Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν 4663/1930


Recommended Posts

 

Στο μεταπτυχιακό ειδικεύεσαι κάνεις έρευνα οπότε άλλη η φύση των σπουδών

 

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου καθώς η εμπειρία μου άλλα δείχνει. Έχω δύο ΜΔΕ. Δεν κάναμε καθόλου έρευνα, μόνο μαθήματα και ελαχιστότατα εργαστήρια. Πολλά από τα μαθήματα στο ΕΜΠ ήταν κοινά και γινόταν συνδιδασκαλία μεταξύ προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών.

 

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα που δεν είναι οι σπουδές αλλά ο νόμος 4663.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΕΜ υποστηρίζει ότι οι τροπολογίες του Ν 4254 που τροποποιούν τον Ν 4663 δεν αφορούν τους μηχανικούς ΤΕ των ΤΕΙ σύμφωνα με τις παρακάτω ανακοινώσεις:

1) http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=593:-425414-&catid=54:news&Itemid=18

2) http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=633:-2015&catid=69:flash2&Itemid=77

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΕΜ και ο ισόβιος πρόεδρος προσπαθεί να σώζει το μαγαζάκι του. Μην με βάζεις να ψάχνω όλες τις ανακοινώσεις του ΤΕΕ ανά περιοχή και των συλλόγων που αναφέρουν ότι ο 4254 έχει εφαρμογή και στους Μηχανικούς ΤΕ. Όπως και να έχει ο νόμος είναι σαφέστατος. Από 1-1-2015 οι κάτοχοι τίτλου ανώτατης εκπαίδευσης έχουν τον επαγγελματικό τίτλο Διπλωματούχος Μηχανικός. Επιτέλους μετά από 80 χρόνια επικράτησε η λογική...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

H ΕΕΤΕΜ είναι ένα ΝΠΔΔ,που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας και τίποτα παραπάνω. Επιπλέον έχει κάθε συμφέρον να μην αφορά ο νόμος τους μηχανικούς του τεχνολογικού τομέα.

 

Μιας και βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να περάσω από το "μαγαζί", ξσναρωτω: Αιτηθηκε κάνεις εγγραφής στο ΤΕΕ? Υπάρχει ομαλότητα στην διαδικασία ή θέλουν πρώτα μηνύσεις και δικαστήριο ?

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

πτυχίο νομικής, πτυχίο ιατρικής, πτυχίο οικονομικών, δίπλωμα ...μηχανικού (όπου τελείες ειδικότητα). Παίζουμε με τις λέξεις, ας πάμε παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ή εσείς είστε πανέξυπνοι και βρίσκεται το νόμο σαφέστατο ή εγώ είμαι τελείως ηλίθιος. Αφού λοιπόν βρίσκεται το νόμο σαφέστατο λύστε μου την απορία γιατί εγώ δεν το βλέπω σαφέστατο το νόμο όπως εσείς.

 

Λέει ο νόμος στην παράγραφο 1 του άρθρου 4: "Οι διπλωματούχοι των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισότιμων σχολών της 

αλλοδαπής δικαιούνται να φέρουν τον τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού."
 
Ρωτάω λοιπόν με τη χαζομάρα που με δέρνει: Ποιοι είναι οι διπλωματούχοι των ΑΕΙ της ημεδαπής; Πώς ορίζεται ο διπλωματούχος ΑΕΙ της ημεδαπής;
 
Αν με την έννοια διπλωματούχος ΑΕΙ της ημεδαπής εννοείται ο απόφοιτος ΑΕΙ της ημεδαπής τότε δε βλέπω πως ο νόμος θα απαγορεύσει σε έναν φυσικό για παράδειγμα, ως απόφοιτο ΑΕΙ της ημεδαπής, να φέρει τον τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού. Το θέμα είναι σοβαρό.
Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος έχει τίτλο. Ο τίτλος αποκλείει τις υπόλοιπες ειδικότητες. Το άρθρο είναι υποσύνολο του συγκεκριμένου νόμου. Στα υπόλοιπα απλά επαναλαμβανομαστε.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος έχει τίτλο. Ο τίτλος αποκλείει τις υπόλοιπες ειδικότητες. Το άρθρο είναι υποσύνολο του συγκεκριμένου νόμου. Στα υπόλοιπα απλά επαναλαμβανομαστε.

 

Για πες μου τότε συνάδελφε, τι καταλαβαίνεις διαβάζοντας την παράγραφο 2 του άρθρου 4; Αφορά μόνο τους πολιτικούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες και τοπογράφους ή και άλλες ειδικότητες; Προσπαθώ να καταλάβω και πάντα μου λείπουν κομμάτια από το παζλ.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα που καταρρίπτει τον ισχυρισμό σου. Το άρθρο 2 του Ν 6422 λέει:

"Μόνον διπλωματούχοι των ανωτάτων τεχνικών σχολών του Ε. Μ. Πολυτεχνείου ή ομοταγών της αλλοδαπής σχολών δικαιούνται να φέρωσι τον τίτλον «διπλωματούχος μηχανικός». Ειδικώτερον δε τον τίτλον «διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός» ή «διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός» ή «διπλωματούχος μηχανολόγος – ηλεκτρολόγος μηχανικός» ή «διπλωματούχος ναυπηγός» δικαιούνται να φέρωσι μόνον οι διπλωματούχοι των οικείων ανωτάτων τεχνικών σχολών."

 

Το πρώτο εδάφιο μιλάει γα όλους τους μηχανικούς ενώ το δεύτερο εδάφιο εξειδικεύει στους μηχανικούς που αναφέρονται στον τίτλο του Ν 6422.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.