Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο σε λιανική πώληση


Recommended Posts

Άρα για να πουλήσουμε ένα κλιματιστικό σε ιδιώτη εκδίδουμε ΑΠΥ.

Όμως στο "περιγραφή εργασίας" τι γράφουμε, μιας και δεν υπάρχει εργασία, αλλά προϊόντα?

Κι αν πουλήσουμε 6-7 διαφορετικά κλιματιστικά, εκδίδουμε 2-3 αποδείξεις, μιας κι έχει μόνο τρεις γραμμές στο ΑΠΥ?

 

ΥΓ: Αν κόψω ΠΕΑ σε επαγγελματία σε ΑΠΥ είναι λάθος? Ρωτάω γιατί έχω ακόμα το παλιό διάτρητο. Δεν έχουν τελειώσει τα φύλλα του. Εκεί έκοβα σε επαγγελματίες όλες τις μελέτες.

Τώρα ξαφνικά στο ίδιο μπλοκ θα κόβω μόνο και αποκλειστικά σε ιδιώτες?

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να πουλήσουμε ένα κλιματιστικό σε ιδιώτη εκδίδουμε ΑΠΥ.

Όμως στο "περιγραφή εργασίας" τι γράφουμε, μιας και δεν υπάρχει εργασία, αλλά προϊόντα?

Κι αν πουλήσουμε 6-7 διαφορετικά κλιματιστικά, εκδίδουμε 2-3 αποδείξεις, μιας κι έχει μόνο τρεις γραμμές στο ΑΠΥ?

 

ΥΓ: Αν κόψω ΠΕΑ σε επαγγελματία σε ΑΠΥ είναι λάθος? Ρωτάω γιατί έχω ακόμα το παλιό διάτρητο. Δεν έχουν τελειώσει τα φύλλα του. Εκεί έκοβα σε επαγγελματίες όλες τις μελέτες.

Τώρα ξαφνικά στο ίδιο μπλοκ θα κόβω μόνο και αποκλειστικά σε ιδιώτες?

 

Aρα για να πουλήσουμε σε ιδιώτη προκειμένου να δουμε τι στοιχείο θα εκδοθεί και πως θα εκδοθεί και πότε θα εκδοθεί βλέπουμε στο νόμο περι ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ , γιατι οι διατάξεις αυτου του νόμου ρυθμιζουν τα σχετικά θέματα από την 01-01-2015.

 

Επίσης διαβαζουμε και την ΠΟΛ 1002/2015. Σχετική  με τα παραπάνω ειναι και αυτή.

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vlasis13, μήπως πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία, φιλικά στο λέω.

 

Ενδεικτικά και με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ειδικός, για να πουλάς αγαθά πρέπει να έχεις και τον αντίστοιχο ΚΑΔ, τον έχεις; Επίσης, οι ΑΠΥ είναι αυτό που λένε, υπηρεσίας, ποτέ δεν κόβαμε τέτοιες για πώληση προϊόντων απ' όσο ξέρω. Ίσως καταχρηστικά και υπό προϋποθέσεις ποσοστού εσόδων κλπ - να γιατί χρειάζεται ο επαγγελματίας λογιστής. Τώρα τις ΑΠΥ τις λένε ΑΛΣ "για παροχή υπηρεσίας", ενώ έχει άλλες ΑΛΣ για πώληση. Ναι, σε επαγγελματίες πρέπει να κόβεις τιμολόγιο, εφόσον η υπηρεσία που τους παρέχεις αφορά τη δουλειά τους. Αν δεν κόψεις, είναι λάθος.

Επίσης πλέον τα τιμολόγια τα φτιάχνουμε στον υπολογιστή και τις αποδείξεις (προς ιδιώτες ή επαγγελματίες για ιδιωτικές υποθέσεις), αθεώρητες και αυτές, αρκεί να είναι χειρόγραφες, οπότε γιατί δεν αφήνεις το διάτρητο να πάρεις ένα καθαρό; Μπορείς πάντως να συνεχίσεις στο διάτρητο μέχρι να τελειώσει, τουλάχιστον έτσι ίσχυε μέχρι πρότινος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απευθυνθεί και σε επαγγελματία, απλά προσπαθώ να "τσεκάρω" απαντήσεις του τύπου "κόψε ό,τι θες, δεν σου λέει κανένας τίποτε".

Μια άλλη απορία είναι ο λόγος που στην μηνιαία κατάσταση πελατών προμηθευτών που έκανα, δεν περνάει τις αποδείξεις λιανικής στα έσοδα. Δηλαδή τις δέχεται, αλλά δεν τις προσμετρά στα ραβδογράμματα εσόδων-εξόδων.

Αφού θα τα φορολογήσει (μιας κι έχουν δηλωθεί και στις τριμηνιαίες ΦΠΑ). Επίσης θα τα δηλώσουμε και στο Ε1 ως έσοδα. Είναι όλα τα έσοδα ενεργειακών πιστοποιητικών και αδειών σε ιδιώτες κτλ.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απευθυνθεί και σε επαγγελματία, απλά προσπαθώ να "τσεκάρω" απαντήσεις του τύπου "κόψε ό,τι θες, δεν σου λέει κανένας τίποτε".

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

 

Δειτε τις ΠΟΛ 1002/2015 ΚΑΙ 1003/2015 . Θα σας διαφωτήσουν επί του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.