Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση κατοικίας στη Θεσσαλονίκη


giannisat

Recommended Posts

μετα απο αιτηση στην αποχετευση θεσσαλονικης για την περιοχη πολιχνης..η αποχετευση μη γνωριζοντας το βαθος του κεντρικου αγωγου!θα στειλει αυτοψια..

επειδη με εφαγε η αγωνια(θα κανουν ενα μηνα να ερθουν!)θελω να ρωτησω..

ο κεντρικος αγωγος..σε τι βαθος βρισκετε?συνηθως..

(δεν ρωτησα στην αποχετευση μιας και η περιοχη ειναι αχαρτογραφητη...αλλα γνωριζουν οτι υπαρχει αγωγος...καθε νεο κτηριο..συνδεεται στον κεντρικο αγωγο..η..υπαρχει καποιο φρεατιο πιο πριν?π.χ...του γειτονα?)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οικοπεδο σε διαδικασια αδειας εντος θεσσαλονικης σε πλαγια

θελω να αποχετευσω τον 1 και 2 οροφο(απο ενα διαμερισμα ο οροφος)..ο κεντρικος αγωγος βρισκεται στα 11μετρα αποσταση αλλα λογω υψομετρικης διαφορας(ειμαι χαμηλοτερα περιπου 3μετρα)η αποχετευση λογω κανονισμου αρνηται να με αφησει να βαλω αντλια για προωθηση λυματων..λογω οτι μεν το φρεατιο θα βρισκεται εντος οικοπεδου αλλα ο σωληνας που θα πεφτει στον κεντρικο θα ειναι στον πεζοδρομο(κατω απο το εδαφος στο υψος που οριζουν)η αρνηση ειναι οτι θα εχει πιεση..

βαση ομως κανονισμου..νομιζω οτι κατα εξαιρεση μπορει να δοθει η αδεια αποχετευσης?

 

 

επισης..ειναι νομιμο αν διπλανος ιδιοκτητης με αφησει να περασω την αποχετευση μεσα απο το δικο του οικοπεδο?

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πολυ έπιασα, αλλά λέω το εξής...

 

Υποθέτουμε πως ο αγωγός είναι σε βάθος 1.5 μέτρου. Βγάζουν την αναμονή στο οικόπεδο σου με την επιθυμητή κλίση στο 1.3 βάθος, ας πούμε (τυχαία τα νουμερα). Εκεί φτιάχνεις φρεάτιο και υποθέτουμε πως έρχονται τα λύματα σου στα 2 μέτρα βάθος. Με αντλία τα σηκώνεις απ'τα 2μέτρα στο 1.30 που'ναι η αναμονή και φεύγουν στο συλλεκτήριο αγωγό.

 

Εκτός αν έχω κατανοήσει λαθος κάτι σε όλο το πόστ.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες..αλλα...
δεν δεχονται οτι το φρεατιο(οπου θα εχει..1..2..αντλιες)και λειτουργη υπο μορφη πιεσης θα πεση (ανεβασει τα λυμματα)στην δικη τους σωληνα-ματι εξω απο το οικοπεδο(και αμα σπασει..ποιος θα αναλαβει?και τους λεω..ΕΓΩ..ΒΑΛΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΘΕΛΕΤΕ..)θα προκαλεσει μολυνση τους εδαφους..θαρρεις και θα αφησω να γινει αυτο μπροστα στο σπιτι μου!!δηλ.ενας βοθρος καθε μηνα που θα μυριζει την γειτονια ειναι καλυτερα ε?.φιλε ακομα και ο μηχανικος...αγανακτησε..μια θα δουμε.μηπως εισαι στις εξαιρεσεις.μια ο κανονισμος που το απαγορευει..το παλευω ακομα..και ηθελα τα φωτα σας...και η αλλη ερωτηση ειναι αν ειναι νομιμο να με αφησει ο ιδιοκτητης διπλανου οικοπεδου να περασω απο αυτον..ευχαριστω...


Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

μα δε το καταλαβαίνω, που ναι το πρόβλημα. Γιατί σου αναφέρουν περί πίεσης;;; στο δίκτυο τους (στην αναμονή δηλαδή) βαρυτικά θα πηγαίνει...Αφού η αντλία σου το σηκώνει εκεί που πρέπει. Εκτός αν μου διαφέυγει πάλι κάτι...

Link to comment
Share on other sites

μα δε το καταλαβαίνω, που ναι το πρόβλημα. Γιατί σου αναφέρουν περί πίεσης;;; στο δίκτυο τους (στην αναμονή δηλαδή) βαρυτικά θα πηγαίνει...Αφού η αντλία σου το σηκώνει εκεί που πρέπει. Εκτός αν μου διαφέυγει πάλι κάτι...

το οικοπεδο ειναι χαμηλοτερα..αρα  θα λειτουργη ανοδικα(η αντλια θα σμπρωξει τα λυμματα)και οτι ο σωληνας εκτος οικοπεδου(11μετρα αποσταση και υψομετρικη διαφορα γυρω στα 3μετρα)μεχρι να φτασει στον κεντρικο αγωγο..θα ειναι υπο πιεση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.