Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμορφώσεις σε γήπεδα με έντονη κλίση


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε κατηφορικό γήπεδο με κλίση 30% (ο δρόμος πάνω) με οικοδομική άδεια διωρόφου, όπου το ισόγειο έχει τοποθετηθεί 3,5μ κάτω από το δρόμο αλλά αυθαίρετα μπαζώθηκε το έδαφος ώστε ο Α' να είναι σε ευθεία πρόσβαση από το δρόμο. Μπορούμε τώρα να μετονομάσουμε τον Α' σε Ισόγειο και το Ισόγειο σε Υπόγειο;
Και αυτό θα το κάνω με τακτοποίηση ή έκδοση άδειας αναθεώρησης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

τομή1.jpg

Edited by apovit
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, apovit said:

Καλησπέρα.

1. Είσαι σε οικισμό (<2000 κατ. ή προ 23), σε σχέδιο πόλεως, εκτός?

2. Η γραμμή φ.ε. δεν μπορεί να είναι κλιμακωτή. Πώς είναι πραγματικά?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

1. Είσαι σε οικισμό (<2000 κατ. ή προ 23), σε σχέδιο πόλεως, εκτός?

2. Η γραμμή φ.ε. δεν μπορεί να είναι κλιμακωτή. Πώς είναι πραγματικά?

η τομή είναι η εγκεκριμένη στην οικοδομική άδεια. Τη ξαναστέλνω με σήμανση του φυσικού εδάφους.

Είναι εκτός Σχεδίου-Οικισμού-ΖΟΕ. Σε μια πλαγιά βουνού με πεζούλες.

1.thumb.jpg.88f0258f8f3c4a6cbea73ae38a24e6d7.jpg

Edited by apovit
Link to comment
Share on other sites

1. Το καθαρό ύψος του τελευταίου ορόφου (Γ στάθμη) δεν είναι χώρου κύριας χρήσης

2. Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειο, θα πρέπει η οροφή του να μην είναι πάνω από 0.80 μ από το γύρω  διαμορφωμένο έδαφος (παρ. 11 άρθρου 1, ΠΔ 24-5-85)

3. Άντε και βγει η Β στάθμη υπόγειο, τι θα είναι η Α στάθμη?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tetris said:

1. Το καθαρό ύψος του τελευταίου ορόφου (Γ στάθμη) δεν είναι χώρου κύριας χρήσης

2. Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειο, θα πρέπει η οροφή του να μην είναι πάνω από 0.80 μ από το γύρω  διαμορφωμένο έδαφος (παρ. 11 άρθρου 1, ΠΔ 24-5-85)

3. Άντε και βγει η Β στάθμη υπόγειο, τι θα είναι η Α στάθμη?

1. Από την αυτοψία που έκανα είναι 2,95μ (στην άδεια έχει δυο ύψη, 2,35μ στο δωμάτιο και 2,80μ στο καθιστικό-κουζίνα που δε φαίνεται σε αυτή τη τομή)

2. Σωστά, το είχα ξεχάσει αυτό. Είναι ξεμπαζωμένη τελείως η Β' στάθμη. Μου απαντήσατε με αυτό.

3. Δε μπορεί να είναι Β' Υπόγειο;

Σχετικά με αυτή τη περίπτωση, το σπίτι μου είναι όπως το ερωτούμενο αλλά με το δρόμο κάτω. Μπορώ να αλλάξω τις ονομασίες (πχ Υπόγειο σε Ισόγειο) εφόσον το υπόγειο προς το δρόμο εξέχει >1,5μ από το διαμορφωμένο έδαφος;

Edited by apovit
Link to comment
Share on other sites

@apovit 

Για ποιο λόγο θέλεις να μετονομάσεις τους ορόφους;
Πού θα τους μετονομάσεις; Στον φάκελο της άδειας;
Η αυθαίρετη διαμόρφωση εδάφους τακτοποιείται ως παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Κομφούκιος said:

@apovit 

Για ποιο λόγο θέλεις να μετονομάσεις τους ορόφους;
Πού θα τους μετονομάσεις; Στον φάκελο της άδειας;
Η αυθαίρετη διαμόρφωση εδάφους τακτοποιείται ως παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού.

Καλησπέρα. Ο ιδιοκτήτης έχει ένα δωμάτιο στη στάθμη Β' (Ισόγειο) που δεν τακτοποιείται γιατί είναι μέσα στα 15μ από την επαρχιακή οδό. Αν όμως αλλάξει τίτλο σε Α' Υπόγειο, αντί να το κατεδαφίσει, δύναται να το τακτοποιήσει ως υπόγειος ΚΧ. Έτσι νομίζω. Δε μου απαντάνε από το ΤΕΕ, γι' αυτό έγραψα εδώ.
Ευχαριστώ.

Επίσης στο σπίτι μου που μένω στο (τακτοποιημένο σε ΚΧ) υπόγειο, βλέπω το δρόμο σα να είμαι στον Α' όροφο. Και εκεί λέω αν γίνεται να το αλλάξω στην άδεια σε Ισόγειο. Δε συμφωνώ με τη τοποθέτηση κτιρίων με βάση το έδαφος και όχι το ύψος από το δρόμο είτε αυτός είναι άνωθεν ή κάτωθεν του οικοπέδου.

Edited by apovit
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μιά ανάλογη περίπτωση, σε οικισμό, με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό.

Το ισόγειο, λόγω κλίσεως του εδάφους, είναι περίπου 3,50 μ. χαμηλότερα από τον δρόμο. Η πρόσβαση γίνεται από πολύ έντονη ανωφέρεια, από άλλο σημείο του οικοπέδου.

Ερώτημα: μπορεί να υπάρξει (οποιασδήποτε μορφής) "γεφύρωση", ώστε να υπάρχει πρόσβαση από τον δρόμο, πεζών;;; ή ακόμα και στάθμευση οχημάτων;; Παλιότερα, το αντίστροφο, δηλ. πρόσβαση σε υπόγειο που ήταν στην ίδια στάθμη με τον δρόμο, επιτρεπόταν και μάλιστα δεν προσμετρούσε και στην δόμηση/κάλυψη. Μα εδώ, δεν γνωρίζω κάτι.

Επίσης: μπορεί να συσχετισθεί η διαφορά στάθμης από τον δρόμο, ώστε να υπάρξει διαφορετικό σημείο μέτρησης υψών (και όχι από το περίγραμμα του κτιρίου) ;;;...

Υπάρχει κάποια διάταξη - εγκύκλιος ή οτιδήποτε σχετικό;

Δεν είναι δική μου μελέτη. Μπήκα στο πρόβλημα αργότερα (δεύτερος και καταϊδρωμένος) ;) Ευχαριστώ.

image.png

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.