Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάμερες παρακολούθησης


Recommended Posts

Μου ζητήθηκε να τοποθετήσω κάμερες παρακολούθησης, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω την νομοθεσία για του που επιτρέπεται η παρακολούθηση κ που όχι, έχει κανείς γνώση από αυτή την νομοθεσία ? όχι τίποτε άλλο, αλλά για να μην με τραβάνε σε’κανα εισαγγελέα

edit

Το ανέβασα εδώ γιατί δεν βρήκα  κάποιο σχετικό νήμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σχετικο ασχετο, επειδη συνεβηκε τις τελευταιες μερες και ειμαι ακομα "φορτισμενος" θα το αναφερω.

 

Εβαλα κρυφες καμερες (και κινητα) για να πιασω την νταντα που εκλεβε απο τα πορτοφολια μας (ενω εμεις ειμασταν ακομα εκει!!!!) και τελικα ανακαλυψα οτι κακομεταχειριζοταν το παιδι.

Δεν τολμω ΚΑΝ να διανειμω το βιντεο γιατι αν παισει στα χερια της μπορει να με μηνυσει και η πραξη ειναι κακουργημα!!!!

Εχουν φροντσει οι πολιτικοι μας για να καλυπτουν τα τομαρια τους.

 

 

Δεν γνωριζω τους περιορισμους σχετικα με τους χωρους αλλα αν υπαρχει χρηση καμερας, θα πρεπει να αναφερεται με ευκρινεις πινακιδες και η σκοπευση να μην γινεται σε εξωτερικους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

θΑ ΤΗς ΜΑΝΉΣΕΙς τα ούμπαλα Maneni, αυτήν μην την διώξεις να την έχεις κοντά σου.

.

Οπως υπάρχει νομθεσία που προστατευει τον πολίτη, σίγουρα υπάρχει και το νοικοκύρη.

Σπίτι σου την έπιασες, δεν την έπιασες στο πάρκο.

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ! Τα πρέκια και τα ταμεία Maneni, δεν θα την αφήσεις έτσι να φύγει. Δεν θα φύγει λέμε.

 

..

Με έβαλες σε ιδέες τώρα, α μπα μωρέ, θα έχω ένα νου απλώς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!!!

 

Με κάλεσε ένα φίλος να περάσουμε δύο κάμερες σε ένα μικρομάγαζο που έχει, μια εσωτερικού χώρου όπου θα μπεί στο κέντρο της  οροφής ώστε να καλύπτει ολο τον χώρο (περίπου 40 τ.μ) και μιά για τον εξωτερικό χώρο (περίπου 25 τ.μ) μαζί με καταγραφικό και σύνδεση με την γραμμή τηλεφώνου-ιντερνέτ να τα παρακολουθεί  και από το σπίτι  πχ τα βράδια. επειδή είναι η πρώτη φορά που καλούμε να υλοποιήσω κάτι τέτοιο όποια βοήθεια και κατεύθυνση σας καταλαβαίνετε θα μου είναι πολύτιμη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ασχετο, επειδη συνεβηκε τις τελευταιες μερες και ειμαι ακομα "φορτισμενος" θα το αναφερω.

 

Εβαλα κρυφες καμερες (και κινητα) για να πιασω την νταντα που εκλεβε απο τα πορτοφολια μας (ενω εμεις ειμασταν ακομα εκει!!!!) και τελικα ανακαλυψα οτι κακομεταχειριζοταν το παιδι.

Δεν τολμω ΚΑΝ να διανειμω το βιντεο γιατι αν παισει στα χερια της μπορει να με μηνυσει και η πραξη ειναι κακουργημα!!!!

Εχουν φροντσει οι πολιτικοι μας για να καλυπτουν τα τομαρια τους.

 

 

Δεν γνωριζω τους περιορισμους σχετικα με τους χωρους αλλα αν υπαρχει χρηση καμερας, θα πρεπει να αναφερεται με ευκρινεις πινακιδες και η σκοπευση να μην γινεται σε εξωτερικους χωρους.

 

Εδώ πάντως λέει ότι αυτά δεν ισχύουν για ιδιωτικό χώρο

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124816&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

 

Επισημαίνεται ιδιαίτερα, ωστόσο, ότι αν κάποιος ιδιώτης/φυσικό πρόσωπο επιθυμεί να εγκαταστήσει σύστημα βιντεοεπιτήρησης σε χώρο αποκλειστικά δικής του ιδιοκτησίας που δεν χρησιμοποιείται για επαγγελματική/εμπορική δραστηριότητα (π.χ. εντός της οικίας του ή της αυλής του), χωρίς να καταγράφει άλλο δημόσιο ή κοινόχρηστο χώρο, τότε αυτή η επεξεργασία θεωρείται προσωπική ή οικιακή δραστηριότητα και δεν ισχύουν τα όσα αναφέρονται σε αυτή την ενότητα

 

Μήπως να ρωτήσεις ένα δικηγόρο;

Link to comment
Share on other sites

.......Οπως υπάρχει νομθεσία που προστατευει τον πολίτη, σίγουρα υπάρχει και το νοικοκύρη.

.......Με έβαλες σε ιδέες τώρα, α μπα μωρέ, θα έχω ένα νου απλώς

 

Βλεπεις στην Ελλαδα να προστατευεται (πραγματικα) ο νοικοκυρης? Ειπαμε οι πολιτικοι εχουν φροντισει γιαυτο...... Εκτος απο τον νομμ περι ευθυνης υπουργων εχουν νομοθετησει και αλλες διαταξεις ωστε να ειναι καλυμμενοι.

ΚΑτα τα αλλα, το γεγονος το ανεφερα για να εχουν ολοι το νου τους. ΚΑι εγω ετσι ελεγα στην αρχη. ΝΑ βαλω κρυφες καμερες και γελαγα. Υποτιθεται οτι ηταν γνωστη και επωνυμη "κυρια". Αλλα ......

 

......Με κάλεσε ένα φίλος να περάσουμε δύο κάμερες σε ένα μικρομάγαζο που έχει,......

 

Δεν γνωριζω και πολλα απο καμερες. Ουσιαστικα πρεπει να αποφασισεις την τεχνολογια της καμερας η οποια θα σου καθορισει τα καλωδια. Τα υπολοιπα ειναι μαλλον σχετικα ευκολα. Θα σε βοηθησει και ο προμηθευτης.

 

Εδώ πάντως λέει ότι αυτά δεν ισχύουν για ιδιωτικό χώρο

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124816&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

 

Μήπως να ρωτήσεις ένα δικηγόρο;

 

εφοσον υπαρχει η "νταντα" θεωρειτε πλεον χωρος εργασιας.

Για αυτην την περιπτωση μιλησα με 2 λογιστες, 3 δικηγορους και 1 δικαστη !!!

ΝΑ σημειωσω οτι οι λογιστες μου λεγανε να πω ενα ψεμα οτι απολυθηκε η γυναικα μου και οτι δεν τη χρειαζομαι πλεον. Γιατι με μια καταγγελια της, κινδυνευω με προστιμο 10500 (το ελαχιστο) εως 20000€!!. Γιατι δεν την ασφαλιζα (αφου η ιδια μας ειχε παρακαλεσει να μην το δηλωνουμε).

Το βιντεο ειναι στην κριση του δικαστη αν το κανει αποδεκτο και μονο για την συμπερισοφρα στο παιδι.

 

ΝΑ αναφερω και μια δικαστικη αποφαση για ναδειτε πως εχουν τα; πραγαμτα.

Σε καποιο ζαχαροπλαστειο εγινε 2 φορες διαρηξη. Ο ιδιοκτητης αναγκαστηκε να βαλει καμερες. Την τριτη φορα μεσω των καμερων ταυτοποιησανε τον κλεφτη. Ο κλεφτης εκανε αγωγη και την κερδισε (δεν θυμαμαι το ποσο) γιατι χρησιμοποιηθηκε υλικο απο παρανομη καμερα (εβλεπε στο δρομο).

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχουν βαλλει καμερες σε πολλες δουλειες μου (κατοικιες, καταστηματα, γραφεια, φ/β, βιομηχανικα, ΚΥΕ κτλ), ποτε δεν ειχα σκεφτει που και ποτε απαγορευεται.

Απο αυτα που διαβασα σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει παρανομια.

 

Προσωπικα ελεγα να βαλλω στην εισοδο του γραφειου ωστε να πιανει και πεζοδρομιο-δρομο.

Τωρα το ξανασκεφτομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τις καμερες το εχω νιωσει καλα στο πετσι μου.... Στο πατρικο σπιτι του πατερα μου η ξαδερφη ηθελε να αγορασει το μεριδιο του πατερα μου, το ισογειο ειναι χωρισμενο στα 2. Ο πατερας μου εχει κορες να το δωσει οποτε δεν της το πουλησε. Το ανοιξε η μανα μου μαγαζακι πριν λιγα χρονια, με τουριστικα ειδη κτλ. Τα πρωτα 2 χρονια δεχτηκε πολεμο... καθε πρωι εβρισκε ακαθαρσιες στις πορτες, υπολειματα απο κονσερβες, βρωμιες απο γατια (η ξαδερφη ειναι "φιλοζωη")

Ζημιες κτλ, στεναχωριοταν... αποφασισα μετα απο 2 χρονια να περασω συστημα με 4 καμερες και καταγραφικο. Απο 1 καμερα σε καθε παραθυρο και πορτα, με την αιτιολογια "προστασια περιουσιας" 

Στοχευω ετσι ωστε οταν καποιος προσπαθησει με κατι να σπασει τζαμι ισα που να καταγραφω το προσωπο του. Παιρνω δηλαδη και λιγο δρομο πεζοδρομιο, χωρια να μπορω να γραψω χαρακτηριστικα καποιου αν δεν πλησιασει σε αποσταση αναπνοης.

 

Φυσικα εκανα γνωστοποιηση του συστηματος στην αρχη(/) προσωπικων δεδομενων και οτι προβλεπεται

 

Ε, απο την στιγμη που εβαλα καμερες απο την μια σταματησε η μλκσμενη η ξαδερφη να βρωμιζει τις εισοδους μας, αλλα καθε 3 και λιγο μας τραβαει στα δικαστηρια... 

Το νομοθετικο πλαισιο ειναι τοσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ που χωρις να φταις, και χωρις να ενοχλεις εισαι εκ των προτερων φταιχτης και πρεπει να ξοδευεις λεφτα σε δικηγορους για να αποδειξεις το αυτονοητο.

Τελευταια της ενεργεια ασφαλιστικα μετρα περυσι ιουλιο, να τρεχω καλοκαιριατικα δικαστηριο γμ το σοι μου! Προσπαθωντας να αποδειξουμε οτι δεν πειραζουμε κανεναν!

 

Αν καποιος κανει καταγγελια στην αρχη δεδομενων και πει οτι τον τραβαμε την αλλη μερα ξεκινησαν τα τραβηγματα. Οταν εστειλα στην αρχη φωτογραφιες απο τις εικονες/γωνιες ληψης που εχω, και ζητησα επισημη απαντηση αν οι ληψεις μου ειναι συμφωνες με τον νομο, δεν μου απαντησαν. Και στο τηλεφωνο αρπαχτηκα ασχημα με εναν υπαλληλο, με τιποτα δεν συνεργαζονταν. 

Αρχη προστασιας του καθε παρανομου, για να βασανιζομαστε... νευριασα ασχημα παλι που αρχισα να θυμαμαι οσα εχουμε περασει μεχρι τωρα

 

 

Νικο, η εγκατασταση δεν ειναι τιποτα. Αναλογα με το που θα τοποθετηθουν οι καμερες θα επιλεξεις τι ειδους θα ειναι. Καλο ειναι να μην ξεχωριζουν οπτικα απο το περιβαλλον. Ασπρος ο τοιχος, ασπρες και αυτες. Μαυρο το κασωμα, μαυρες οι καμερες. Προσωπικα εβαλα τις πιο ευρυγωνιες που εβρισκα, με led υπερυθρων, τυπου dome. Καλωδια υπαρχουν ομοαξονικα με ενσωματωμενους αγωγους τροφοδοσιας dc12v, αναλογα το μηκος (πτωση τασης) διαλεγεις με μικρη ή λιγο μεγαλυτερη διατομη αγωγων dc. 25 τμ πας για το φτηνο καλωδιο. Το καταγραφικο παλι ειναι παιχνιδι στο στησιμο, μονο να προσεξεις το που θα τοποθετηθει και να λαβεις μεριμνα για καλο αερισμο του. Εγω του εχω βαλει εξτρα ανεμιστηρακια. Κανε μια αναζητηση google για ενα μαγαζι μιμικος-λιβαδεια, εχει πολυ καλη ποικιλια... δεν ειναι διαφημιση, ετσι και αλλιως αν ψαξεις θα το δεις και μονος σου. Τροφοδοτικο θα ελεγα να αγορασεις κατι τετοιο post-548-0-81052200-1400434924.jpg αντι για κατι τετοιοpost-548-0-29083200-1400434953.jpg

Εχοντας καψει 2 σαν το 2ο(ελληνικα), εβαλα κατι σαν το πρωτο και ησυχασα.Αν εχεις αποριες στειλε πμ.

 

Με λιγα λογια προσεξτε οχι την εγκατασταση, αλλα την δηλωση του συστηματος στην αρχη δεδομενων. Να αναρτησει ταμπελες που να προειδοποιουν για καμερες σε λειτουργια, να τραβαει το ελαχιστο δυνατο πλανο για την επιτευξη του σκοπου (προστασια περιουσιας του) κτλ. Να διαβασει καλα τις οδηγιες της κ#λ#αρχης δεδομενων

 

Αυτα και καλη τυχη...

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.