Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

όμως, η ΠΟΛ.1085 το λέει ρητά παρακάτω:

 

"16. Καταργείται η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη (3.000 ευρώ για άγαμους και
5.000 ευρώ για έγγαμους) για τους φορολογούμενους που δεν έχουν πραγματικό ή
τεκμαρτό εισόδημα, ενώ παραμένει για όσους δηλώνουν πραγματικό ή τεκμαρτό
εισόδημα. Η προηγούμενη ρύθμιση αρχικά ίσχυε από το οικον. έτος 2014 (χρήση
2013) και με την παρ. 5β’ του άρθρου 38 του ν.4141/2013, ισχύει ήδη από το οικον.
έτος 2013 (χρήση 2012)."

 

φαίνεται από το παραπάνω πως δεν υπολογίζεται πάντα το τριχίλιαρο,

έτσι δεν είναι;

Μήπως έχει υπάρξει νέα διευκρινιστική, την οποία αγνοώ;

 

Και επιπλέον, ανέφερες κάτι σημαντικό,

πως αν φορολογηθεί κανείς με τα τεκμήρια,

δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς της ζημίας που προέκυψε στη χρήση.

Μπορείς να αναφέρεις το νόμο/διάταξη που ορίζει κάτι τέτοιο;

Το μόνο που ήξερα είναι πως δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς ζημίας στην

περίπτωση αυτοελέγχου.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To πρόβλημα στο #61 και στο #67 ήταν τελικά όντως του συστήματος και το διόρθωσαν μέσα στη βδομάδα. Επίσης με ενημέρωσαν ότι οι ηλεκτρονικές τροποποιήσεις θα ανοίξουν σύντομα, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι αυτό γιατί μας έχουν πήξει στη διπλωματία και στη κοροϊδία. Ελπίζω τουλάχιστον πριν τις 30/6...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και όπως περιμέναμε τροποποιητικές ακόμα γιοκ. Ένας μήνας έχει περάσει και από τότε το πηγαίνουν από βδομάδα σε βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

στον κωδικό 566 (μη εκπιπτώμενες) γράφουμε?

 

α) το ποσό που προκύπτει από τον πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης

ή

β) το άθροισμα όλων των δαπάνων μας (εκτός του ΤΣΜΕΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι το πρώτο μου post οπότε συγχωρέστε με σε περίπτωση παραλήψεων.

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους (ιδιάιτερα τον georgegaleos) που μας γλιτώνετε απο χρόνο και χρήμα...

Εγώ φέτος φορολογούμαι με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ, είχα ζημία στην Ε3 (εισόδημα -μείων ασφαλιστικές εισφορές) >οπότε στην Ε1 στον κωδικό 307 δε συμπλήρωσα κάτι. Στην Ε1 είμαι φιλοξενούμενος, δεν έχω κλείσει πενταετία, δεν έχω περιουσιακά στοιχεία και είχα παρακράτηση 400 ευρώ οπότε σε μία δοκιμή εκκαθάρισης είχα επιστροφή 400 ευρώ. Όμως πρίν αποστείλω οριστικά τη δήλωση διάβασα οτι απο φέτος στον κωδικο 049 της Ε1 δηλώνονται όλα τα ποσά τόκων απο το πρώτο ευρώ (όχι μόνο όσα είναι πάνω απο 250 ευρώ όπως ίσχυε πέρυσι) και έτσι δήλωσα 2,66 ευρώ τόκων!!! Σαν αποτέλεσμα στην επόμενη εκκαθάριση που έκανα είχα επιστροφή μόνο 235 ευρώ. Για να μου επιστρέψουν τα 400 ευρώ πρέπει να δηλώσω αποδείξεις 750 ευρώ (που δέν έχω στη διάθεση μου....), μιας και με τους τόκους των 2,66 ευρώ δείχνει οτι έχω κάποιο εισόδημα και έτσι έχω αμέσως τεκμήριο 3000 ευρώ!. Υπάρχει κάποια λύση (ίσως μέσω της Ε3 να δηλώσω τους τόκους αυτούς)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lkspts οι τοκοι (καθαρο ποσο) και ο φορος στο Ε1 μπαίνουν στους κωδικους 667 και 433 αντιστοιχα της 3ης σελιδας του Ε1, οχι στον 049 που γραφεις στον οποιο μπαινουν οι αποδειξεις που πρεπει να συμπληρωσεις εφόσον όπως λες πληρεις τις προϋποθέσεις να φορολογηθεις με την κλιμακα των μισθωτων.

Επισης στο Ε1 πρεπει να επιλεξεις και τον κωδ. 019 της 1ης σελιδας

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι το πρώτο μου post οπότε συγχωρέστε με σε περίπτωση παραλήψεων.

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους (ιδιάιτερα τον georgegaleos) που μας γλιτώνετε απο χρόνο και χρήμα...

Εγώ φέτος φορολογούμαι με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ, είχα ζημία στην Ε3 (εισόδημα -μείων ασφαλιστικές εισφορές) >οπότε στην Ε1 στον κωδικό 307 δε συμπλήρωσα κάτι. Στην Ε1 είμαι φιλοξενούμενος, δεν έχω κλείσει πενταετία, δεν έχω περιουσιακά στοιχεία και είχα παρακράτηση 400 ευρώ οπότε σε μία δοκιμή εκκαθάρισης είχα επιστροφή 400 ευρώ. Όμως πρίν αποστείλω οριστικά τη δήλωση διάβασα οτι απο φέτος στον κωδικο 049 της Ε1 δηλώνονται όλα τα ποσά τόκων απο το πρώτο ευρώ (όχι μόνο όσα είναι πάνω απο 250 ευρώ όπως ίσχυε πέρυσι) και έτσι δήλωσα 2,66 ευρώ τόκων!!! Σαν αποτέλεσμα στην επόμενη εκκαθάριση που έκανα είχα επιστροφή μόνο 235 ευρώ. Για να μου επιστρέψουν τα 400 ευρώ πρέπει να δηλώσω αποδείξεις 750 ευρώ (που δέν έχω στη διάθεση μου....), μιας και με τους τόκους των 2,66 ευρώ δείχνει οτι έχω κάποιο εισόδημα και έτσι έχω αμέσως τεκμήριο 3000 ευρώ!. Υπάρχει κάποια λύση (ίσως μέσω της Ε3 να δηλώσω τους τόκους αυτούς)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Συμπλήρωσες τον κωδ 049 και σου εβγαλε να πληρώσεις φόρο ?

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω λοιπόν επειδή ,μπέρδεψα τους κωδικούς:

 

Εγώ φέτος φορολογούμαι με την παράγραφο 1 άρθρο 45 ΦΚΕ, είχα ζημία στην Ε3 (εισόδημα -μείων ασφαλιστικές εισφορές) >οπότε στην Ε1 στον κωδικό 307 δε συμπλήρωσα κάτι. Στην Ε1 είμαι φιλοξενούμενος, δεν έχω κλείσει πενταετία, δεν έχω περιουσιακά στοιχεία και είχα παρακράτηση 400 ευρώ οπότε σε μία δοκιμή εκκαθάρισης είχα επιστροφή 400 ευρώ. Όμως πρίν αποστείλω οριστικά τη δήλωση διάβασα οτι απο φέτος στους κωδικούς 667 και 433 αντιστοιχα της 3ης σελιδας της Ε1 δηλώνονται τα ποσά τόκων καταθεσεων απο το πρώτο ευρώ (όχι μόνο όσα είναι πάνω απο 250 ευρώ όπως ίσχυε πέρυσι) και έτσι δήλωσα 2,66 ευρώ τόκων!!! Σαν αποτέλεσμα στην επόμενη εκκαθάριση που έκανα είχα επιστροφή μόνο 235 ευρώ. Για να μου επιστρέψουν τα 400 ευρώ πρέπει να δηλώσω στον κωδικό 049 αποδείξεις 750 ευρώ (που δέν έχω στη διάθεση μου....), μιας και με τους τόκους των 2,66 ευρώ δείχνει οτι έχω κάποιο εισόδημα και έτσι έχω αμέσως τεκμήριο 3000 ευρώ!. Υπάρχει κάποια λύση (ίσως μέσω της Ε3 να δηλώσω τους τόκους αυτούς)?

 

Παρεπιπτόντως μεχρι να μου απαντήσετε και σας ευχαριστώ πολυ για τον αλτρουισμό σας, διάβασα οτι ακόμα και με δήλωση ενός λεπτου τόκου καταθεσεων σε πιάνει το τεκμηριο διαβίωσης http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=589930

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.