτες ήθελα να βάλω βενζίνη, δεν θα μπορούσα να πω ξέρεις, δεν έχω τώρα θα στα φέρω στις αρχές του μήνα... Αδιαφορώ αν ο άλλος έχει ή δεν έχει, τη στιγμή που μου έρχεται σαν πελάτης, θα πελρώσει για την υπηρεσίες μου κανονικότατα. Αυτά που θέλω εγώ, όχι αυτά που τον συμφέρουν. Αλλιώς να κάτσει στα αυγά του και όταν τα βρει τα ξαναλέμε.. Τελεία και παύλα. Χάρες πουθενά!!

 

Λετομ

Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω καλά κάνεις μαζί σου...Αν και καμιά φορά στα επιχειρήματά σου εύκολα μπορεί κάποιος να αντιπαραθέσει το αντίθετο... Τι τακτοποίηση? Αμα ο άλλος δεν θέλει να δώσει κάθεται και περιμένει...Η ιστορία τον δικαιώνει, τι θα του κάνουν αν το αφήσει? Εκαναν σε κανέναν τίποτα? Ασε που ξέρει ότι κάτι άλλο θα βρουν και περιμένει. Αντε πες του...

Μάρκετιγκ. Το Α και το Ω. Αν και πρέπει να γνωρίζει κανείς τη λεπτή γραμμή να κρατάει τις ισορροπίες μη του γυρίζει μπούμερανγκ... 

Θυμάμαι το '11 στα πρώτα ΠΕΑ, σκάει μύτη σε έναν συνάδελφος με θερμοκάμερα, μέτραγε εδώ, μέτραγε εκεί...αποστασιόμετρο, παχύμετρο, κατεβαίνει λεβητοστάσιο, μετράει σωληνώσεις, ξεφυσάει...ο άλλος τα'χε παίξει...του πήρε 400 ευρώ για 100τμ διαμέρισμα... Μετά όμως που που άλλος έμαθε ότι φίλος του το έκανε με 150 ευρω (τότε ε?) εξοργίστηκε και ένιωσε κορόιδο.. Ο μηχανικός με τη θερμοκάμερα συνέχισε την ίδια τακτική αλλά στο τέλος απομονώθηκε, χαρακτηρίστηκε ακριβώς ή να το πω σκληρά λαμόγιο... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω πάνω κάτω..

Τέλος να πω κάτι προσωπικό, έχω ξενερώσει αφάνταστα και ντρέπομαι να προσπαθώ να "πουλήσω" καλές υπηρεσίες για ΠΕΑ ή καμιά πυρασφάλεια (1 στο εξάμηνο). Το ίδιο και για 4178 αν είχα το δικαίωμα... Νιώθω ξεφτύλα για τέτοιες δουλειές να προσπαθώ να χτίσω "προφίλ"....δεν ξέρω πόσο θα το τραβήξω ακόμη το θέμα... Προτιμούσα σουβλατζής μα την Παναγία..

 

Θέμα πληρωμής επσκέψεων.. Αμα έχεις κάθε μέρα 15-20 πελάτες με ραντεβού στην αναμονή ναι να χρεώσεις και 50 και 60 στον καθένα...Αμα μπαίνει 1 τη βδομάδα (πολύ αισιόδοξο για μένα), θα του πεις σκάστα πριν μιλήσεις? Δεν γίνονται αυτά...

Ούτε πιάνουν να του λές ξέρεις πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, φόρους κτλ..άσε μεγάλε γ@@@τα δε βγαίνω..Χέστηκε ο άλλος, και αυτός τα ίδια μπορεί να περνάει...

Γενικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα όριο σε όλα αυτά..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο συναδελφος ikaros.

Ειχα δει μια παλια κατοικια σε οικισμο για βεβαιωση 4014.  Πριν το '55 αλλα μια χαρα ομως ανακαινιση της ειχαν κανει, και τα τσιμεντα της ειχαν ριξει και τις πλακες της, και δεξαμενες και τα ολα της. Τα 50 τμ (συμφωνα με το συμβολαιο) ειχαν γινει 100 τμ.

Του λεω δεν μπορω να σου δωσω βεβαιωση, θα χρειαστει να γινει τακτοποιηση.

 

Μετα απο λιγες ημερες ξαναμιλαμε. Μου λεει "εγω την δουλεια μου την εκανα". Βρηκε αλλον συναδελφο που ολα τα σφαζει, ολα τα μαχαιρωνει και του εδωσε τη βεβαιωση του 4014 χωρις καν να παει να δει το ακινητο.

Στο τοπογραφικο εγω που ειχα κανει παντως, ειχα δειξει τα παντα οπως ηταν, αλλα ο συναδελφος την εδωσε την βεβαιωση σαν προ του '55, χωρις αεροφωτογραφιες, χωρις τιποτα. Τσαμπα μεροκατο ειναι, γιατι να μην το παρει. Και μου την ειπε κι απο πανω, οτι εγω δεν ξερω να κανω την δουλεια μου!!

 

 

Εμεις ασχολουμαστε καθημερινα με την νομοθεσια και προβληματιζομαστε και αγχωνομαστε και εχουμε την εντυπωση οτι και ο κοσμος καπως ετσι σκεφτεται.

Ελα ομως που ο κοσμος δεν εχει ιδεα απο ΓΟΚ 85, 77, 66, 55, 33, εντος εκτος οικισμων < 2000, προ του 23, 4014, 4178, 5555, και οτι αλλη νομοθετικη ρυθμιση εχουν σκαρφιστει.

Το ψαχνουμε ετσι, το ψαχνουμε αλλιως, θελουμε αεροφωτογραφιες, θελουμε συμβολαια, οικοδομικες αδειες κτλ για τις βεβαιωσεις για να ειμαστε νομικα καλυμμενοι.

Τα ακουει ο πελατης και τρομαζει.

Βρισκει ομως τον μαγκα τον μηχανικο, που του δινει την βεβαιωση για ενα μεροκαματο χωρις καν να παει να δει το οικοπεδο και τρελαινεται ο πελατης.

Τι σκεφτεται?

Αυτος ειναι μηχανικος τζιμανι, σωστος, σβελτος και επαγγελματιας, οχι σαν το αλλο το λαμογιο που ηθελε να μου φαει τα λεφτα με διαφορα τρικ.

 

Τον μηχανικο, ο οποιος θελει να ακολουθησει τις σωστες και νομιμες διαδικασιες και να αμοιφθει φυσικα για την ποιοτητα της δουλειας του, τον αντιμετωπιζουν σαν τον ταξιτζη που για να σε παει απο Συνταγμα στην Ομονοια, θα σε παει μεσω Κηφισιας, Βουλιαγμενης, Ψυχικου και Ελευσινας.

 

Το ιδιο πιστευουν και για εμας. Ποσο εγραψε η ταριφα?

λιγα € και ησουν σβελτος? Εισαι μαγκας μηχανικος και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

πολλα € κι αργησες? Εισαι λαμογιο μηχανικος και απατεωνας.

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε χτές έβαλα βενζίνη και θα του τα έδωνα την δευτέρα αφού δεν προλαβα να παω τράπεζα και ήμουν ρέστος και έπρεπε να παω Χαλκίδα Τελικά πήρα σήμερα χρήματα και του τα έδωσα πριν από λίγο Οπως βλέπεις ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες Αρα είμαστε όλοι οι επαρχιώτες περίπτωση και όχι μόνο εγώ

 

Εγώ με το μήνυμα payl-mix δεν συμφωνώ γιατί ο σωστός επαγγελματίας σε βάθος χρόνου δικαιώνεται και είναι τελικά αυτός που επιβιώνει αν και στην αρχή έχει όντως να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις Δυστυχώς τα φαινόμενα αυτά γιγαντώνονται σε συνθήκες απρόσωπες στις μεγάλες αστικές περιοχές όπου υπάρχει ειδικά στην Ελλάδα πολύ αλλοτρίωση Για αυτό εγώ επιμένω στην αποκέντρωση σε μικρότερες ανθρώπινες κοινωνίες όπου τα φαινόμενα αυτά περιορίζονται και δημιουργούν λίπασμα για ανάπτυξη σε ορθές βάσεις Ακόμα και ο φορολογικός έλεγχος θα γινόταν πιο εύκολα αφού το κουτσομπολιό θα ήταν βασικό εργαλείο φοροπάταξης αν συνοδευόταν και από πολιτική βούληση Αρ για μένα η λύση για όλα αυτά τα προβλήματα πέρα από βαθιά πολιτικός είναι και ο ορθολογικός καταμερισμός του πληθυσμού σε παραγωγικές κοινωνικές ομάδες πιο ισορροπημένων με διαπροσωπικές σχέσεις που δυστυχώς σε κανένα πολιτικό σύστημα δεν πραγματοποιήθηκε εσκεμμένα για διαφορετικούς λόγους σε κάθε περίπτωση

 

ΥΣ αν εδώ ο ταρίφας κάνει κύκλους στην πόλη , στο τέλος θα φάει μαγκουριά ή στηλιάρι .... το ίδιο και ο μηχανικός λαμόγιο

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Paul_Mix μα δεν ανταγωνιζόμαστε αυτόν που έδωσε βεβαίωση με 50 ευρώ χωρίς να το δει το ακίνητο. Αυτός είναι απατεώνας και μάλιστα ερασιτέχνης γιατί ένας απατεώνας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα καταδεχόταν να δώσει "πλαστή" βεβαίωση για 50 ευρώ. Θα ζητούσε 10 φορές την κανονική της αξία. 300 έχουν οι νορμάλ βεβαιώσεις, εγώ θέλω 3000. Αλλά τόσο άχρηστοι είναι ορισμένοι που όχι μόνο δεν έχουν την αξιοπρέπεια που αρμόζει σε ένα μηχανικό αλλά ούτε αυτή ενός απατεώνα. Για αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, η επιστήμη της ψυχιατρικής έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, όπως αργά ή γρήγορα θα τα σηκώσουν και οι ίδιοι την ώρα που κάποιος θα τους αναφέρει τα δικαιώματά τους κι ένας άλλος θα τους περνάει βραχιόλια.

 

Τι τακτοποίηση? Αμα ο άλλος δεν θέλει να δώσει κάθεται και περιμένει...Η ιστορία τον δικαιώνει, τι θα του κάνουν αν το αφήσει? Εκαναν σε κανέναν τίποτα? Ασε που ξέρει ότι κάτι άλλο θα βρουν και περιμένει. Αντε πες του...

Και όλοι αυτοί που κάνουν τακτοποιήσεις τι είναι, εθελοντές? Και μέχρι πριν τον 4014 όλοι αυτό έλεγαν: "και τι έγινε που είναι αυθαίρετο? Και μεταβιβάζεται και πωλείται και όλα τα κάνει". Μέχρι που ένα πρωί σκάει ο 4014 και σου λέει "μεγάλε ωραίο το αυθαίρετό σου αλλά από σήμερα ούτε μεταβιβάζεται ούτε πωλείται. Μόνο με τακτοποίηση ή με διαθήκη". Έτσι δεν έγινε η φάση? Ποιος το αποκλείει αύριο να βγει νόμος που να λέει "ΟΥΤΕ με διαθήκη". Τι πιο απλό? Ήταν να μη γίνει η αρχή.

 

Για τα υπόλοιπα με τα 50άρια των επισκέψεων και τα ΠΕΑ με τις θερμοκάμερες κατανοητά αλλά πέρα από το θέμα της αμοιβής πιστεύω ότι είναι και θέμα πλασαρίσματος. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλό αλλά αν το πλασάρεις σωστά τότε εύκολα ή δύσκολα θα το πάρεις αυτό που θες ή έστω κάτι πολύ κοντά σε αυτό που θες. Όχι από όλους αλλά από αρκετούς. Εδώ ρε συ υπάρχουν ένα σωρό λαμόγια που πουλάνε τις πιο απίθανες μαλ@κίες και μέσα σε 5 λεπτά σε πείθουν ότι τις έχεις ανάγκη και ότι η τιμή που σου τις προσφέρουν είναι τέτοια ευκαιρία που αν δεν την προλάβεις θα το μετανιώνεις μια ζωή. Και πολύς κόσμος πείθεται και σκάει τα λεφτά του και αισθάνεται και τυχερός που πέτυχε τέτοια προσφορά.

Για να είσαι μηχανικός αρκεί να είσαι μηχανικός, για να είσαι ε.ε. πρέπει να είσαι και "πλασιέ". Δεν θα φας ψωμί αν δεν πουλήσεις το "προϊόν" σου. Κι αν δεν το πουλάς τότε κάτι δεν κάνεις σωστά. Οι 9 στους 10 λένε "θα μειώσω την τιμή στο μισό". Ο πλασιέ λέει "θα το τυλίξω με φρου-φρου και θα το πουλήσω στο διπλάσιο".

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Paul_Mix μα δεν ανταγωνιζόμαστε αυτόν που έδωσε βεβαίωση με 50 ευρώ χωρίς να το δει το ακίνητο. Αυτός είναι απατεώνας και μάλιστα ερασιτέχνης γιατί ένας απατεώνας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα καταδεχόταν να δώσει "πλαστή" βεβαίωση για 50 ευρώ. Θα ζητούσε 10 φορές την κανονική της αξία. 300 έχουν οι νορμάλ βεβαιώσεις, εγώ θέλω 3000. Αλλά τόσο άχρηστοι είναι ορισμένοι που όχι μόνο δεν έχουν την αξιοπρέπεια που αρμόζει σε ένα μηχανικό αλλά ούτε αυτή ενός απατεώνα. Για αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, η επιστήμη της ψυχιατρικής έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, όπως αργά ή γρήγορα θα τα σηκώσουν και οι ίδιοι την ώρα που κάποιος θα τους αναφέρει τα δικαιώματά τους κι ένας άλλος θα τους περνάει βραχιόλια.

 

 

 

 

Δυστυχως ειναι πολλοι που εφαρμοζουν τετοιες πρακτικες. Κι εαν καποτε στο μελλον κληθουν να δωσουν εξηγησεις για οτι εχουν υπογραψει (αμφιβαλλω οτι θα γινει) εμας δεν θα μας απασχολει, διοτι θα εχουμε κλεισει τα βιβλια και θα εχουμε αλλαξει επαγγελμα πολυ νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

και  γω  ειχα  παρομοιο περιστατικο  πριν   ενα  χρονο  

δεν  εδωσα  βεβαιωση  για  παραβαση  υψους  30  εκατοσ 

και  του  ζητησα  να  τακτοποιησει  με  τον  4014  ,  αλλα   βρηκε 

αλλο  μηχανικο  και  εκανε   την  μεταβιβαση  του  χωρις  κανενα  προβλημα 

τι  να  λεμε  τωρα  ,  απο  κει  και  περα  μονο  τα  λαμογια   θα  επιβιωσουν  μεσα 

σε  αυτο  κρατος  ολοι  οι  αλλοι  θα  κλεισουν  .

αν  γινει  καταγγελια  ισως  να  του  βαλουν  και  κανενα  μεγαλο  προστιμο 

μετα  απο  πολλα  χρονια  . αλλα  αυτο  ειναι  σπανιο  να  γινει  εως  απιθανο .

 

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

letom, George Michael +1

Οι νέες συνθήκες απαιτούν τη γνώση μάρκετινγκ που δυστυχώς πολλοί μηχανικοί δεν "το 'χουν..."

Εδώ άλλοι κάνανε περιουσίες πουλώντας κόκα-κόλες (νερό+ζάχαρη+χρώμα), μπάλες πλυντηρίου (magic balls), σπιρουλίνες (τριμμένα φύκια δηλαδή), γκότζι-μπέρυ ( ;;;;;; ) κι εμείς να μην πουλήσουμε σωστά ένα ΠΕΑ;

 

Ο συνάδελφος που κατεβάζει θερμοκάμερες και παχύμετρα για ένα ΠΕΑ και ζητάει 400 € προφανώς και δεν έχει αισθητήριο μάρετινγκ

Το ίδιο και ο "συνάδελφος" απατεώνας που για 100 ευρώ εκδίδει πιστοποιητικό 4178 χωρίς αυτοψία.

 

Προσωπικά όποτε κάνω ΠΕΑ εξηγώ στον πελάτη πού χωλαίνει το σπίτι του, πού όχι, τι πρέπει να κάνει (τα σενάρια), ότι θα φορολογηθεί στο μέλλον βάσει κατάταξης, του λέω να προσέχει τα λαμόγια με δίπλωμα μηχανικού κ.α.

Βοηθάει στην καλή εικόνα- και τσιμπάω και κάτι παραπάνω....

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και δε ζηλεύω "συναδέλφους" που μου πήρανε πελάτες με απατεωνίστικες δουλειές και τακτικές.

Ο απατεώνας μηχανικός, στον απατεώνα πελάτη θα αρέσει.

Το υπογράφω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι

Εσεις που ισχυριζεστε πως χασατε δουλειες απο απατεωνες του κλαδου μας που βεβαιωσαν πλαστα και δεν τακτοποιησαν, καταστρεφοντας επι της ουσιας την πιατσα, το ενδεχομενο καταγγελιας το εχετε σκεφτει η εκει σας πιανει το πνευμα συναδελφικοτητας που ΔΕΝ πιανει το "συναδελφο" που ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει και δεν αναλογιζεται το κακο που κανει στην πιατσα?

 

Ξερω, πολλοι μπορει να με βρισουν με αυτα που γραφω ή να φαω -1 ομως μου εχει τυχει να μου πουλησει "πνευμα" πελατης που του βρηκα καραμπινατη αυθαιρεσια σε διαμερισμα, που δεν ηθελε να τακτοποιησει και, κλασσικα, με θεωρησε λαμογιο και απατεωνα με ατακες του στυλ "ελα μωρε τωρα, για 1 και 2 τετραγωνικα δεν κανουμε και θεμα, που κολλας.... αν εισαι τοσο ευθυνοφοβος εσυ, δικο σου θεμα" και μου γυρισε τα μυαλα, τον απειλησα ανοικτα πως αν μεταβιβασει με πλαστη βεβαιωση νομιμοτητος, θα τον καταγγειλω, θα χασει την αδεια ο "συναδελφος" και θα ακυρωθει η μεταβιβαση και ετσι χεστηκε πανω του και τακτοποιησε...

 

Αν ο αλλος ειναι καλος και σωστος απεναντι μου, θα γινω χαλι να με πατησει και θα εκτιμησω τη ντομπροσυνη του.

Αν ειναι @, θα γινω 10 φορες @ ομως κι εγω....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και δε ζηλεύω "συναδέλφους" που μου πήρανε πελάτες με απατεωνίστικες δουλειές και τακτικές.

Ο απατεώνας μηχανικός, στον απατεώνα πελάτη θα αρέσει.

Το υπογράφω!

σωστός ο Καίσαρας

 

Οσο αναφορά τις καταγγελίες εγώ είμαι της γνώμης ότι όσες και να γίνουν το πιο σημαντικό είναι να απομονωθούν οι πρακτικές αυτές στην κοινή γνώμη Βέβαια εγώ που διαπίστωσα κάποιον να χρησιμοποιεί την ιδιότητα του Διπλωτούχου μηχανικού χωρίς να διαθέτει αριθμό μητρώου ΤΕΕ , το επισήμανα σε φίλο μου αστυνομικό να έχει το νου του σχετικά με την δράση του Και μετά από ένα χρόνο η κατάληξή του ήταν στην φυλακή όχι άμεσα λόγο της δική μου παρέμβασης αλλά γιατί έκανε παρανομίες που έγιναν αντιληπτές

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.