Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλή περίφραξη (σύρμα) εκτός σχεδίου - 48ωρη γνωστοποίηση ;


alobar76

Recommended Posts

Καλησπέρα... 

 

Έχω την ανάγκη να περιφράξω μια πλευρά ενός αγροτεμαχίου. Ο γείτονας έριξε (χωρίς καμία ειδοποίηση) όλη την περίφραξη του κοινού συνόρου να φτιάξει νέα και πότε δεν την έφτιαξε.

 

Είμαι εκτός σχεδίου, έχω τοπογραφικό, και έχω και χαρτί δασαρχείου. 

Δεν τίθεται θέμα αρχαιολογίας στην περιοχή. Δεν υπάρχει κτίσμα στο αγροτεμάχιο.

Θα βάλω απλά πασάλους και συρματόπλεγμα, χωρίς μπετόν.

 

Το είχα κοιτάξει πιο παλιά και χρειαζόταν "48ωρη γνωστοποίηση εργασιών".

 

Βλέπω τώρα όμως 2 διαφορετικά σχετικά έγγραφα, οπότε η ερώτηση είναι:

Έχει αλλάξει ο νόμος;

 

Στο ΥΠΕΚΑ έχει ένα pdf (εδώ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3IzOOeTAkdE%3D&tabid=785&language=el-GR) το οποίο γράφει:

"ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡΑΓΡ.3  (Ν.4067/12 ΦΕΚ 79 Α 9-4-2012)"

 

και θέλω το (ζ):

"ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδοµή µέχρι ύψους ενός µέτρου (1,00 µ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. (Προσοχή: ∆εν επιτρέπεται στη ζώνη 500µ. από τη θάλασσα). Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση µε πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

 

 

Αλλά πάλι στο ΥΠΕΚΑ έχει και άλλο έγγραφο που αναφέρει πάλι "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡΑΓΡ.3 (Ν.4067/12 ΦΕΚ 79 Α 9-4-2012)" και στο έγγραφο αυτό, το (ζ) που σας έγραψα πιο πάνω δεν υπάρχει πια καν! Στην ουσία το "περίφραξη από ελαφρύ υλικό ..." δεν το γράφει καθόλου!

 

Μιλάμε για αυτό εδώ το έγγραφο: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=h3o6Ohj5qQQ%3d&tabid=855&language=el-GR

 

Ισχύουν και τα 2 έγγραφα για διαφορετικές περιπτώσεις;

 

Αρκεί να πάρω το πρώτο έγγραφο στην ΥΔΟΜ να το πρωτοκολήσω και να το πάω μετά στην αστυνομία? 

(ΥΔΟΜ στο Μαρκόπουλο)

 

Ή δεν ισχύει πια το πρώτο έγγραφο; Έχει αλλάξει η διαδικασία για ελαφριά περίφραξη εκτός σχεδίου και το (ζ) που έγραφε έχει καταργηθεί;

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.