Μετάβαση στο περιεχόμενο

μόνωση πλάκας υπογείου


LULDIM

Recommended Posts

γεια σας

είμαι νέος στο φόρουμ και θα θέλα την βοήθεια σας

η πλάκα του υπογείου μου, σε μεζονέτα που χτίστηκε το 2007, μετά απο έντονη βροχόπτωση  βάζει νερά.δεν παρουσιάζεται υγρασία στους πλαινούς τοίχους ή τουλάχιστον δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.

θέλω να το κάνω κατοικήσιμο καθώς από την ανατολική πλευρά είναι ισόγειο λόγω κλίσης του οικοπέδου.ποιος θα είναι ο καλύτερος τρόπος υγρομόνωσης .

σημ.λόγω λάθους εσκαφής το εσωτέρικο ύψος τώρα είναι 4,30μ άρα θα χρειαστεί να το μπαζώσω ένα μέτρο.

έχω ρωτήσει μονωτές αλλά θα θέλα και άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα εχω δει 2 περιπτωσεις που λειτουργουν τελεια. Να μπαζωσεις (με τι και πως θα στο βρει μηχανικος) 15-20 εκατοστα πιο κατω απ το τελικο υψος που θελεις, μετα να γινει μια σωστη πλακα με εντονη κλιση προς ενα επισκεψιμο φρεατιο στο οποιο θα κυλουν τα νερα. Επανω απο την πλακα αυτη θα στρωσετε χαλικι κ απο πανω του το τελικο ισοπεδοτικο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα εχω δει 2 περιπτωσεις που λειτουργουν τελεια. Να μπαζωσεις (με τι και πως θα στο βρει μηχανικος) 15-20 εκατοστα πιο κατω απ το τελικο υψος που θελεις, μετα να γινει μια σωστη πλακα με εντονη κλιση προς ενα επισκεψιμο φρεατιο στο οποιο θα κυλουν τα νερα. Επανω απο την πλακα αυτη θα στρωσετε χαλικι κ απο πανω του το τελικο ισοπεδοτικο. 

Ευχαριστώ Στέλιο για την απάντηση σου.Αυτό έχω σκεφτεί να κάνω αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα καταλληλα υλικά για την υγρομόνωση.Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω και δίχτυο αποστράγγισης που θα οδηγούν τα νερά έξω.Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας ως προς τα ύλικα της μονώσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστώ Στέλιο για την απάντηση σου.Αυτό έχω σκεφτεί να κάνω αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα καταλληλα υλικά για την υγρομόνωση.Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω και δίχτυο αποστράγγισης που θα οδηγούν τα νερά έξω.Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας ως προς τα ύλικα της μονώσης.

παιδια καμια αλλη ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.