Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη περίφραξης


Recommended Posts

Καλημερίζω όλο το forum, καλή εβδομάδα να έχουμε.

   Στο θέμα μας: Ένας  ''πιθανός '' πελάτης αφού πήγε σε άλλους 10 μηχανικούς ήρθε και σε μένα να ρωτήσει... σχετικά με μια προσθήκη περίφραξης στο οικόπεδο του (το οποίο σύμφωνα σε το τοπογραφικό που είδα είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο και εντός οικισμού).  Θέλει να κατασκευάσει περίφραξη σε σχήμα Γ με διαστάσεις 38.00μ και 13.80μ

 

   Από ότι είδα πρέπει να αρχίσω με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Οι εργασίες που θα βάλω:

α. Εκσκαφή σε πλάτος 10εκ ποιό πλατιά από το μπετό καθαριότητας.

β. Μπετό καθαριότητας

β. Τσιμεντοπλινθοδομή.

γ. Σενάζ 10εκ στο τελείωμα.

Ερωτήσεις:

1. Θα πρέπει να βάλω και υποστυλώματα; Αν ναι ανά πόση απόσταση το ένα από το άλλο;

 

2.  Οι εργασίες που θα πρέπει να βάλω στον αναλυτικό θα πρέπει και να γίνουν στο τέλος; Δηλαδή αν βάλω και επιχρίσματα και δεν γίνουν ή και το ανάποδο θα έχω κάποιο πρόβλημα;

 

3. Στην πραγματικότητα στο πρόσωπο του οικοπέδου υπάρχει περίφραξη και ακριβώς από πίσω υπάρχουν τα υπολείμματα μιας παλιάς κατοικίας (4-5τοίχοι), στο τοπογραφικό το οποίο είναι του 2013 η παλιά κατοικία δηλώνεται σαν συνέχεια της περίφραξης, εγώ τι κάνω; Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν συνεχίσω να τους θεωρώ σαν περίφραξη. Ανεβάζω κάποιες φωτό... για να δείτε.

 

4. Το διπλανό οικόπεδο είναι του πατέρα του, θέλει να συνεχίσει και σε εκείνο το οικόπεδο την περίφραξη. Αυτό σημαίνει 2η άδεια σωστά; Αν δεν θέλει να βγάλει 2η άδεια εγώ του εκδίδω άδεια (μελέτη-επίβλεψη) για το πρώτο οικόπεδο ας κάνει ότι θέλει στο άλλο; Θα έχω κάποιο θέμα εγώ;

 

5. Θα πρέπει να έρθει ελεγκτής δόμησης;

 

 

 

 

 

 

 

 

Σας κούρασα πρωί - πρωί...

post-53561-0-11849200-1395647509_thumb.jpg

post-53561-0-78738000-1395647571_thumb.jpg

post-53561-0-25360000-1395647637_thumb.jpg

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.