Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για πίνακα και κλιματιστικό


41ex

Recommended Posts

Καλημέρα, στο σπίτι που νοίκιασα παρατηρώ ότι στον πίνακα όλες οι ασφάλειες είναι 16άρες. Δεν υπάρχουν καθόλου 10άρες για φώτα και μικρά φορτία.

  1. Πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει 2,5 καλώδια σε όλο το μήκος της γραμμής; (χωρίς να σκάψω τους τοίχους)
  2. Θέλω να εγκαταστήσω ένα κλιματιστικό 18000 ή 24000 btu, βλέπω στα specs ρεύμα λειτουργίας [0.78-9.91] και [1.02-13.65] αντίστοιχα. Αν υποθέσουμε ότι στη γραμμή υπάρχει 2.5άρι καλώδιο θα είμαι εντάξει με το 24000 ή να πάω safe στο 18000btu;
  3. Αυτή η διακύμανση στο ρεύμα λειτουργίας περιλαμβάνει και το ρεύμα εκκίνησης ή πρέπει να υπολογίσω μεγαλύτερο ρεύμα εκκίνησης; Πόσο 2χ ή 3χ;
  4. Να αλλάξω την ασφάλεια από κλάση Β σε κλάση C για να αντιμετωπίσω τα υψηλότερα ρεύματα εκκίνησης;

Εννοείται ότι στη γραμμή που τροφοδοτεί το κλιματιστικό δε θα βάλω άλλα φορτία.

Το σπίτι είναι του 80 αλλά έχει γίνει ανακαίνιση και αλλαγή πίνακα πριζών διακοπτών (δε νομίζω να έχει γίνει αλλαγή στις καλωδιώσεις). Επίσης παλιά είχε τριφασικό ενώ τώρα μονοφασικό.

Τέλος οι περισσότερες πρίζες είναι διπλές, μήπως αυτό σημαίνει ότι έχει βάλει 2.5 καλώδιο μέχρι το σημείο διακλάδωσης και μετά 1.5άρι για κάθε πρίζα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1.Ανοιγει ο ηλεκτρολογος σου τον πινακα και την πριζα και το ελεγχει.

2.Θα εισαι ενταξει.

3.επειδη μιλας για Inverter δεν χρειαζεται.

4.Συνηθως δεν ειναι απραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.