Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοποίηση - Διαμοιρασμός σημάτων TV - SAT


yiorgosp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το εξής:

Θέλω να έχω σήμα TV και SAT απο ένα καλώδιο. Τι ακριβώς χρειάζομαι απο πλευράς μηχανημάτων - εγκατάστασης; Θα μπορέσω αυτό το καλώδιο να το περάσω σε 2 πρίζες τοίχου tv για 2 τηλεοράσεις σε διαφορετικά δωμάτια; ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων

 

Γιώργος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βασικη προυποθεση καθε πριζα να εχει ξεχωριστο καλωδιο και να ειναι διπλη tv-sat.Το κατοπτρο πρεπει να εχει lnb twin (με δυο εξοδους) και απο εκει τα δυο καλωδια θα συνδεθουν σε δυο μικτες tv-sat ωστε να παρεις απο το out για καθε πριζα ξεχωριστα.Στις εισοδους tv του μικτη θα φερεις και σημα απο την επιγεια κεραια η τον ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βασικά με την χρήση πολυδιακόπτη που μπορεί να κάνει μίξη sat & tv, μπορεί να κατεβάσει 1 καλώδιο σε κάθε διαμέρισμα και μετά είναι θέμα εσωτερικής διανομής (με πρίζες τερματικές και διελεύσεως), βασική προυπόθεση να δίνει σε πρίζα που βγάζει sat & tv (πχ legrand).

Το έχω εφαρμόσει στην πολυκατοικία που έχω και μένω, 2 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

ελάχιστα καλώδια, όμορφη δουλειά και χωρίς κεραίες σε κάθε μπαλκόνι ή στο δώμα. 1 για όλα και όλα από 1!!

 

αν θες μπορώ να σου στείλω και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.