Μετάβαση στο περιεχόμενο

αντλιες θερμοτητας..μεταξυ 2


Recommended Posts

για διαμερισμα 95ΤΜ μονοκατοικια με πυλωτη και ενα οροφο απο επανω(σε φαση αδειας)νεας κατασκευης 2014 με θερμοπροσωψη και ενεργειακα τζαμια εχω προταση για..

1,blue box geyser mt10     8.7kw

2.climaverta aw-ht 0031sm    10.4kw

με σωματα θερμανσης χαμηλης αποδοσης!

απορια...λογω θεσσαλονικης..θελω οταν η θερμορασια πεφτει 0 βαθμους και κατω..θα μπορουν να αποδωσουν θερμοκρασια εσωτερικη 23 βαθμους??

οι πωλητες λενε ναι...αλλα δεν με εχουν πεισει...παρακαλω καποια γνωμη σας.

 

(συμφωνα με οσα εχω διαβασει για τετοια θεματα στο forum..πρεπει να ψαξει καποιος αρκετα για να βρει την σωστη αντλια)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι νέα άδεια, ο συνάδελφος μηχανολόγος που ανέλαβε τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών, έχει εκπονήσει (ή θα εκπονήσει) μελέτη. Είναι ο πλέον κατάλληλος να σας καθοδηγήσει.

 

Επιπλέον, πρέπει να έχετε υπόψη σας, πώς ότι προβλέπεται στην μελέτη που θα εγκριθεί (ή εγκρίθηκε) από την Υπηρεσία Δόμησης, αυτή η εγκατάσταση θα πρέπει να κατασκευαστεί (όχι δηλ. όπως συνέβαινε κατά το παρελθόν).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι νέα άδεια, ο συνάδελφος μηχανολόγος που ανέλαβε τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών, έχει εκπονήσει (ή θα εκπονήσει) μελέτη. Είναι ο πλέον κατάλληλος να σας καθοδηγήσει.

 

Επιπλέον, πρέπει να έχετε υπόψη σας, πώς ότι προβλέπεται στην μελέτη που θα εγκριθεί (ή εγκρίθηκε) από την Υπηρεσία Δόμησης, αυτή η εγκατάσταση θα πρέπει να κατασκευαστεί (όχι δηλ. όπως συνέβαινε κατά το παρελθόν).

εγω απλα ρωτησα αν οι 2 αντλιες καλυπτουν την απαιτηση για 23 βαθμους εσωτερικα,οταν η εξωτερικη ειναι κατω απο 0.

επισης..αν η εγκατασταση ειναι αυτη που ειναι στην μελετη...εγω δεν μπορω να βαλω μεγαλυτερη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απορίες σας, για να απαντηθούν τεκμηριωμένα, θα πρέπει να περάσουν από κάποιο υπολογισμό.

 

Τα δεδομένα που χρειάζονται είναι πολλά και τα έχει ο μηχανολόγος που έχει αναλάβει τις μελέτες του σπιτιού σας.

 

Αν βάλετε αυθαίρετα κάποιο μηχάνημα μεγλύτερο από το προβλεπόμενο, είναι πιθανό ή αυξημένη κατανάλωσή του να κάνει το σπίτι σας να είναι περισσότερο ενεργοβόρο από ότι απαιτούν οι κανονισμοί για τα νέα κτίρια.

 

Έτσι το σπίτι σας στην τελική ενεργειακή επιθεώρηση μπορεί να είναι κατηγορίας χειρότερης από Β, που είναι το ελάχιστο απαιτούμενο.

 

Σε τέτοια περίπτωση σας δίνεται περιθώριο ενός χρόνου να διορθώσετε το πρόβλημα, αλλιώς παρότι έχετε οικοδομική άδεια το σπίτι σας θα χαρακτηριστεί αυθαίρετο και κατεδαφισταίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.