Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ - ημιαπασχόληση και μη απόδοση εισφορών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μόλις εχθές έμαθα ότι εδώ και 1.5 χρόνο είμαι τυπικά ανασφάλιστος!!! Μάλιστα το έμαθα μέσω του γιατρού που πήγα να μου γράψει εξετάσεις! Οι... καλοβολεμένοι του ΤΣΜΕΔΕ δεν βλέπετε δεν μπαίνουν στον κόπο να ειδοποιούν έναν μισθωτό μηχανικό... ότι κάτι δεν πάει καλά... αλλά περιμένουν από αυτόν κάθε μήνα να ελέγχει τον εργοδότη του(...) αλλιώς(...) θεωρείται συναίτιος.

 

Για να το πω πιο απλά... ο προηγούμενος εργοδότης μου, είχε σταματήσει να αποδίδει τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιούνιο του 2012... και (σε αντίθεση με το ΙΚΑ) κανείς δεν τον ενόχλησε... δεν τον ειδοποίησε και δεν του τράβηξε το αυτάκι... αντιθέτως... περιμέναν από εμένα να το ψάξω και να τον καταγγείλω... Εφόσον αυτό δεν το έκανα... με θεωρεί ότι συναινούσα στην μη απόδοση εισφορών...

 

Στο διαταύτα... αυτή τη στιγμή είμαι ανασφάλιστος... ακόμα και αν τους τελευταίους 6 μήνες ο νέος εργοδότης καταβάλει κανονικά τις εισφορές... Από το ΤΣΜΕΔΕ μου πρότειναν να καταγγείλω τον προηγούμενο εργοδότη... και ο ίδιος, όντας Α.Ε. μου πρότεινε να το κάνω... εφόσον με κάτι τέτοιο όμως αποποιούμαι κάθε ευθύνης... και λύνει από μέρους μου το πρόβλημα... δλδ μπορώ πλέον να ασφαλιστώ...

 

Είμαι μισθωτός μηχανικός... από το 2008 κάθε μήνα στερούμαι του μισθού μου 470€.. 4έτη * 14μήνες * 470€ = 26.320€ τους έχω ταϊσει... (συν του τελευταίους μήνες... μου με ανέβασαν και 5ετία)... και έτσι... χωρίς να φταίω... με βγάζουν "στη σέντρα"...

 

Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ για κάποιο αδιευκρίνηστο λόγο, ζει στις αρχές του περασμένου αιώνα, σε ότι αφορά στους μισθωτούς ασφαλισμένους του.

 

Αν δεν κάνεις καταγγελία εσύ ο ίδιος (!), σε θεωρεί αυτοαπασχούμενο και ουσιαστικά μεταφέρει τις οφειλές του εργοδότη σε εσένα. Μην το σκεφτείς ούτε λεπτό επιπλέον και προχώρησε σε καταγγελία άμεσα.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν μπορείς να ασφαλιστείς και γιατί θεωρείς τον εαυτό σου ανασφάλιστο. Ασφαλιστικά ενήμερος δεν είσαι, όχι ανασφάλιστος.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, νομικές υπηρεσίες δεν έχει το ΤΣΜΕΔΕ? Την στιγμή μάλιστα που βάση νόμου σε περίπτωση μισθωτού μηχανικού είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να καταβάλει τις εισφορές του υπαλλήλου, ποιος ο λόγος να αναζητάει ευθύνες στον εργαζόμενο? Ας ζητήσει τις μη καταβληθείσες εισφορές από τον εργοδότη...

Το καθεστώς σύμβασης δεν είναι περασμένο στα αρχεία του ταμείου? Γιατί να θεωρείσαι αυτοαπασχολούμενος με σύμβαση σε ισχύ, η για το χρόνο μη απόδοσης εισφορών από τον εργοδότη?

Δεύτερον, ανασφάλιστος είναι ο φίλος γιατί υπάρχει ένα χρέος αυτή τη στιγμή, άσχετα αν οι τρέχουσες και πλέον εισφορές καταβάλλονται...

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πολιτική του ΤΣΜΕΔΕ αυτή. Υποθέτω έχει την βάση της σε κάποιο νομοθέτημα. Δεν το έψαξα για να είμαι ειλικρινής.

 

Αλλά επειδή είχα την εμπειρία ο ίδιος, γνωρίζω ότι έτσι κινείται το ταμείο.

 

Καμία σχέση με ΙΚΑ. Και εδώ να ξαναπώ, ότι συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο σε μισθωτούς που καταβάλλουν πολύ μεγαλύτερες εισφορές απ'οτι οι αυτοαπασχολούμενοι (ειδικά αν ληφθούν υπόψη και οι εργοδοτικές εισφορές).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.