Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου από κληρονομιά


Recommended Posts

να μην δεχτεις αυτα τα  "αναποδα"

 

για την αποδοχη δεν χρειαζεται τακτοποιηση...τερμα

να της δοσεις "προχειρα" τα μετρα να τα γραψει στην δηλωση φορου κληρονομιας  ...τερμα

να κανει την αποδοχη... τερμα

να σου δοσει αντιγραφο για να εχεις πελατη... τερμα

χωρις αποδοχη δεν εχεις εντολεα.

 

τα υπολοιπα...."αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε άλλο φόρουμ που κοίταζα, υποστηρίζει κάποιος (που δεν ξέρω τι ειδικότητα έχει...) ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση με Ν.4178/13 όπου οι ιδιοκτήτες θα προκύπτουν με

Πιστοποιητικό περί ''μη δήλωσης αποδοχης κληρονομιάς'' από υποθηκοφυλακείο σε συνδυασμό με πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης απ' όπου θα προκύπτει η συγγενική τάξη (σύζυγος-τέκνα)

Πάνω σε αυτό τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Κακώς  ζητάει ο συμ/φος να προηγηθεί η τακτοποίηση της αποδοχής  καθώς η κληρονομιά είναι στις περιπτώσεις που ΔΕΝ χρειάζεται βεβαίωση νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο φόρουμ που κοίταζα, υποστηρίζει κάποιος (που δεν ξέρω τι ειδικότητα έχει...) ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση με Ν.4178/13 όπου οι ιδιοκτήτες θα προκύπτουν με

Πιστοποιητικό περί ''μη δήλωσης αποδοχης  αποποίησης κληρονομιάς'' από υποθηκοφυλακείο σε συνδυασμό με πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης απ' όπου θα προκύπτει η συγγενική τάξη (σύζυγος-τέκνα)

Πάνω σε αυτό τι λετε?

 

σωστο ειναι αυτο και εχουμε αναφερθει και εδω παλαιοτερα

 

προκειται για την περιπτωση της μεταγραφης του πιστοποιητικου  μη αποποιησης, με βαση μια σειρα  πιστοποιητικων που αποδειχνουν την σιωπηρα αποδοχη, λογω παροδου απρακτου της  4μηνης προθεσμιας  αποποιησης.

 

Ομως, η εντολη προς τακτοποιηση ειναι θεμα που εχει σχεση και με το εαν εχει συσταθει ΟΙ.

[οπως   αυτα προκυπτουν  απο το αρθρο 11/δ/ii,  που οριζει οτι μπορει να γινει τακτοποιηση

"χωρις να απαιτειται η συναινεση του συνιδιοκτητη της ΟΙ"]

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ σ΄έχασα λίγο τώρα....δεν καταλαβαίνω τη σύνδεση με το άρθρο11....πάντως με βάση τη λογική τη δική μου αν κάποιος είναι νόμιμος κληρονόμος, κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς και θέλει να πληρώσει και πρόστιμο στα αυθαίρετα, δε βλέπω το λόγο να τον εμποδίσω εγώ και δε βλέπω το λόγο να μην αποδεχτεί εκ των υστέρων μία κληρονομιά για την οποία έχει δώσει τόσα λεφτά σε πρόστιμο και σε φόρους :confused:  Η ερώτηση είναι :Εγώ έχω κυρώσεις αν κάτι πάει στραβά? 

Link to comment
Share on other sites

να μην δεχτεις αυτα τα  "αναποδα"

 

για την αποδοχη δεν χρειαζεται τακτοποιηση...τερμα

να της δοσεις "προχειρα" τα μετρα να τα γραψει στην δηλωση φορου κληρονομιας  ...τερμα

να κανει την αποδοχη... τερμα

να σου δοσει αντιγραφο για να εχεις πελατη... τερμα

χωρις αποδοχη δεν εχεις εντολεα.

 

τα υπολοιπα...."αλλα λογια ν'αγαπιομαστε"

 

....και τέρμα!!!

 

P.S. Τα περί άλλων site ασχολίαστα......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα κοίτα Ιάσονα μην το παίρνεις στραβά, πρέπει να είμαστε «ανοιχτοί» άνθρωποι :grin:

Άλλωστε ενεργά συμμετέχω μόνο στο michanikos.gr αλλά μου αρέσει να διαβάζω.... γενικά!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να διαβάζει ό,τι θέλει....

Το τι ακριβώς θα υιοθετήσει είναι άλλο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(από μεταφορά)

Καλησπέρα. Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια.
Ισόγειο κτίριο με άδεια καταστήματος στο οποίο έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και μετατροπή σε 5 γκαρσονέρες. Πεθαίνει ο ιδιοκτήτης και οι κληρονόμοι το 2015 κάνουν αποδοχή κληρονομιάς (που δε ζητήθηκε βεβαίωση μηχανικού). Δεν τους ενημερώνει κανείς πως η αλλαγή χρήσης είναι αυθαιρεσία και τους βάζουν να υπογράψουν με δική τους ευθύνη και με όλες τις κυρώσεις του νόμου, πως στο κτίριο δεν υπάρχει αυθαιρεσία/αλλαγή χρήσης και υφίσταται (ισόγειο κατάστημα) βάσει οικοδομικής άδειας. 
Σήμερα θέλουν να ανακαινίσουν/λειτουργήσουν τα δωμάτια. Τώρα; Το κτίριο δεν μπορεί να λειτουργήσει νόμιμα, σαν ενοικιαζόμενα δωμάτια με Ο.Α. καταστήματος. Δεν μπορώ να κάνω τακτοποίηση/άδεια νομιμοποίησης γιατί βάσει αποδοχής κληρονομιάς η αλλαγή χρήσης μέχρι 2015 δεν υπήρχε. Για να το βάλω στο νόμο των αυθαιρέτων, δεν μπορώ να αποδείξω πως είχε γίνει η αλλαγή πριν 2011 αφού υπέγραψαν το 2015 πως δεν υφίσταται αυθαιρεσία. 
Τα φώτα σας... Ευχαριστώ πολύ
 

 

 

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.