Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έστω οτι έχω κατοικία 200τμ σε οικισμό κάτω απο 3000 κατοικουςκαι τίποτα άλλο, και είμαι ζευγαρι με 1 παιδι παιρνει ή όχι μειωτικό συντελεστή σαν κύρια και μοναδική κατοικία;

Εγώ πάλι διαβάζοντας το 19.3 καταλαβαίνω ότι παίρνει μειωτικό για όλα τα τμ. Ότι δηλαδή σε οικισμούς κάτω από 3000 δεν χάνεται η έκπτωση της κκμ κατοικίας ανεξαρτήτως τμ. Το αστείο είναι πως το συζητάμε στο θέμα του hd χωρίς να ξέρουμε τη γνώμη του ίδιου.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ pipakos αυτό καταλαβαίνω!ssouanis,ionnat αν ειναι όπως λέτε τι νόημα θα έχει να ειναι κάτω απο 3000 κατοικους, ισχυει οτι συμβαίνει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κατοικια σε οικισμο κατω απο 3000κατοικους τα μ2 της κατοικιας δεν συνυπολογιζονται προκειμένου να βγει ΜΙΑ ΑΛΛΗ κατοικια  που εχεις κυρια και μοναδικη.

 

μονο για αυτο το λογο λαμβανουμε υπ οψιν τα κατω απο 3000....αλλιως αν αναφερομαστε σ αυτα υπολογιζονται κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενημερώθηκα τηλεφωνικά από υπάλληλο ότι το Helpdesk θα σταματήσει να λειτουργεί από την επόμενη εβδομάδα, εκτός αν ανανεωθεί η σύμβασή τους. Οπότε όποιος/α έχει στην άκρη ερωτήσεις (όπως κι εγώ) καλό θα ήταν να τις κάνει μέχρι και αύριο γιατί μετά άγνωστο τι μέλλει γενέσθαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω το ακόλουθο πρόβλημα και ζήτω τη βοήθειά σας: Αυθαίρετη εκτός σχεδίου  & άνευ αδείας διώροφη κατοικία με ημιυπόγειο (ο όροφος αποτελείται από το κλιμακοστάσιο και μια αποθήκη μόνο)   που εντάχθηκε στο Ν.4014/11. Έγινε  εξόφληση του προστίμου και  μεταφέρθηκε στον Ν.4178/13 , καθότι δεν είχα συμπληρώσει τα απαιτούμενα σχέδια για την ολοκλήρωση της ένταξης και ταυτόχρονα μου ζητήθηκε από το αντίστοιχο τμήμα πολεοδομίας , προκειμένου  να γίνει διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών στην εφορεία λόγω παλαιότερης καταγγελίας που είχε γίνει στον ιδιοκτήτη και τώρα βγήκε στην επιφάνεια.

Κατόπιν συζητήσεως με τον υπάλληλο προέκυψε ότι επειδή οι βοηθητικοί χώροι του κτίσματος είναι άνω των 50 τ.μ., δεν δέχεται να προχωρήσει στη διαγραφή προστίμου , πάρα μόνο αν διορθωθεί η δήλωση ώστε μέχρι 50 τ.μ. να είναι βοηθητικοί χώροι και από εκεί και πάνω κύριοι χώροι. Ο πελάτης μου έπαθε σοκ καθότι αδυνατεί να πληρώσει κάτι επιπλέον και έτσι σας ρωτώ αν όντως είμαι υποχρεωμένη κατά τη μεταφορά από τον παλιότερο Ν.4014/11 ,να πάω με τις διατάξεις του νέου νόμου από τη στιγμή που δεν έχει γίνει  μεταβολή των τετραγωνικών της ιδιοκτησίας είτε επιμέρους είτε  στο σύνολό τους...

Ακόμα αν όντως πρέπει να πάω με τις διατάξεις του νέου νόμου, θα ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να εξοφληση εφαπαξ , οπως εκανε στο αρχικό πρόστιμο ή μπορει να μεταβεί στη λυση των δόσεων?

Ευχαριστω πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

Προφορικά από το ΤΕΕ και στις πρώτες μέρες λειτουργίας του HELP DESK  μου είπαν ότι δεν αλλάζουμε τίποτα στα φύλλα καταγραφής και επικαλούμαστε την εγκ. 3 παρ.2. γιατί είναι λάθος του συστήματος να αλλάζει το πρόστιμο

Αυτά όμως προφορικά και πριν πολύ καιρό.

Σίγουρα ο πελάτης σας έχει δίκιο και δεν είναι ο μόνος.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια εννοεί ως παρ.2 της εγκ.3 το ΤΕΕ? Επειδή η εγκύκλιος έχει και κεφάλαια Α, Β , παράρτημα κλπ.

Β.2

 

....Σε περιπτώσεις όπου από την µεταφορά των στοιχείων το πρόστιµο που υπολογίζεται µε το νέο νόµο είναι µεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το επιπλέον ποσό και θα εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης σύµφωνα µε το ποσό που έχει υπολογιστει.....

και...

στην περίπτωση όπου κατά τη µεταφορά των δηλώσεων δεν µεταβάλλονται τα πολεοδοµικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι – επιφάνειες) χωρίς να λαµβάνονται υπόψη επιµέρους συντελεστές...

 

Εδώ τίθεται το ερώτημα: οι χώροι- επιφάνειες; άλλαξαν από τον 4014??? Και αν ναι τότε ο πολίτης έχει εξαπατηθεί από το κράτος και έχει εγκλωβισθεί.

Κάποια στιγμή η ΔΟΚΚ έλεγε ότι το ΤΕΕ πρέπει να αλλάξει το σύστημα ώστε για τις μεταφερόμενες δηλώσεις να ισχύει ότι δεν αλλάζει το πρόστιμο εφόσον δεν αλλάζει το συνολικό εμβαδόν των χώρων και με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ για να ρωτήσω σχετικά. Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι συνάδελφοι για να παρακάμψουν το πρόβλημα δεν αλλάζουν   τα Φ/Κ και το αιτιολογούν με την υπερβολική αύξηση του νέου προστίμου που υπολογίζουν.

 

Βεβαια και πάλι τονίζω ότι όλα αυτά έγιναν πολύ καιρό πριν  και προφορικά στο τηλέφωνο.... Απλά τα παραθέτω χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.