Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικός σκελετός οικοδομών


 
Aris

Recommended Posts

Αν και είμαι νέος μηχανικός έχω εργαστεί τόσο σε κατασκευές από μπετόν όσο και σε σύμμεικτες κατασκευές οι οποίες σταδιακά εξαπλώνονται στην Ελλάδα βρίσκοντας εφαρμογή κυρίως σε αστικές κατοικίες ,πολυώροφα καταστήματα, γκαράζ κ.α.

Κατά την άποψή μου τα κτίρια αυτές τα επόμενα χρόνια θα καθιερωθούν στη κατασκευή καθώς όλο και περισσότεροι νέοι μηχανικοί δείχνουν ενδιαφέρον και σταδιακά αναπτύσσεται εμπειρία όχι μόνο σε μηχανικούς αλλά και σε συνεργεία , τεχνικές και τεχνογνωσία.

Ήδη στη χώρα μας υπάρχουν 2-3 σοβαρές εταιρίες που μπορούν να παρέχουν επιστημονικά τεκμηριωμένες και αξιόπιστες λύσεις πέραν των βιοτεχνικών κτιρίων και στις σύμμεικτες κατασκευές κύριας χρήσης .

Δύστυχος στο χώρο του μεταλλικού κτιρίου έχουν παρείσφρηση άτομα χωρίς επιστημονική κατάρτιση <<σιδεράδες>> που κατασκευάζουν κτίρια εμπειρικά ή παραλλάσσοντας μία δύο στατικές μελέτες. Από την εμπειρία μου μπορώ να πω με σιγουριά πως η κατασκευή κατοικιών φέροντος μεταλλικού σκελετού είναι κατά πολύ οικονομικότερη σε χρόνο και χρήμα και εξίσου αξιόπιστη αυτών από οπλισμένο σκυρόδεμα αρκεί να γίνεται από μηχανικούς γνώστες του αντικειμένου.

Μη ξεχνάμε ότι ένα επιπλέον κίνητρο για τη κατασκευή μεταλλικής κατοικίας είναι και τα( σχεδόν κατά 60% )λιγότερα μεροκάματα του ΙΚΑ (πίνακας 2) που επιβαρύνουν τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.