Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης. Γίνεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να αγοράσω σύγχρονο ακίνητο με καθαρή, άνευ παρεκκλίσεων οικοδομική άδεια "βιομηχανικός χώρος", 1800 μ2 ισόγειο και 600 μ2 όροφος γραφείων, εκτός σχεδίου, σε οικόπεδο 7+ στρέμματα και να αλλάξω τη χρήση ώστε να το χρησιμοποιήσω ως αίθουσα υπηρεσιών ψυχαγωγίας και συνάθροισης κοινού (5χ5, γήπεδο τένις κλπ) την αίθουσα και υγειονομικού ενδιαφέροντος υπηρεσίες τον όροφο, αλλά οχι με έκδοση άδειας αθλητικών εγκαταστάσεων.

Είμαι πρόθυμος να αλλάξω οτι χρειάζεται (πχ πυροσβεστικά μετρα κλπ) αλλά αποκλείω την ένταξη σε νόμο αυθαιρέτων.

 

Δυστυχώς μέχρι τώρα όσο και αν έχω ρωτήσει μηχανικούς, καθαρή απάντηση δεν πήρα.

Θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται, είτε με τον υφιστάμενο νόμο είτε με το νέο προς ψήφιση πολυνομοσχέδιο καλαφάτη.

 

Παρακαλώ βοηθήστε με διότι έχω πελαγώσει σε σημείο εκνευρισμού

 

Ευχαριστώ

 

Βασίλης

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βιομηχανικά κτίρια συχνά έχουν πάρει ειδικούς όρους δόμησης (με μπόνους) οπότε η αλλαγή χρήσης τους όταν έχει συμβεί αυτό έχουν ειδική διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουν.

Το πότε βγήκε η οικοδομική άδεια και οι όροι και οι προϋποθέσεις που είχε τότε (ειδικά αν είναι προ 85) πιθανά να έχουν αλλάξει.

 

Με βάση αυτά σαν καλημέρα σίγουρα υπό προϋποθέσεις μπορείς να βγάλεις άδεια για αλλαγή χρήσης με βάση τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις.

 

Οπότε αν αλλάζουν τα φορτία των νέων χρήσεων μπορεί να απαιτηθεί νέα στατική μελέτη.

Φυσικά και όλες οι απαιτούμενες μελέτες ανάλογα τις χρήσεις.

 

Πιο συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορεί να δοθεί αφού και δεν έχουμε την επακριβή θέση του ακινήτου, τους όρους δόμησης και τις επιτρεπόμενες χρήσεις στη θέση που είναι, τα εγκεκριμένα σχέδια τα υπάρχοντα, την υφιστάμενη κατάσταση και αρκετά άλλα.

 

Είναι μονόδρομος για εσάς να αναθέσετε τον προέλεγχο του ακινήτου και όχι άπλα να ρωτάτε γενικά μηχανικούς όπως λέτε για να υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση με δέσμευση.

Πιθανά να απαιτηθεί και μια προέγκριση από την πολεοδομία με τα νέα σχέδια και την νέα χρήση που θα έχει σχεδιάσει ο μελετητής σας, για πλήρη διασφάλιση σας προ της αγοράς.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.