Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική ή προαιρετική η φορολόγηση σαν μισθωτός?


Recommended Posts

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για φορολόγηση σαν μισθωτός, είναι υποχρεωτική ή προαιρετική επιλογή; Έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις μεταξύ των λογιστών.

Εάν είναι υποχρεωτική η φορολόγηση σαν μισθωτός, έχεις δικαίωμα καταγραφής δαπανών που εκπίπτουν ΦΠΑ στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ; Στο Ε3 από ότι έχω διαβάσει, σαν μισθωτός γράφεις μόνο τις αφαλιστικές εισφορές ως έξοδα. Αλλά με τις περιοδικές ΦΠΑ, τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εσύ επιλέγεις πως θα φορολογηθείς......ότι σε συμφέρει.......Τα βιβλία μας και οι περιοδικές δεν αλλάζουν, συνεχίζουμε να καταχωρούμε τα προβλεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά φόρου μεταξύ μισθωτού και ελεύθερου επαγγελματία μου βγαίνει 2000€, χαοτική διαφορά και χωρίς να συνυπολογίσω την προκαταβολή φόρου της επόμενης χρονιάς. Συνεπώς η επιλογή είναι προφανής, θα επιλέξω την φορολόγηση σαν μισθωτός. Έχω κάποιες δαπάνες συνεργείου για τις οποίες έχει κοπεί τιμολόγιο αντί για απόδειξη. Μπορώ να τις εμφανίσω σαν αποδείξεις για να έχω έκτπωση φόρου; Τα τέλη κυκλοφορίας και την ασφάλιση του αυτοκινήτου μπορώ να τα συμπεριλάβω σαν αποδείξεις δαπανών; Μιλάω πάντα για τις αποδείξεις δαπανών που πρέπει να συγκεντρώσουμε για να έχουμε έκπτωση φόρου (2100€ μέγιστη έκπτωση φόρου για φορολογητέο εισόδημα έως 21.000€).

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!

 

Το λέει καθαρά η ΠΟΛ.: 1085/20-3-2014

 

"Θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και το εισόδημα από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών ή από την άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, αφού αφαιρεθούν από αυτό οι υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι ακόλουθες δύο (2) προϋποθέσεις, χωρίς να τίθεται θέμα επιλογής από το φορολογούμενο"

 

 

Οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα επιλογής, και αν το κάνεις το πιο πιθανό είναι να φάς και διοικητικό πρόστιμο κ.λπ., κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εσύ επιλέγεις πως θα φορολογηθείς......ότι σε συμφέρει.......Τα βιβλία μας και οι περιοδικές δεν αλλάζουν, συνεχίζουμε να καταχωρούμε τα προβλεπόμενα.

 

 

Δεν προέκυπτε εξ αρχής (απο την καθιέρωση του τρόπου αυτού φορολόγησης ) η δυνατότητα επιλογής . Αν είχες τις προυποθέσεις ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ με την κλίμακα των μισθωτών και αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις _όπου δηλαδή υπήρχαν εισοήματα και δαπάνες , δε βόλευε .

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπόν.....άρα ξεκαθαρίστηκε το θέμα : Αν τηρούμε τις προϋποθέσεις ----> φορολογούμαστε ως μισθωτοί.....Να στε καλά παίδες.......

 

Όσον αφορά έξοδα,φορολογικές αναμορφώσεις κλπ, αυτά καταχωρούνται κανονικά στο Ε3 αλλά ουσιαστικά δε λαμβάνονται υπ'όψιν στον υπολογισμό του εισοδήματος που θα φορολογηθεί.....σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.