Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγχαρητήρια και... εις ανώτερα!


koozoop

Recommended Posts

Φίλε Brasco, ήδη έχω κάνει δύο τακτοποιήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις ("λαθραία") και έχω άλλες δύο σε αναμονή... Όλες οι άδειες από τον ίδιο συνάδελφο μηχανικό!

 

Όσο για το ΤΕΕ... όταν πριν ένα χρόνο είχα μιλήσει με την προϊσταμένη του τμήματος καταγγελιών, για υπόθεση ενός πελάτη μου, είχαμε συζητήσει και το θέμα των ευθυνών μας. Ξέρεις τι μου είχε πει; "Τι περιμένεις ότι θα γίνει, το πολύ πολύ να αφαιρεθεί η άδεια για κάποιους μήνες με ένα χρόνο και αυτό ήταν". Οπότε...

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην Ελλάδα. Και ειδικά η γραμμή που διάβασα οτι "ο εφοριακός είπε οτι δεν χρειαζόταν άδεια κατεδάφισης και την βγάλατε για να στα φάει ο μηχανικός" μου ανέβασε το αίμα. Δυστυχώς η γενική νοοτροπία που υπάρχει δεκαετίες για να μην πώ και αιώνα, δεν μπορεί να αμβλυνθεί σε λίγα χρονάκια με διοικητικές πράξεις για ποινές, μνημόνια κτλ, θα αργήσει πολύ να εξαληφθεί.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας Είμαι σε μια πόλη   έκτρωμα  (όπου πόλη το μεγαλύτερο μέρος των Ελληνικών πόλεων )  , χωρίς σχεδιασμό , αλλά με σχέδιο εκ των υστέρων με μια στενή ζώνη σαν παραλία , με τσιμέντο κάργα , χωρίς αρχιτεκτονική να την χαρακτηρίζει , με κτήρια πάνω στο κύμα και αναρωτιόμαστε γιατί ο μηχανικός εκεί είναι λαμόγιο μα όλος ο κόσμος εκεί είναι λαμόγια και το βλέπεις αντικρίζοντας την πόλη Αν μου βρείτε πέραν των δυο ή τριών πόλεων που  να έχουν γίνει βάση πολεοδομικού σχεδιασμού στην Ελλάδα , τότε θα ασχοληθώ και με τους επίορκους μηχανικούς συναδέλφους και θα τους κράξω μαζί σας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σε συνθήκες ζούγλας επικρατεί ο νόμος του ισχυρότερου και πονηρότερου... Απλά λέω τι συμβαίνει, όχι τι μου αρέσει...

Το γνωρίζω...
Link to comment
Share on other sites

Πλήρης απογοήτευση...

 

Αφήστε δε όταν στη μέση μπλέκονται και μεσίτες... οι οποίοι στην πλειοψηφία τους τα παίρνουν μαύρα και έχουν και την απαίτηση να τους κάνεις καλή τιμή για βεβαίωση, ρύθμιση, κτλ... Και κάποιοι απ' αυτούς παίρνουν και εργολαβία τις ανακαινίσεις: ούτε μηχανικός, ούτε αποδείξεις, ούτε τίποτα!

 

Και απορώ ρε π%$#&η μου για αυτούς τους συναδέλφους, δίχως να κόβουν αποδείξεις και δίνοντας τόσο χαμηλές τιμές, πως βγαίνουν; ΠΩΣ; Πως θα πληρώσουν τις αυξημένες εισφορές, τα ενοίκιά τους, τα παιδιά τους κτλ. ΠΩΣ;;; Τόσο στενόμυαλοι πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.