Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ


dritagti

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους  και καλως σας βρηκα.Αρχικα θα ηθελα να σας αναφερω οτι δεν ειμαι ουτε πολιτικος μηχανικος ουτε αρχιτεκτονας η αλλα συναφη επαγγελματα,ειμαι απλως ενας αγανακτησμενος,ταλαιπωρημενος ιδιοκτητης οικοπεδου-παιδικης χαρας στην ΣΑΛΑΜΙΝΑ.Δεν θελω να σας κουρασω γι αυτο μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Οικοπεδο εκτασης 2στρεμματων με δεντρα και  δυο αντλιοστασια με φατσα σε μεγαλη λεωφορο με την κυρωση του σχεδιου γινεται ολο παιδικη χαρα και με αποζημιωνουν (εδω εχει φαι η υποθεση) με ενα οικοπεδο 800 τμ ακριβως απεναντι μου και με ενα αλλο 150 τμ λιγο παραπανω (στενομακρο,θεωρητικα μη αρτιο) αναμεσα σε δυο αλλες κατοικιες με αδειες και χαρτια κανονικα.Βοηθηστε με τι να κανω?εγω θελω το οικοπεδο μου πισω.οι αλλοι ιδιοκτητες που κυριολεκτικα μπαινω στα σπιτια τους εχουν φρικαρει.θελω να αποχαρακτηριστει το οικοπεδο μου ας γινει η π.χ στο οικοπεδο που μου δινουν ακριβως απεναντι. ειναι εφικτο αυτο?πρεπει να γινει ομαδικη η κινηση? τι πιθανοτητες εχουμε?ειναι μεγαλο το κοστος της προσπαθειας?χρειαζομαι και δικηγορο?Ας με βοηθησει καποιος χριστιανος γιατι θα βρω τον β--α τον μελετητη και θα τον σπασω στο ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου είναι ιδιαίτερα σοβαρό και με αρκετές παραμέτρους για να το λύσεις με το φόρουμ.

 

.....χρειαζομαι και δικηγορο?Ας με βοηθησει καποιος χριστιανος γιατι θα βρω τον β--α τον μελετητη και θα τον σπασω στο ξυλο.

Ναι πρέπει να βρεις δικηγόρο αλλά θα σου συνιστούσα να βρεις πρώτα έναν μηχανικό με εμπειρία σε ζητήματα σαν αυτά.

 

 

..... γιατι θα βρω τον β--α τον μελετητη και θα τον σπασω στο ξυλο.

 

Σου συνιστώ να το αποφύγεις εκτός αν θες να βρεις και ποινικό δικηγόρο και θα ξοδέψεις πολλά οικόπεδα αν προχωρήσεις την απειλή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τις πράξεις εφαρμογής άλλοι είναι τυχεροί και άλλοι είναι ατυχοι.

 

Εννοείται πως 2 στρέμματα δε θα παρεις επουδενί, όλοι πληρώνουν εισφορά σε γή (άλλοι περισσότερο ή αλλοι λιγότερο) και σε χρήμα.

 

Εφόσον λοιπόν ο μελετητής επέλεξε πως σε εκείνο το σημείο θα γίνει η παιδική χαρά/πάρκο ή οτι κοινόχρηστο είναι, και η ΠΕ κυρώθηκε ήδη (αυτό δε γνωρίζουμε) δεν αλλάζει. Αν δε κυρώθηκε έχεις μια ελπίδα με κάποιον συνάδελφο που γνωρίζει καλά απο αυτά (πχ κάποιο μελετητικό γραφείο) τον οποίο θα πληρώσεις ανάλογα.

 

Το οτι θα μπαινεις μέσα σε αυλές γειτόνων, επίσης δε λέει κάτι. Απ'τη στιγμή που κυρώνεται η ΠΕ, παίρνουν συντεταγμένες τα δημιουργηθέντα οικόπεδα και τα όρια όπως γνωρίζατε πριν με αγροτεμάχια αλλάζουν. Σε κάποιες περιπτώσεις (αναλόγως το κόστος αποζημίωσης) τηρούν καμμια περίφραξη, ή κάτι συναφές.

 

Σε φίλο μου, του γκρέμισαν ολόκληρη εξωτερική σκάλα και μπαλκόνι...Το πως αποζημιώθηκε, είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

 

Υ.Γ. και οπως ανέφερε ο συνάδελφος πιο πάνω, εδώ μια κουβέντα θα κάνουμε...Να δώσουμε λύση, δεν υπάρχει περίπτωση απ'το νετ, διότι δεν ειναι μια απλή περίπτωση.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

φιλε imhotep ξερεις τι πιθανοτητες εχω να κερδισω πισω το οικοπεδο μου? οταν λετε ΠΕ εννοειται πραξη εφαρμογης? γιατι στην δικη μου περιπτωση ειναι ολα περασμενα στο κτηματολογιο και η πχ αλλα και τα κομματια που μου δινουν αναφερουν το ονομα μου

Edited by dritagti
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου είναι ιδιαίτερα σοβαρό και με αρκετές παραμέτρους για να το λύσεις με το φόρουμ.

 

Ναι πρέπει να βρεις δικηγόρο αλλά θα σου συνιστούσα να βρεις πρώτα έναν μηχανικό με εμπειρία σε ζητήματα σαν αυτά.

 

 
 

Σου συνιστώ να το αποφύγεις εκτός αν θες να βρεις και ποινικό δικηγόρο και θα ξοδέψεις πολλά οικόπεδα αν προχωρήσεις την απειλή σου.

η ερωτηση σου εχει ηδη απαντηθει...

 

οσες αναφορες και  να κανουμε στον ν 1337  για να αναλυσουμε τις διαταξεις του για την  εισφορα σε γη...την εισφορά εισφορα σε χρημα...ρυμοτομουμενα...-ισως και προσκυρουμενα-

θα μπερδευτεις περισσοτερο...

 

και στο τελος η καταληξη θα ειναι οπως εξ αρχης ειπε ο διδονης

 

"θα σου συνιστούσα να βρεις πρώτα έναν μηχανικό με εμπειρία σε ζητήματα σαν αυτά.  "

 

υγ

μιλα με τον μηχανικο σου...κι αν σου μεινουν αποριες [που δεν θα σου μεινουν...]

εμεις εδω θα ειμαστε :smile:

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.