Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων θερμαντικών και ψυκτικών σε χώρους.....


Giorgos1987

Recommended Posts

Γειά σας.

 

Θέλω την βοήθειά σας για μια μελέτη κλιματισμού με αεραγωγούς σε 4όροφο κτήριο. Οι σημειώσεις που μας έδωσε ο καθηγητής είναι στα αγγλικα και έχουμε πελαγώσει...

 

Μια πρώτη ερώτηση μου είναι η εξής.

Μας λέει να υπολογίσουμε ψυκτικό και θερμαντικό φορτίο αισθητό και λανθάνον. Υπάρχει δηλαδή θερμανικό(αισθητο+λανθάνον) και ψυκτικό(αισθητο+λανθάνον) ? Δηλαδή εγώ θα βρώ 4 διαφορετικά φορτία?

 

Στο τύπο για το λανθάνον φορτίο Q=3010*q*Δw Αυτός ο τύπος δίνει το συνολικό φορτίο λανθάνον για έναν χώρο? Η υπάρχουν και άλλα φορτία που είναι λανθάνοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ συνάδελφε

 

Σε ότι αφορά την ψύξη υπάρχει το αισθητό και το λανθάνον φορτίο.

 

Το λανθάνον φορτίο ενός χώρου προέρχεται :

 

α. από τους ανθρώπους

β. από τον νωπό αέρα

γ. από διάφορες συσκευές (π.χ. κουζίνες, βραστήρες κλπ. σε αυτή τη περίπτωση υπάρχουν σχετικές πίνακες συνήθως ανά Watt εγκατεστημένης ηλ. ισχύος)

δ. από άλλες ειδικές πηγές

 

Ολα τα παραπάνω προσθέτουν εκτός από λανθάνον και αισθητό φορτίο.

Υπολογίζουμε πάντα ξεχωριστά το συνολικό αισθητό και λανθάνον φορτίο καθώτι στη ψυχρομεντρία θα τα χρειαστούμε ξεχωριστά.

 

Βέβαια αν θες να διαστασιολογήσεις απλά μια κλιματιστική μονάδα για συνηθισμένες εφαρμογές θα λάβεις υπόψην σου το άθροισμα αισθητού και λανθάνοντος φορτίου.

 

Το αισθητό φορτίο προέρχεται από :

 

α. θερμικά κέρδη δια αγωγής-συναγωγής από τα δομικά διαφανή και αδιαφανή στοιχεία (τζάμια, τοίχους, οροφές κλπ)

β. θερμικά κέρδη δια ακτινοβολίας από υαλοστάσια και λαμπτήρες ή άλλες συσκευές

γ. Από το νωπό αέρα

δ. Από ανθρώπους

 

Πρόσεξε τώρα. Για τη θέρμανση στη πράξη δεν σε ενδιαφέρουν και πολύ τα αισθητά και λανθάνοντα κέρδη καθώτι αυτά "βοηθούν" στη θέρμανση. Σε ενδιαφέρουν μονάχα οι απώλειες από χαραμάδες, τοίχους, υαλοστάσια κλπ αλλά και το νωπό που πιθανόν βάζεις σε χαμηλότερη από την επιθυμητή θερμοκρασία.

 

Άρα εγώ νομίζω ότι σε ότι αφορά την ψύξη θα πρέπει να υπολογίσεις :

α. το αισθητό φορτίο

β. το λανθάνον φορτίο

γ. το άθροισμα των δυο

 

Για θέρμανση υπολογίζεις μόνο τις απώλειες από δομικά στοιχεία, νωπό και χαραμάδες.

 

Αν όμως θες αναλυτικά όλα τα θερμικά κέρδη για το χειμώνα, αυτά δεν διαφέρουν από αυτά για την ψύξη. Δηλαδή, το θερμικό κέρδος από το βραστήρα ή τους λαμπτήρες είναι το ίδιο χειμώνα-καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.