Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβάρυνση κατανάλωσης με προσθήκη ενός επιπλέον σώματος


corsakias

Recommended Posts

Σε διπλανό χώρο του σπιτιου (~12m2) όπου δεν έχει καλοριφερ χρησιμοποιώ ενα κλιματιστικο για θερμανση. Αν προσθέσω ένα σώμα επιπλεον στην εγκατασταση, πόσο θα επιβαρυνθεί η καταναλωση?

Η εγκατασταση έχει 7 σώματα με λέβητα, στις 35000 θερμιδες περίπου. Μέγιστο μήκος επιπλέων σωληνώσεων 3 μέτρα. Υποτιθεται ότι δεν υπάρχει περιορισμός σε κυκλοφορητες ή το λέβητα.

Θέλω να δω αν συμφέρει ή να αρκεστώ στο κλιματιστικό, που παρόλο που είναι inverter δεν μπορει στις πολύ χαμηλες θερμοκρασίες να αποδώσει ικανοποιητικά.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Η λήψη απόφασης με τα δεδομένα που δίνει είναι πολύ δύσκολη αν θέλεις να συγκρίνεις την οικονομία του ενός σε σχέση με το άλλο.

 

Λες ότι το A/C δεν επαρκεί, ιδίως στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Αρα;

 

Επειδή,

το κόστος της kWh που παίρνεις από τον λέβητα στο σπίτι, μειώνεται όσο αυξάνεις το φορτίο (και έχεις ακόμη αρκετά μέχρι τις 30-35.000 θερμίδες),

ενώ,

το κόστος της kWh που παίρνεις από το Α/C στο σπίτι, αυξάνεται όσο χαμηλώνει η εξωτερική θερμοκρασία,

θα πρότεινα να βάλεις το επιπλέον σώμα, και να φχαριστηθείς ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να ρωτάς το κόστος από την στιγμή που έχεις πρόβλημα στις χαμηλές θερμοκρασίες τι σημασία έχει το κόστος (που είναι και χαμηλότερο κατά πάσα πιθανότητα από το "ακριβό" ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Είδη έχω προγραμματίσει την τοποθέτηση του σώματος απλά εχω κάποιους ενδιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος μιας και ειμαι ακομα φοιτητης εχω να πω οτι ο καυστηρας καει που καιει για να σου αποδοσει τις θερμιδες που χρειαζεσαι για τους υπολοιπους χωρους νομιζω μια επιβαρυνση της ταξης των 2000 - 3000 θερμιδων (το πολυ) που φανταζομαι θα ειναι το σωμα δεν θα επηρεασει τοσο πολυ την καταναλωση πετρελαιου σε σχεση με την καταναλωση ρευματος ενος κλιματιστικου (τουλαχιστον 1kw την ωρα).. εχω την εντυπωση ποση η συγκριση ειναι ανουσια. παντος ετσι για την εμπειρια και την γνωση θα ηλενα να ακουσω τη γνωμη ενος που ασχολειται με θερμανση κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Αφου το κλιματιστικο δε φτανει θα βαλεις σωμα οπωσδηποτε.

 

Ομως μιας και δοθηκε η αφορμη:

Σημερα τα κλιματιστικα εχουν μια καλη αποδοση σε θερμανση. Ταυτοχρονα το πετρελαιο ειναι ακριβο. Μηπως καποιος εχει συγκρινει με πραγματικα δεδομενα

το κοστος καθε ειδους θερμανσης;

Με ονομαστικες αποδοσεις μπορει να γινει ενας υπολογισμος αλλα δεν ξερω κατα ποσο οι ονομαστικες ειναι και πραγματικες.

Link to comment
Share on other sites

να βάλω άλλη μία παράμετρο...ποιότητα θέρμανσης. Δεν ξέρω πόσοι έχετε κάτσει σε χώρο που θερμαίνετε με κλιματιστικά μία νύχτα...αλλά η θέρμανση είναι πολύ χειρότερη σε αίσθηση (ξηρά ατμόσφαιρά κτλ) σε σχέση με ένα κλασικό σωματάκι.

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος όμως θέλω να θερμαίνεται 8-10 ώρες ενώ το καλοριφέρ θα δουλευει 14-16 ώρες. Ετσι ίσως έχω μια άσκοπη χρέωση. Απο την άλλα, οικονομολογικά, η όλη εγκατάσταση θα στοιχήσει απο 240€ μέχρι 400€ ανάλογα τη ποιοτητα/μάρκα του σώματος που θα επιλέξω. Θα κάνω αποσβεση απο την κατανάλωση ή απλά μόνο παο τη ποιότητα και ανεκτότητα της θέρμανσης θα πρέπει να μείνω ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις έναν θερμοστατικό διακόπτη στο σώμα.

Για την ακρίβεια μπορείς να βάλεις θερμοστατικούς διακόπτες σε όλα τα σώματα. Το πλεονέκτημα των θερμοστατικών διακοπτών σε σχέση με τους απλούν διακόπτες (βάνες), είναι ότι δεν χαλάνε με το τακτικό "ανοιγοκλείσιμο"¨και φυσικά ότι ρυθμίζουν την θερμοκρασία ισορροπίας του χώρου όπου υπάρχει το σώμα. Το μειονέκτημα είναι ότι "στραγγαλίζουν" την ροή οπότε πιθανώς να αργεί ένα σώμα να ζεσταθεί και να μην ζεσταίνει τόσο γρήγορα όσο παλαιότερα.

 

Οσο για την απόσβεση που λες. Γράφεις ότι ο χώρος θα θερμαίνεται μόνο για 8-10 ώρες, ενώ το καλοριφερ (που ζεσταίνει τους υπόλοιπους χώρους) λειτουργεί 14-16 ώρες. Η διαφορά είναι περίπου 6 ώρες, όχι μικρή. Πάντως είτε με καλοριφέρ είτε με A/C η διαφορά (σε ώρες) είναι ίδια. Αρα για την οικονομικότητα, σημασία έχει το διαφορικό κόστος ανάμεσα στο καλοριφέρ και το A/C. Το οποίο διαφορικό κόστος είναι υπερ του καλοριφέρ όσο περισσότερο λειτουργείς το καλοριφέρ και όσο χαμηλότερη είναι η εξωτερική θερμοκρασία.

 

Εάν δηλαδή ήσουν ικανοποιημένος με την θέρμανση του A/C και το καλοριφέρ σου ΔΕΝ μπορούσε να σηκώσει άλλο σώμα, τότε θα συνέφερε το A/C. Αλλά η περίπτωσή σου είναι ακριβώς η αντίθετη. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος όμως θέλω να θερμαίνεται 8-10 ώρες ενώ το καλοριφέρ θα δουλευει 14-16 ώρες. Ετσι ίσως έχω μια άσκοπη χρέωση. Απο την άλλα, οικονομολογικά, η όλη εγκατάσταση θα στοιχήσει απο 240€ μέχρι 400€ ανάλογα τη ποιοτητα/μάρκα του σώματος που θα επιλέξω. Θα κάνω αποσβεση απο την κατανάλωση ή απλά μόνο παο τη ποιότητα και ανεκτότητα της θέρμανσης θα πρέπει να μείνω ευχαριστημένος?

 

Αν θες μπορείς με πρόχειρους τρόπους να κρατήσεις κάποια στοιχειώδη αυτονομία για το χώρο. Μπορείς πχ:

 

να κλείνεις το σώμα από τον διακόπτη

 

Για πιο κυριλέ μπορείς να βάλεις θερμοστάτη χώρου και ηλεκτροβάνα στο σώμα .Δε θα ξεκινάει ο καυστήρας για το σώμα αυτό, όπως και στην προηγούμενη περίπτωση άλλωστε. Πρέπει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής για τα άλλα σώματα ώστε να πάρεις ζεστό νερό όταν ανοίξεις το θερμοστάτη.

 

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις και πλήρη αυτονόμιση, αν θα τραβήξεις σωλήνες για το σώμα από την κεντρική παροχή.

 

Πάντα θα έχεις και το κλιματιστικό καβάντζα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.