Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση ΠΕΑ μετά την ηλεκτρονική υποβολή στοιχείων μίσθωσης


Symeonis

Recommended Posts

Ήταν το πρώτα πράγμα που δοκίμασα αλλά μου τα μασάει..

Για να μη μακρηγορώ υπάρχει μια διαφωνία με τον ιδιοκτήτη για την ενεργειακή κατάσταση του διαμερίσματος. Αυτός νομίζει ότι με την αλλαγή των κουφωμάτων που έκανε το σπίτι είναι άριστο, εγώ προσπαθώ να τον πείσω ότι χρειάζεται να βάλει κάποιο είδος μόνωσης στην οροφή. (το μισό σχεδόν διαμέρισμα από πάνω έχει σκέτη πλάκα!).

Πιστεύω το ΠΕΑ θα μου δώσει ένα επιχείρημα παραπάνω γι’ αυτό και δε το δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με ΠΕΑ, αλλά μόνο με αλλαγή κουφωμάτων ένα σπίτι δεν γίνεται ποτέ άριστο...Πολλές φορές δε, αν μιλάμε για αμόνωτο κτήριο, ανάλογα με τη θέση, τα Η/Μ του, η αλλαγή κουφωμάτων πάει υπέρ πίστεως...

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει οτι το σπίτι είναι "άριστο" ? Αν εννοεί κατηγορία Α απλά γελάμε, εκτός αν το σπίτι που νοίκιασες είναι κατασκευασμένο από το 2010 και μετά. Η αλλαγή κουφωμάτων βοηθάει κάπως την ενεργειακή κατάσταση του ακινήτου αλλά δεν επαρκεί αποκλειστικά αυτό για να πεις οτι είναι καλά μονωμένο με χαμηλές θερμικές απώλειες και σε καμιά περίπτωση δεν είναι άριστα μονωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Το άριστο πάει για την ευρύτερη ανακαίνιση που έκανε και ότι κατά τη γνώμη του δε χρειάζεται να γίνει κάτι παραπάνω.

Προσπαθώ να τον πείσω να το φτιάξει και για τους δυο μας. Το ξέρω ότι μόνο με κουφώματα δε γίνεται δουλεία, απεναντίας το σπίτι πλέον το χειμώνα μαζεύει και υγρασία. Εγώ όποτε θέλω φεύγω (άλλο αν βαριέμαι να μετακομίζω πάλι!) και αυτός θα μείνει με φρεσκοανακαινισμένο – μουχλιασμένο σπίτι!

Για αυτό θέλω χωρίς τσακωμούς και εντάσεις να του αναπτύξω την επιχειρηματολογία μου. Σε αυτό θα με βοηθούσε το ΠΕΑ και ίσως και ο μηχανικός που το έβγαλε που σίγουρα θα συμφωνούσε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.