Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση ΤΕΕ/ΤΚΜ Για επαγελαμτικά διακαιιώματα


geo_teo

Recommended Posts

Πως στο καλό αρθρώνονται αυτές οι επιτροπές του κ@λου...; πως αρθρώνονται; 

"Ζητείται μηχανικός με γνώσεις στοίχησης και δημιουργίας πινάκων στο Word ..το περιεχόμενο αδιάφορο" (?)

 

Ούτε στην αποτύπωση των υφιστάμενων δικαιωμάτων δεν έχουν πέσει μέσα..που να τα σχεδιάσουν και εκ νέου!

 

Η κατάσταση είναι κωμικοτραγική, μόνο που έχουμε σταματήσει να γελάμε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθές οι προαναφερόμενες παρατηρήσεις. Θα τολμήσω να κάνω ακόμα μία.

 

Σύμφωνα με την πρότασή τους,στην βαθμίδα Α,στους μηχανικούς που είναι ήδη μέλη του ΤΕΕ,υπάρχει παντού το γκρι χρωματάκι "αδιάφορο". Γιατί να είναι αδιάφορο? Μια πρόταση δεν οφείλει να είναι ξεκάθαρη προς όλους τους εμπλεκόμενους?

 

Eικάζω επομένως,οτι κυκλοφόρησε στην πιάτσα για να "κόψουν" αντιδράσεις.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τουλάχιστον υπήρξε αντίδραση εκ μέρους του ΣΜΗΒΕ: Θέσεις ΣΜΗΒΕ στην πρόταση της Ο.Ε. του ΤΕΕ/ΤΚΜ για τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα..!!

 

Προβλεπω και το 2045 ακομα τα ιδια να κουβεντιαζουμε.

Εγω θα ειμαι συνταξιουχος(50Ε συνταξη), θα τα διαβαζω και θα γελαω.

 

Ειχα μια κουβεντα χθες με εμπειρο ΑΜ και μελετητη Γ Ταξης.

Μετα απο ενα μονολογο περι δικαιωματων και ξεκαθαρισματος και απονομη δικαιωματων σε νεες ειδικοτητες κτλ κτλ, μου λεει:

 

"Ολα αυτα να  για ειδικα εργα. Αλλα δεν μπορει εμενα με 30χρονια εμπειρια να μη με αφηνει να υπογραψω στατικα για ενα 3οροφο ή 4οροφο, ή να κανω μια αποτυπωση με κορδελα σε ενα οικοπεδο 300τμ. και να μου ζηταει εξαρτηση. Τεσσερις στατικες εχω διδαχθει και τεσσερις γαιωδεσιες"
 

Δεν υπαρχει σωτηρια!!!!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τερρυ η άποψη μου για τα στατικά... είναι οτι δεν θα το τολμούσα, ξέρω ΑΜ με εμπειρία παλιότερο βέβαια αλλά ξέρεις ότι δίναν ορισμένα εργολαβία.

Είμαι ξεκάθαρος όσον αφορά τον ευατό μου, με τα δικαιώματα ο ΑΜ αρχιτεκτονικά, ο Πολ. Μηχ. στατικά και ου το καθ' εξής.

Δεν ... μου αρέσει αυτό που γινόταν και θέλει ξεκαθάριση το τοπίο, δεν θέλω να ξαναδώ πόλεις σαν την Αθήνα του 1980 - 2000 που χτιζόταν με αντιπαροχές και εργολάβους που προσλάμβαναν ότι να ήταν που να έχει δικαίωμα να υπογράψει. Πρέπει να υπάρχει σοβαρότητα και σωστή αξιολόγηση προσόντων.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να θιξω το θεμα των στατικων, αλλα τη νοοτροπια.

Ρωτα ενα ΠΜ 45-60 ετων (ισως και νεοτερο) αν θελει αυριο το πρωι να του "κοψουν" τα Αρχιτεκτονικα με τα οποια δεν εχει καμια δουλεια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η μετάβαση δεν ειναι απότομη. Δηλαδή ακομη και έτσι να γίνει, δεν μπορείς να πεις πχ αύριο τέρμα τα αρχιτεκτονικά για όλους! Θα υπαρχει κάποιος διαχωρισμός με τους ήδη υπάρχοντες. Θυμάμαι κάποτε οταν υπήρχε η σχολή μηχανολογων\ηλεκτρολογων, πριν το διαχωρισμό οι τότε μηχανολόγοι είχαν δικαίωμα αν δεν κανω λάθος στις μεταλλικές κατασκευές.. Ε αυτοί συνέχισαν αυτό το δικαίωμα μέχρις εξαντλήσεως τους..δεν ξέρω αν σημερα υπαρχει έστω και ένας εν ενεργεια.

Οπότε πιστεύω ότι κάτι ανάλογο αν θα εφαρμοστεί για τις οποίες αλλαγές στα ΕΔ.. Δεν βλέπω άλλο τρόπο..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.