Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βελτίωση Αγγλικών


romeos

Recommended Posts

Καλησπέρα ! Εχει να προτείνει κανείς κάποιον τρόπο για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου ??

Περισσότερο όσον αφορά τη συνεννόηση με άλλους και σε μια δουλειά στο εξωτερικό αλλά και στην καθημερινότητα..

Link to comment
Share on other sites

Δες βιντεάκια με εγγλέζικα σήριαλ, ειδήσεις κλπ στο youtube, dailymotion etc.
Εδώ (http://www.speakenglish.co.uk/) μπορεί να βρείς αρκετές φράσεις της καθομιλουμένης.
Πάρε και καμμιά αγγλική γραμματική, (υπήρχαν και στο ιντερνετ) απο μόνος σου δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, τα εγγλέζικα είναι αχταρμάς...
Πρόσεχε πολύ το listening comprehension, μπορεί να γράφεις και να διαβάζεις τέλεια, στην κατανόηση τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα, το ίδιο ισχύει και την προφορά και ομιλία σου.

.

Θα συνιστούσα να πας σε language school στην αγγλία, ελβετία για 1-2 μήνες για να "συντονίσεις" το αυτί και την γλώσσα σου αλλά σε συνθήκες ύφεσης μάλλον είναι απίθανο.

.
Σε τι επίπεδο είναι τα αγγλικά σου τώρα?
 

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Σε καλό επίπεδο είμαι αλλά επειδή δεν τα εξασκώ με κουράζουν.. και όταν μιλάω με κανέναν ξένο σκαλώνω και σε εύκολα πράγματα,

ΑΜΗχανος.. κάτι τέτοιο με βιντεάκια ψάχνω γνκ.. έχω βρει και ένα που λέγεται english attack αλλά νομίζω ότι είναι με πληρωμή ...

Διάβασε!

Διάβασε εσύ !

 

δες ταινιες στα αγγλικα χωρις υποτιτλους ρε μεγαλε

έγινε ρε άλανε ...

 

χτύπα καμιά τουρίστρια :mrgreen:

πιο πιθανό το βρίσκω να κολλήσω σύφιλη παρά να μάθω αγγλικά :smile:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο google translate τον 4178 και διάβασέ τον. Άσε που παίζει να καταλάβεις και περισσότερα απότι στα ελληνικά...δύο σε ένα.

Μεγάλε, έγραψες.............!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι κείμενο κι αν διαβάζεις να το διαβάζεις δυνατά για να ακούς τον εαυτό σου και να 'σπάσει' η γλώσσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.