Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστές δόμησης προηγούμενων ΓΟΚ


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Κάνω μια έρευνα για τους εκάστοτε συντελεστές δόμησης που ορίζονταν τα προηγούμενα χρόνια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Έχω ψάξει αρκετά τους διάφορους ΓΟΚ, αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει μόνος μου να βγάλω κάποια άκρη.

Υπάρχει κανένας τρόπος να εξακριβώσω ποια ήταν τα νούμερα αυτά για τους ΓΟΚ του 1929, 1955, 1973 και 1985;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις τους Σ.Δ. στους Γενικούς Οικοδομικούς κανονισμούς.... 

Είναι ανά περιοχή.

Προεδρικά διατάγματα ή ανάλογες διοικητικές πράξεις ...

Για το κέντρο της Θεσσαλονίκης είμαι σίγουρος ότι αν πας στο τοπογραφικό της πολεοδομίας θα μπορέσουν να στα δώσουν όλα....

 

Ο λόγος που χρειάζεσαι όλη την σειρά των Σ.Δ. είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άρα πρέπει να το προσεγγίσω έτσι το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι.

Είναι για το ερευνητικό μου και την επιρροή των ΓΟΚ στη μορφή του κέντρου της πόλης.

Ας ελπίσουμε πως θα πάει καλά... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα επηρεάζουν και οι ΓΟΚ στη μορφή της πόλης όπως και οι Σ.Δ.

Αλλά όχι μόνο και ειδικά για την Θεσσαλονίκη που είχε ριζικές ιστορικές ανατροπές και πληθυσμιακές αλλά και καταστροφών την χρονική περίοδο από το 29 έως και σήμερα που εξετάζεις.

Σε σχέση με τον Σ.Δ. μπορείς να κανείς και μια έρευνα από την αντίστροφη πλευρά….

Δηλαδή όχι τι Σ.Δ. είχε θεσμοθετηθεί και τι έγινε την επομένη δεκαετία της θεσμοθέτησης του αλλά τι πληθυσμό είχες ανά ζώνες στις εξεταζόμενες περιοχές και να αναγάγεις με βάση την πυκνότητα πληθυσμού τον πραγματικό Σ.Δ. που έκαναν χρήση.

Στην τελική ο Σ.Δ. είναι ένας συντελεστής που αν έχει προκύψει από χωροταξική μελέτη προσδιορίζει την επιθυμητή μεγίστη πυκνότητα πληθυσμού για την αναλογούσα δόμηση τους.

Στο ερευνητικό σου αφού το διατυπώνεις «επιρροή ΓΟΚ στην μορφή» θα πρέπει να δώσεις και μεγάλη βαρύτητα στον Συντελεστή κάλυψης, ειδικές διατάξεις για στοές, μέγιστο ύψος και ιδεατό στερεό που ξεκίνησε με τον Τρίτση από τον ΓΟΚ 85. Και αυτά είναι 100% θέματα ΓΟΚ.

Καλή επιτύχει και ελπίζω όταν θα έχεις τελειώσει την έρευνα σου να έχουμε την χαρά να την δούμε.

(μιας και από Θεσσαλονίκη είμαι άσχετος)

 

Υ.Γ.

Μια μικρή επισήμανση. Πρόσεξε με τον ΓΟΚ του 85 για δόμηση περίπου από το 88 έως και το 2011… ότι Σ.Δ δόμησης βρεις ότι είχε κάνε μια προσαύξηση +10-20%. Ήταν οι ημιυπαιθριοι που κατασκευάζοντας εξ αρχής για να γίνουν βασικοί χώροι. Άρα κατοικήσιμοι και άρα + αύξηση πληθυσμιακά από την αναλογούσα εκ του Σ.Δ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.