Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έχω ένα οικόπεδο στην παλλήνη 325τμ το οποίο μπήκε στο σχέδιο πόλης τον μάρτιο του 2014 με το ΦΕΚ Α.Α.Π. 89/24-3-2014. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω άδεια οικοδομησιμότητας ή θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένω την πράξη εφαρμογής; Πόσο καίρο χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η πράξη εφαρμογής; Ο Δήμος έχει ξεκινήσει ήδη την διαδικασία για την πράξη εφαρμογής

http://www.pallini.gr/201406301544/meleti-praksi-efarmogis-perioxon-pe1-karaouzi-%E2%80%93-pe8-papaxorafi-pe9-mariza-pe13-nea-pallini.html

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερά και συγνώμη αλλά από τις 17 ιουλίου που εμφανίζεται το μήνυμα μου δεν έχω λάβει καμία απάντηση δεν υπάρχει κανένας μηχανικός που να γνωρίζει περί οικοδομησιμότητας??????

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να εκδώσεις Ο.Α, πριν την ολοκλήρωση της Π.Ε

αλλά όλα αυτά (το πως κλπ)  δεν γράφονται μέσα σε ένα μήνυμα

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς  στο Δήμο σου 

 με την παρουσία ένος μηχανικού, που θα καταλαβαίνει τις έννοιες και ότι άλλο του λένε..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, πήγα με μηχανικό στην πολεοδομία και μας είπε ότι δεν γίνεται να βγει άδεια οικοδομησιμότητας, πρέπει να περιμένουμε την πράξη εφαρμογής (η οποία μπορεί να πάρει από 6 μήνες μέχρι και 2 χρόνια)

Το ερώτημα μου είναι γιατί στην Αρτέμιδα π.χ μπορεί να βγει Α.Ο και στην Παλλήνη όχι

 

Υ.Γ Στην Αρτέμιδα έχει οικόπεδο ένας φίλος μου και έχτισε με Α.Ο. την οποία και έβγαλε σε 2.5 μήνες

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε φίλε μου 

ορισμένα πράγματα (νομοθεσίες κλπ), αν δεν τα ξέρει ο μηχανικός σου, πρέπει να τα ψάξει 

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ας συμβουλευτεί (δεν είναι κακό).. το μηχανικό του φίλου σου ..της Αρτέμιδας

Link to comment
Share on other sites

με την κήρυξη της ΠΕ είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε Δήμου ή Περιφέρειας να κηρύξει και αναστολή έκδοσης Ο.Α. για την υπό εξέταση περιοχή

αν το οικόπεδό σου ΔΕΝ επηρεάζεται από την ΠΕ (πράγμα απίθανο) ενδεχομένως να μπορείς να ζητήσεις εξαίρεση (χλωμό και αμφίβολο αν στηρίζεται νομικά)

αν η πράξη εφαρμογής το επηρεάζει τότε αυτή τη στιγμή είσαι σε μια διαδικασία τροποποίησης των ορίων σου άρα δεν μπορείς με μια Ο.Α. να δημιουργήσεις τετελεσμένα γεγονότα που θα επηρεάσουν την ΠΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παντως ο kakstayros δεν εχει παραπονο: εβαλε το ερωτημα στις 17-7, στις 23-7 παραπονεθηκε για απαντηση με ειρωνικοτατο τροπο και τσουουπ.. του σκασαν οι απαντησεις!Κακομαθημενακι τον κοβω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.