Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Πάντως έχουν αγνοήσει τελείως το Άρθρο 9 του νόμου (Κατηγορίες Αυθαιρέτων). Στην Κατηγορία 1 και 2 αναφέρεται ο νόμος και σε αποτύπωση των κατόψεων των αυθαιρέτων και είναι λογικό να στέλνεις και μία Κάτοψη που να δείχνεις τι έχει αλλάξει. Στο Σύστημα δεν ζητάνε Κατόψεις υποχρεωτικά για να πάρεις πληρότητα αλλά μπορείς να στείλεις προαιρετικά. 

 

Εσείς θα στείλετε και κατόψεις σε αυτές τις περιπτώσεις (Κατ1 και Κατ2) ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ζητάει κάτοψη για Κατηγορία 1.

 

Το παράδοξο (σε σχέση με τις απαιτήσεις του Νόμου) που παρατήρησα είναι ότι ζητάει κάτοψη και τομή αν έχεις παραβάσεις μόνο της Κατηγορίας 13 του Φύλλου Καταγραφής (ίσως, επειδή το είχα δηλώσει στην Κατηγορία 5, αφού πρόκειται για ένα μπάρμπεκιου σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου, μη άρτιο και οικοδομήσιμο). Τους ανέβασα ένα κείμενο με τα αποσπάσματα του Νόμου που αναφέρει ότι δεν απαιτούνται (άρθρο 18, παρ. 5.α).

Edited by vagiotis
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξανακοιτάω τα δικά μου έκανα λάθος. Αν έχεις Κατ1 και κανονικό Φ.Κ. (όχι λοιπή παράβαση) σου ζητάει Κάτοψη.

 

Αν έχεις όμως  Κατ1 και Φ.Κ. με λοιπή παράβαση δεν σου ζητάει κάτοψη.

 

Άρα είναι σωστό το σύστημα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μήπως συνάδελφοι λίγο ... βιάζεστε? δεν  περιμένετε καμιά .. οδηγία πρώτα?? προς τι το αγχος αφού χωρίς τις α/φ του ΥΠΕΚΑ δεν κλεινει η διαδικασία όσο και να θελουμε?

 

Το αστειο ειναι παντως, οτι οσοι τα ανεβάσαμε στον 4014 ΑΚΟΜΑ δε ξερουμε ακομα τι θα κανουμε, αν θα διορθωσουμε ΤΕ, επιγραφες σχεδιων (απο 4014 σε 4178) κλπ. εγω πάντως σκέφτομαι σοβαρα να τα αφήσω όλα ως έχουν (τα αποδεικτικά τα κυνηγούσα έτσι και αλλιως απο πριν).

Αλλιώς όλα τα δ/τα κάλυψης, κατόψεις, τομες, τεχν εκθέσεις, υπ. δηλ αποδεικτικα θέλουν μικρες τουλαχιστον διορθώσεις. το πολυ πολυ τα ΔΕΔΟΤΑ να τη γλυτωσουν (δηλαδή παλι μα@@κες οι τυπικοι ετσι?!)

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ αναμονή κι όχι πολλά πολλά "παιχνίδια" με το σύστημα γιατί μπορεί να σας μπερδέψει τις δηλώσεις και τα ανεβασμένα αρχεία κ.λπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, πάω να ανεβάσω τοπογραφικό και μου το φορτώνει στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, προσωπικά δεν ανεβάζω τίποτα άλλο εάν δεν το διορθώσουν και δεν δώσουν διευκρινήσεις. Τώρα πάνω να γυμνάσω τον καρπό μου για την σούβλα γιατί το μοτέρακι μου χάλασε και δεν είμαστε για πολλά έξοδα .

«Κατερινάκι, δεν υπάρχει ευρόπουλο για πετσούλα »

 

 

Συναδελφε διαβασε τους Κανονες Συμμετοχης.

Μην κανεις διαδοχικα ποστς.

Μην κανεις παραθεση του προηγουμενου μηνυματος.

Μην κανεις δημοσιευσεις με ασχετο περιεχομενο.

 

terry

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μετεφερα στον 4178 δηλωση του 4014 στην οποια ειχα ολοκληρωσει την Β' φαση.

Στον 4178 προσθεσα νεα αυθαιρεσια και το προστιμο αλλαξε.

 

Σαν υπολειπομενα αρχεια για πληροτητα μου ζηταει ΜΟΝΟ το αποδεικτικο παλαιοτητας.

Δεν θα επρεπε κανονικα να μου ζητησει εκ νεου ολα τα δικαιολογητικα μιας και το προστιμο αλλαξε???

Επισης δεν θα επρεπε να υπαρχει η δυνατοτητα διαγραφης ανεβασμενων αρχειων? 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Στην υπαγωγη δηλαδη στον 4178 εχει ενεργοποιημενη τη διαγραφη αρχειων?

Το δοκιμασες απο Παρασκευη 12/4/14 έως σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.