Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η τεχνολογια σκοτωνει το επαγγελμα του τοπογραφου;


Quibrick

Recommended Posts

Ικαρε μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις είπα να μην αμείβεται ο επιστήμονας ? Αλλά για να έχει ο πολίτης να του τα δώσει , πρέπει να έχει διαμορφώσει ο επιστήμονας τις συνθήκες με τις γνώσεις του για να μπορεί ο πολίτης να οικονομάει ή στην περίπτωση του γιατρού να είναι υγιής να το κάνει  Και αυτό είναι κυρίως δουλειά του και αυτός πρέπει να είναι ο αυτοσκοπός του επιστήμονα Αλλιώς θα έχουμε φαινόμενα έλλειψης κοινωνικής ειρήνης και φαινόμενα σαν  και αυτό με την γυναίκα του γιατρού που την σιδέρωναν για να πει που είναι τα κοσμήματα Γιατί αν δεν φροντίσουμε με την επιστήμη μας να μην υπάρχουν πεινασμένοι αυτοί θα φάνε του χορτάτους Μου λένε όλοι  γιατί έχω δουλειά τόσο πολύ μέσα στην κρίση ? Γιατί αγορίνες μου φρόντισα τα προηγούμενα 20 χρόνια να δημιουργήσω στρατιών πελατών που θα οικονομήσουν και θα έχουν φτιάξει την ζωή τους έτσι ώστε να παράγουν έργο 

 

Πόσο σωστό!!!!!

Γενικότερα, για να μου δώσει ο άλλος 100 ευρω, θα πρέπει με τη δουλειά μου να κερδίσει τουλάχιστον 500.

Ετσι πάει.

Ειμαστε μεγαλωμένοι να πιστεύουμε οτι λεφτα πρεπει να παιρνουμε απλά και μόνο επειδη σπουδασαμε η διοριστηκαμε ή γεννηθηκαμε κλπ κλπ, αλλα δεν μπήκαμε ποτε στη θέση του πελάτη, αυτου που ΠΛΗΡΩΝΕΙ.

Εχει πλάκα βεβαια, να βλέπεις αυτους που ισχυρίζονται οτι πρέπει να αμοιβονται επειδη... σπουδασαν να διαπραγματεύονται την αμοιβη της λογιστριας τους :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία όλα τα παραπάνω και χαίρομαι που μου δινεται η δυνατοτητα έρθω σε επαφή με έμπειρους μηχανικούς και εν τέλει να μπορώ με κάποιο τρόπο να διδαχθω κάτι... Ωστόσο το θέμα μου δεν είχε να κάνει με αμοιβές και πλούτο. Ελάχιστα με ενδιάφερει το αν τελικά κάποια στιγμή της ζωής μου οι απολαβές " φτάσουν,το,ταβάνι" . Αυτο που με ενδιαφέρει στην πραγματικότητα είναι το αν κάποια στιγμή μέσα στο μέλλον η δουλεια του τοπογράφου γινει άχρηστη καθώς οι,μετρήσεις πιθανόν να γίνονται με αεροφωτογραφίες για παράδειγμα η με δορυφόρους( συγχωρείται με εαν είπα κάποια ανοησία αλλα δεν γνωριζω και πολλά επί του επαγγελματος). Με,ενδιαφέρει λοιπόν στην παρούσα φάση της ζωής μου να εργαστώ πάνω στο αντικειμενο που σπουδσα καθώς μου αρεσει ( έπειτα απο μερικές μετρήσεις που έκανα με φιλικό πρόσωπο ΑΤΜ) πολύ. Αυτος ο προβληματισμός μου λοιπόν με οδήγησε στο να,δημιουργήσω το θέμα αυτο. Κατά πόσο δηλαδη απειλεται ο ατμ απο την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

αν δεις το πρόγραμμα σπουδών των ΑΤΜ θα διαπιστώσεις μια πληθώρα γνώσεων και κατευθύνσεων Τώρα τι θα γίνει μετά από 10 χρόνια κανείς δεν μπορεί να ξέρει Αυτό που ξέρω είναι ότι ο ΑΤΜ θα υπάρχει και θα προσφέρει με τις γνώσεις του στην κοινωνία Αν μετράμε με τους παραδοσιακούς τρόπους (εγώ νομίζω ότι παρά την τεχνολογία , η παραδοσιακή τοπογραφία πάντα θα έχει θέση στην δουλειά μας ) επίσης δεν το ξέρω

 

Υσ που ξέρεις σε 20 χρόνια μπορεί να χαράζουμε στο φεγγάρι ή στον Άρη και να εκπληρωθεί το όνειρό μου σαν μηχανικός .... :smile:

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όλα τα παραπάνω και χαίρομαι που μου δινεται η δυνατοτητα έρθω σε επαφή με έμπειρους μηχανικούς και εν τέλει να μπορώ με κάποιο τρόπο να διδαχθω κάτι... Ωστόσο το θέμα μου δεν είχε να κάνει με αμοιβές και πλούτο. Ελάχιστα με ενδιάφερει το αν τελικά κάποια στιγμή της ζωής μου οι απολαβές " φτάσουν,το,ταβάνι" . Αυτο που με ενδιαφέρει στην πραγματικότητα είναι το αν κάποια στιγμή μέσα στο μέλλον η δουλεια του τοπογράφου γινει άχρηστη καθώς οι,μετρήσεις πιθανόν να γίνονται με αεροφωτογραφίες για παράδειγμα η με δορυφόρους( συγχωρείται με εαν είπα κάποια ανοησία αλλα δεν γνωριζω και πολλά επί του επαγγελματος). Με,ενδιαφέρει λοιπόν στην παρούσα φάση της ζωής μου να εργαστώ πάνω στο αντικειμενο που σπουδσα καθώς μου αρεσει ( έπειτα απο μερικές μετρήσεις που έκανα με φιλικό πρόσωπο ΑΤΜ) πολύ. Αυτος ο προβληματισμός μου λοιπόν με οδήγησε στο να,δημιουργήσω το θέμα αυτο. Κατά πόσο δηλαδη απειλεται ο ατμ απο την τεχνολογία.

 

Οπως ειπε και άλλος δεν σπουδαζεις μονο να μετρας χωραφια και οικοπεδα. Αν ηταν έτσι, το πολυ να χρειάζονταν 1-2 χρονια σπουδων.

Το αντικείμενο ειναι ευρύτατο. Στην τελική αντί να φοβάσαι τις νέες τεχνολογίες γιατι να μην εισαι ΕΣΥ αυτος που τις διαμορφώνει και τις προωθει?

Σκεψου το κι ετσι.

Ακομα πάντως κι αν μετράς οικοπεδα με αεροφωτογραφιες απ το σπιτακι σου, πάντα θα χρειάζεται ένας εμπειρος τοπογραφος για τη χάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σωστό!!!!!

Γενικότερα, για να μου δώσει ο άλλος 100 ευρω, θα πρέπει με τη δουλειά μου να κερδίσει τουλάχιστον 500.

Ετσι πάει.

Ειμαστε μεγαλωμένοι να πιστεύουμε οτι λεφτα πρεπει να παιρνουμε απλά και μόνο επειδη σπουδασαμε η διοριστηκαμε ή γεννηθηκαμε κλπ κλπ, αλλα δεν μπήκαμε ποτε στη θέση του πελάτη, αυτου που ΠΛΗΡΩΝΕΙ.

Εχει πλάκα βεβαια, να βλέπεις αυτους που ισχυρίζονται οτι πρέπει να αμοιβονται επειδη... σπουδασαν να διαπραγματεύονται την αμοιβη της λογιστριας τους :smile:

Μην το βλέπεις έτσι το επάγγελμα του μηχανικού.

Με μια δουλειά που θα του κάνεις αναλαμβάνεις την ευθύνη για την περιουσία του η οποία πολλές φορές κοστίζει εξαψήφιο ή επταψήφιο νούμερο.

 

Όταν ο τοπογράφος κάνει ένα τοπογραφικό για ένα συμβόλαιο, με αυτό διασφαλίζει ο ιδιοκτήτης την ιδιοκτησία του.

Όταν ο στατικός κάνει μια μελέτη, διασφαλίζει όχι μόνο το κεφάλαιο αλλά και την ζωή αυτών που θα βρίσκονται στο κτήριο σε τυχόν σεισμό. Δεν υπάρχει τρόπος κοστολόγισης των ζωών, άρα η δουλειά που κάνει είναι ανεκτίμηση.

Ο μηχανολόγος που κάνει την μελέτη για ένα εργοστάσιο έχει την ευθύνη για το κεφάλαιο του επενδυτή, είτε αυτό είναι 20.000€ είτε είναι 200.000.000€.

 

Μην βλέπουμε την δουλειά μας όπως την βλέπουν οι τρίτοι που είναι εκτός του κλάδου, να την βλέπουμε όπως πραγματικά είναι και να ζητάμε να αμοιφθούμε αντίστοιχα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο στατικός κάνει μια μελέτη, διασφαλίζει όχι μόνο το κεφάλαιο αλλά και την ζωή αυτών που θα βρίσκονται στο κτήριο σε τυχόν σεισμό. Δεν υπάρχει τρόπος κοστολόγισης των ζωών, άρα η δουλειά που κάνει είναι ανεκτίμηση.

 

Καλα το πήγαινες αλλα εδω ξεφεύγεις και μάλιστα πολύ.

 

Κατ αρχήν κάνεις λάθος οτι δεν υπάρχει τρόπος κοστολόγησης της ανθρώπινης ζωής. Αν είσαι πολιτικός μηχανικός θα έπρεπε ήδη να το γνωρίζεις πως υπάρχει. ( edit: τωρα πρόσεξα οτι δεν εισαι, οποτε πάσο)

 

Επισης, προφανως, η δουλεια του στατικού ειναι σημαντική αλλα όχι ανεκτίμητη. Αν ισχυε αυτο που λες, θα επρεπε κάθε φορα που ειναι να κάνεις εγχειρηση να ξεπουλάς την περιουσία σου ωστε να πληρωθει ο γιατρός για τη δική του ανεκτίμητη δουλεια.

Με τη δική σου λογική θα μπορουσε δηλαδη να φτάσει κάποιος να πληρωσει για στατική μελέτη περισσοτερο απο το κόστος κατασκευής της κατοικίας? Απο αυτο και μόνο μπορεις να καταλάβεις οτι υπάρχουν κάποια όρια.

 

Εσυ, για το δικό σου σπιτι, πώς θα έκανες τους στατικούς υπολογισμούς? Με τον ΕΑΚ? Τι μεγέθη επιταχυνσης θα επέλεγες?

Γιατι μόνο τόσο όμως και οχι το δεκαπλάσιο π.χ. ωστε να σου γινει φρούριο? Μήπως κι εσυ κοστολογείς τη δική σου ζωή?

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

Η ανθρώπινη ζωή είναι ανεκτίμητη.

Στις στατικές μελέτες οι προδιαγραφές έχουν οριστεί από κάποιες ομάδες εργασίας με γνώμονα την ασφάλεια. Αν δεν κάνω λάθος οι συντελεστές έχουν επιλεχθεί έτσι ώστε το κτήριο να μην καταρρεύσει πριν προλάβει να εκκενωθεί. Το κτήριο είναι αναλώσιμο. Πρώτα θεωρούνται αναλώσιμα τα μη δομικά στοιχεία και μετά τα δομικά στοιχεία.

 

Στην πράξη πάντα κάνουμε παραδοχές με γνώμονα το κόστος και την απόδοση αλλά τουλάχιστον στους μηχανολόγους η γραμμή από την σχολή είναι να κάνουμε ότι μπορούμε για να μην υπάρχει πιθανότητα σωματικής βλάβης ακόμα και αν χρειαστεί να καταφύγουμε σε "fullproof" λύσεις. Ενδεικτικά στους ανελκυστήρες υπάρχουν οι αισθητήρες βάρους, ασφάλειες στις πόρτες και πλέον και εσωτερικές πόρτες με αισθητήρες ώστε να μην πιαστεί κάποιος ενώ κλείνουν.

Ακόμα και σε καταστάσεις όπως τα ατυχήματα (π.χ. στην οδήγηση) πρέπει το προϊόν να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο για τους χρήστες του.

 

Όπως και να'χει, δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε σε πράγματα που είναι υπεράνω των δυνατοτήτων μας. Πάντα κάτι μπορεί να πάει στραβά και υπάρχει όριο στο πόσο προσεκτικό σχεδιασμό μπορούμε να κάνουμε.

 

Στο θέμα μας τώρα.

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς πως η δουλειά μας διασφαλίζει συχνά τον ιδιοκτήτη και η αμοιβή μας είναι πάντα ένα πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής αξίας που διασφαλίζει ή προσθέτει η εκάστοτε μελέτη στην περιουσία του ιδιοκτήτη.

Για να κάνουμε σωστές μελέτες έχουμε αφιερώσει χιλιάδες ώρες από την προσωπική μας ζωή για διάβασμα (πρώτα στην σχολή και μετά σε νομοθεσία), ενημέρωση, σεμινάρια και εξοπλισμό.

 

Ότι και να γίνει, όσο και να βελτιωθεί ο εξοπλισμός που θα χρησιμοποιούμε, η δουλειά του μηχανικού δεν πρόκειται να αντικατασταθεί από μηχανήματα τουλάχιστον για τα επόμενα 50 χρόνια.

 

Γι'αυτό πληρωνόμαστε, όχι για μερικές σελίδες χαρτί με μελάνι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.